Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina! Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

2022-07-20 12:14
Barszcz Sosnowskiego
Autor: Gettyimages Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, wywołujaca silne oparzenia. Stworzono mapę zagrożeń Barszczem Sosnowskiego, miejsca gdzie rośnie można zgłosić na stronie: mapa.barszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny. Jakie są objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego. Dlaczego nie można sadzić barszczu Sosnowskiego w ogrodzie?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest rośliną dwuletnią: w pierwszym roku tworzy rozety liści, w drugim roku kwitnie, aby zamierać po zawiązaniu owoców i wydaniu nasion. W sprzyjających warunkach barszcz Sosnowskiego dorasta do 3,5 metra wysokości. Ten niechlubny rekord czyni z barszczu Sosnowskiego największą rośliną zielną w Polsce. Zobacz zdjęcia barszczu Sosnowskiego i przeczytaj, dlaczego jest niebezpieczny!

Spis treści

  1. Jak wygląda barszcz Sosnowskiego
  2. Skąd pochodzi barszcz Sosnowskiego?
  3. Czy barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
  4. Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego
  5. Czy sadzić barszcz Sosnowskiego w ogrodzie?

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego ma grube łodygi, zakończone kwiatostanem w kształcie baldachu, mogącego mieć nawet do 50 cm średnicy. Pierzaste, osadzone na mięsistych ogonkach liście mogą dorastać nawet do 3 m długości. Te gigantyczne wymiary czynią z barszczu Sosnowskiego roślinę trudną do przeoczenia. Mimo to barszcz Sosnowskiego, jest często mylony z podobnymi do niego gatunkami, należącymi do tej samej rodziny selerowatych (Apiaceae): barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym czy arcydzięglem litwor. Wszystkie te rośliny są jednak znacznie mniejsze (dorastają do 2 metrów wysokości) i mają delikatniejszą budowę.

Skąd pochodzi barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, a do Polski trafił pod koniec lat 50. z ZSRR, dlatego też często nazywany jest „zemstą Stalina”. Barszcz Sosnowskiego miał być źródłem taniej paszy dla bydła, jednak po odkryciu jego licznych wad (ranił wymiona krów, powodował oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki) większość jego plantacji została porzucona, skąd roślina samoistnie rozprzestrzeniała się na nowe obszary. Sprzyjające warunki znalazła przy zbiornikach wodnych, na wilgotnych łąkach, polach i ugorach.

Czy barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczna rośliną: cała jest pokryta długimi i sztywnymi włoskami, które wydzielają olejki eteryczne i parzący sok. Barszcz Sosnowskiego może powodować dotkliwe poparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet martwicę skóry lub bielactwo.

Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego

Bąble na skórze po oparzeniu barszczem Sosnowskiego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych nawet po 12 godzinach od kontaktu z rośliną. Blizny po oparzeniu barszczem Sosnowskiego pozostają czasem na całe życie. W gorące dni barszcz Sosnowskiego wydziela lotne olejki eteryczne, które mogą wywoływać zawroty głowy, a nawet wymioty.

Czy sadzić barszcz Sosnowskiego w ogrodzie?

Olbrzymim błędem jest sadzenie barszczu Sosnowskiego w ogrodzie!!! Jeden okaz potrafi wytworzyć nawet do 40 tysięcy nasion, co w krótkim czasie prowadzi do prawdziwej inwazję. Skoszenie rośliny nic nie daje, ponieważ jej pędy szybko odrastają. Pojedyncze okazy należy usuwać z korzeniami i palić, zanim jeszcze wydadzą kwiaty. Barszcz Sosnowskiego należy traktować z olbrzymią ostrożnością, unikając z nim jakiegokolwiek kontaktu. Jego obecność należy zgłosić lokalnym władzom.

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego
barszcz-sosnowskiego-zdjęcia
Autor: photos.com Barszcz Sosnowskiego ZDJĘCIA: to niebezpieczna roślina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE