Świąteczne wieńce na drzwi. Jak ozdobić drzwi wejściowe na Boże Narodzenie

2021-12-10 12:33
Wianki na drzwi
Autor: GettyImages W okresie Bożego Narodzenia drzwi wejściowe można wspaniale ozdobić pięknym świątecznym wiankiem

Świąteczne wianki na drzwi to efektowna świąteczna dekoracja. Zamiast kupować gotowy wianek na drzwi, spróbujmy wykonać go samodzielnie. Jak zrobić świąteczny wianek na drzwi - potrzebne materiały i instrukcja wykonania krok po kroku.

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, dlatego warto podkreślić jego charakter pięknymi dekoracjami. Oprócz świątecznego wystroju mieszkania, warto zadbać również o drzwi wejściowe - można je wspaniale ozdobić pięknym świątecznym wieńcem. W okresie świątecznym wybór takich dekoracji jest ogromy, dlatego nie jest trudno znaleźć wśród nich coś ciekawego. Jeśli jednak dysponujemy chwilą wolnego czasu, świąteczny wianek na drzwi możemy też wykonać samodzielnie. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na świątecznych wydatkach, ale też będziemy mogli pochwalić się przed bliskimi jedyną w swoim rodzaju dekoracją drzwi wejściowych.

Podpowiadamy, jak zrobić wianki na drzwi na Boże Narodzenie.

Świąteczny wianek na drzwi - potrzebne materiały

Sposobów na wykonanie pięknego świątecznego wianka na drzwi jest dużo, ale gdyby brakowało nam pomysłów, możemy poszukać inspiracji w pismach, na stronach internetowych, a nawet w sklepach i kwiaciarniach.

Pracę nad świątecznym wiankiem powinniśmy rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych materiałów. Do wykonania ozdoby potrzebne będą:

  • podstawa wianka - może być gotowa (np. w postaci wiklinowego koła, styropianowego kręgu lub gąbki florystycznej w kształcie koła) bądź wykonana samodzielnie (np. z grubego, słomianego sznura, wiklinowych pędów lub iglastych gałązek),
  • elastyczny drut,
  • mocny sznurek,
  • nożyczki,
  • pistolet na klej silikonowy (opcjonalnie),
  • lakier, brokat lub sztuczny śnieg w sprayu (opcjonalnie),
  • ozdobna wstążka do zawieszania wianka
  • naturalne lub sztuczne dodatki: szyszki, bombki, ozdobne gałązki, mech, kolorowe owoce, orzechy włoskie, rafia czy ciekawe przyprawy (np. gwiazdki anyżu lub laski cynamonu).

Wszystkie niezbędne materiały znajdziemy w sklepach wnętrzarskich, kwiaciarniach, hurtowniach z artykułami dekoracyjnymi lub sklepach ogrodniczych, a naturalne ozdobne dodatki w parku, w lesie, w ogrodzie lub w kuchni.

>>Przeczytaj też: Pomysły na świąteczną dekorację ogrodu. Boże Narodzenie w ogrodzie

Jak zrobić świąteczny wianek na drzwi - instrukcja krok po kroku

1. Pracę nad stworzeniem wianka rozpoczynamy od przygotowania podstawy. Jeśli udało nam się zdobyć gotowy stelaż, możemy przymocować do niego zawieszkę w postaci pętelki ze sznurka lub ozdobnej tasiemki i od razu przystąpić do dekorowania wianka. Jeśli natomiast podstawę musimy przygotować samodzielnie, wykorzystajmy do tego celu słomę (skręconą w gruby sznur), gałązki iglaste (np. świerkowe) lub pędy wiklinowe, układając je w obręcz i obwiązując mocnym sznurkiem lub drutem.

2. Dekorowanie podstawy rozpoczynamy od umieszczenia na niej największych elementów. Do tego celu możemy wybrać:

3. Poszczególne elementy przytwierdzamy do podstawy wianka za pomocą drutu lub kleju na gorąco, a kiedy wszystkie ozdoby są już na swoim miejscu, całą kompozycję uzupełniamy pozostałymi dodatkami, takimi jak mech, rafia, drobne przyprawy (np. anyżowe gwiazdki, laski cynamonu), kawałki ozdobnej kory (np. brzozowej), ciekawe gałązki (np. pędy wrzosu, barwione sztucznie gałązki krzewów ozdobnych) czy suszone owoce (np. plastry cytrusów lub jabłek). Mocujemy je za pomocą drutu lub kleju silikonowego w taki sposób, aby maskowały nieestetyczne łączenia (np. druty czy sznurki) i wypełniały wolne przestrzenie.

4. Gotowy wianek możemy dodatkowo ozdobić dekoracyjną wstążką, kolorową tasiemką lub oryginalną kokardą, która dopełni całą kompozycję.

Wianek bożonarodzeniowy na drzwi
Autor: GettyImages Świąteczny wianek możemy dodatkowo ozdobić oryginalną kokardą

Girlanda zamiast świątecznego wieńca

W podobny sposób jak wianek, możemy przygotować też piękną bożonarodzeniową girlandę do ozdoby drzwi wejściowych. Musimy tylko pamiętać, że girlanda jest bardziej elastyczna niż wianek (podstawą nie jest okrąg tylko rodzaj sznura), dlatego ozdoby muszą być do niej przytwierdzone wyjątkowo starannie, aby przy podmuchach wiatru nie oderwały się i nie spadły.

Girlandę możemy przymocować bezpośrednio do drzwi lub rozpiąć ją wokół wejścia, traktując jako samodzielną dekorację lub uzupełnienie świątecznego wianka. Można ją również wykorzystać do ozdobienia kominka, okna lub balkonu.

Jeśli bożonarodzeniowa dekoracja ma zdobić balkon, taras czy zewnętrzną stronę drzwi wejściowych, przy wyborze materiałów potrzebnych do jej stworzenia powinniśmy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Kiedy drzwi lub taras mają zadaszenie, deszcz czy śnieg nie są problemem, ale jeśli ozdoby będą bezpośrednio narażone na opady atmosferyczne, przy tworzeniu wianka lub girlandy zrezygnujmy z elementów sztucznie barwionych (np. kolorowej rafii) lub bardzo delikatnych (np. preparowanych liści, suszonych owoców, papierowych wstążek), gdyż pod wpływem deszczu mogą stracić kolor, rozpaść się lub zdeformować.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia >>>

Stroiki świąteczne. Jak zrobić prosty stroik świąteczny. Instrukcja krok po kroku >>>

Świąteczna dekoracja: wieniec na drzwi na Boże Narodzenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE