Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa? Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Czego nie lubi? Wideo #MuratorOgroduje!
Hortensje ogrodowe to temat nowego odcinka #MuratorOgroduje. Daria, ogrodniczka z Poznania, zdradza nam swoje triki na piękne hortensje ogrodowe. Wyjaśnia, gdzie najlepiej sadzić hortensje, jak przycinać, kiedy okrywać, a nawet… jak zmienić ich kolor! Zapraszamy do oglądania WIDEO!
Spis treści
- W jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje?
- Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej?
- Dlaczego hortensja nie kwitnie?
- Co zrobić, żeby hortensja była niebieska? Czy można zmienić kolor hortensji?
Zobacz wideo!
Tematem odcinka są uwielbiane przez wszystkich hortensje ogrodowe. Sponsorem odcinka jest producent nawozów marka BOPON! W odcinku #MuratorOgrduje, Daria z Mamy Ogród opowiada, jak pielęgnować hortensję ogrodową, żeby jej uprawa byłą prawdziwą przyjemnością. W odcinku:
W jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje?
Hortensje najlepiej sadzić w miejscu średnio zacienionym i zacisznym. Krzewy słabiej znoszą ostre letnie słońce. Bardzo dobrze rośnie w towarzystwie wyższych roślin, budynków czy altan dających lekki cień. Krzewy te pięknie prezentują się jako solitery, rozświetlając swoimi kwiatami rabatę lub w większej grupie. Wymagają gleby kwaśnej i średnio przepuszczalnej. Bardzo lubią wodę, należy podlewać je często i obficie.
Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej?
Jeśli nie wiemy, jaka jest nasza hortensja, najłatwiej rozpoznamy to wiosną. Hortensje ogrodowe mają zielone końcówki na pędach. Podstawowym wyznacznikiem jest sposób cięcia. Hortensje ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich i nie ścinamy ich wiosną, natomiast bukietowe wiosną ścinamy bardzo nisko.
Dlaczego hortensja nie kwitnie?
Jeśli nasza hortensja nie kwitnie, to zanim wykopiemy ją z ogródka, warto poszukać przyczyny. Powodów może być kilka, najczęstsze z nich to:
- Nieprawidłowe podłoże: hortensje lubią podłoże kwaśne i takie warto wybrać przy wysadzaniu. Dobrze jest ściółkować hortensje przekompostowaną korą, która zakwasza glebę. Jeśli nasza hortensja straciła kolor i nie zawiązuje pąków, to najprawdopodobniej mamy zasadowy odczyn gleby. Warto wtedy podsypać ją kwaśnym torfem i stosować specjalne nawozy do hortensji. Jeśli nasza hortensja straciła lekko kolor, warto wybrać dla niej nawóz wzmacniający kolor. Odpowiedni skład nawozu wzmacnia kolor kwiatów, sprzyja rozwojowi pąków i utrzymuje ph gleby na właściwym poziomie.
- Zbyt głębokie sadzenie: rośliny wysadzamy na taką głębokość na jakiej rosła w doniczce.
- Nieprawidłowe cięcie oraz brak zabezpieczenia przed przymrozkami to najczęstszy powód braku kwiatów. Hortensje wykształcają pąki kwiatowe w maju. Wiosenne przymrozki skutecznie mogą je uszkodzić.
Co zrobić, żeby hortensja była niebieska? Czy można zmienić kolor hortensji?
Jeśli zależy nam na niebieskim wybarwieniu kwiatów, to wybierzmy odpowiednią odmianę hortensji. Najczęściej spotykane to Nikko Blue i Baby Blue. Natomiast jeśli chcemy zmienić kolor hortensji, która już u nas rośnie, to pamiętajmy, że im kwaśniejsza gleba, tym intensywniejszy kolor.
Najlepszy efekt uzyskamy przy zastosowaniu odpowiednich nawozów barwiących. 1 łyżeczkę nawozu rozpuszczamy w litrze wody i stosujemy co dwa tygodnie. Pamiętajmy, że białe hortensje nie zmieniają koloru.
#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, jeśli masz ogród, przydomowy taras czy balkon.
W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody w różnych zakątkach Polski. Nasi przyjaciele chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w pielęgnacji ogrodu.
Zapraszamy więcej na www.youtube.com/@MuratorOgroduje