Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach

2012-08-06 13:15 Anna Skórkowska

Do obsadzenia niewielkiej narożnej rabaty można wykorzystać niewysokie krzewy o liściach w różnych kolorach - nie tylko zielonych, ale także żółtych i purpurowych. Głównym elementem tej rabaty jest kolumnowa wiśnia piłkowana.

Każda część ogrodu, szczególnie niewielkiego, powinna być starannie zagospodarowana. Największe problemy sprawiają zawsze zakątki nietypowe: narożne, wąskie, sąsiadujące z nawierzchnią. Często w takich miejscach panują gorsze warunki siedliskowe niż w pozostałej części ogrodu - jest sucho, wietrznie, może też być nadmiar lub niedobór słońca. Najlepiej więc sprawdzają się tam rośliny o małych wymaganiach. Jako podstawę kompozycji warto wykorzystywać tu krzewy, zwłaszcza te, które dobrze znoszą cięcie, bo wtedy można utrzymywać w ryzach ich nadmiernie rozrastające się pędy (a nawet formować efektowne roślinne bryły).

Urządzając taki niewielki fragment terenu, można pokusić się o rozwiązanie, które w dużym wnętrzu ogrodowym mogłoby stanowić zbyt wyrazisty, wręcz agresywny akcent, i wykorzystać rośliny o intensywnie zabarwionych liściach. Ważne, aby w kompozycji nie znalazło się zbyt wiele elementów. W tym ogrodzie zestawiono intensywną żółć, ciemną purpurę i soczystą zieleń trzech odmian berberysu Thunberga. W ten sposób powstała optymistyczna, radosna, jakby rozświetlona grupa niskich krzewów. Dynamiki dodaje jej element wertykalny, czyli ozdobna wiśnia piłkowana o pokroju kolumnowym. Wiosną pokrywa się ona jasnoróżowymi kwiatami, co stanowi dodatkową atrakcję. Przez pozostałą część roku przykuwa wzrok jej smukła sylwetka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Anonymous
|

Ładnie tutaj ale jak się nazywają te kolorowe liście?