Nowe Warunki techniczne 2021 a pompy ciepła

2021-06-01 17:30 Materiał sponsorowany
Warunki techniczne 2021 a pompy ciepła
Autor: Nibe-Biawar Zestaw NIBE SPLIT zawiera powietrzną pompę ciepła z oprogramowaniem i oprzyrządowaniem

Jak zmiana Warunków technicznych od 2021 r. wpłynie na dobór źródła ogrzewania nowo budowanych domów? Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Od 2021 r. nowo wznoszone domy powinny być budowane tak, żeby ich zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej było zminimalizowane. Nowe domy jednorodzinne powinny mieć wskaźnik energii pierwotnej (Ep) nie większy niż 70 kWh/m2/rok. Żeby osiągnąć taką charakterystykę konieczne jest zastosowanie różnych rozwiązań poprawiających termoizolacyjność przegród zewnętrznych i szczelność budynku. Istotne jest ustawienie względem stron świata i nasłonecznienie. Ale jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór urządzeń grzewczych i wentylacyjnych – o wysokiej efektywności energetycznej, a także wykorzystujących czystą i ekologiczną energię ze źródeł odnawialnych.

Odnawialne źródła energii

Warto zdawać sobie sprawę, że opierając się tylko o parametry izolacyjne i szczelność konstrukcji domu, okien, drzwi, nie można spełnić nowo wprowadzonych Warunków technicznych. Konieczne jest również zastosowanie odpowiednich urządzeń grzewczych – wykorzystujących odnawialne źródła energii. Każdy rodzaj urządzeń grzewczych i paliwa został sklasyfikowany odpowiednim przelicznikiem. Najwyżej cenione są urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, np. kotły na biomasę, ale nie każdy ma ochotę na inwestycję w kotłownię i komin oraz obsługę takiego kotła. Wysoką ocenę mają również urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną pod warunkiem czerpania jej ze źródeł odnawialnych, np. instalacji fotowoltaicznej. Pozytywnym przykładem jest ogrzewanie domu pompą ciepła zasilaną z instalacji PV. Najgorzej oceniane są nieodnawialne paliwa kopalne, np. gaz ziemny albo węgiel. Żeby budynek ogrzewany kotłem gazowym spełnił warunki dotyczące energii pierwotnej Ep, powinien być zestawiony w instalacji z odnawialnym źródłem energii i wentylacją mechaniczną.

Nowe Warunki techniczne 2021 a pompy ciepła
Autor: Nibe-Biawar Pompa ciepła zasilana energią z fotowoltaiki to bardzo efektywne energetycznie rozwiązanie

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Instalacja z pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczną to bardzo korzystne rozwiązanie. Jest wyrazem nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do kwestii ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej. Koszty produkcji energii przez samą pompę ciepła są niskie, a możliwość zbilansowania ich energią pozyskaną z fotowoltaiki jeszcze poprawia wskaźniki. Zaletą takiej inwestycji jest również jej długi okres żywotności. W takim wariancie nie ma potrzeby budowania kotłowni ani komina, co zmniejsza nakłady inwestycyjne. Pompa ciepła to urządzenie estetyczne, jej praca jest czysta i cicha – można ją postawić nawet w pomieszczeniu mieszkalnym. Warto zwrócić uwagę, że pompy ciepła można także użyć do chłodzenia pomieszczeń, co wobec coraz gorętszych lat może być przydatne. Pamiętajmy też, pompa ciepła to urządzenie niemal bezobsługowe, co dla wielu jest bardzo istotną zaletą.

Nowe Warunki techniczne 2021 a pompy ciepła
Autor: Nibe-Biawar Nowoczesna pompa ciepła nie potrzebuje kotłowni. Jednostka wewnętrzna może stać nawet w pokoju

Dlatego wielu producentów pomp ciepła przygotowuje odpowiednie zestawy pompy ciepła z nowoczesnym oprogramowaniem, które pozwala wygodnie sterować urządzeniem. Przykładem może być oprogramowanie i dedykowana aplikacja NIBE UPLINK, umożliwiające wygodne zarządzanie i monitorowanie działaniem domowej instalacji grzewczej z pompą ciepła. Tradycyjny, kolorowy wyświetlacz zaprojektowano tak, by z łatwością poruszać się po opcjach sterowania, dostosowując je do swoich potrzeb.

Zależnie od możliwości i potrzeb można wykorzystać gruntową lub powietrzną pompę ciepła. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo na etapie inwestycji. Obecnie najbardziej popularne są pompy ciepła typu split z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, które można wykorzystać do ogrzewania, chłodzenia i produkcji c.w.u. W zestawie jest przygotowane także wyjście do połączenia z instalacją fotowoltaiczną oraz wentylacją mechaniczną.

Nowe Warunki techniczne 2021 a pompy ciepła
Autor: Nibe-Biawar Pompa ciepła powietrze-woda
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.