Mity o pompach ciepła

2021-03-01 14:06 Materiał sponsorowany
Pompa ciepła DAIKIN
Autor: Daikin

Termin OZE na dobre zagościł w naszym słowniku. Podobnie jak i powietrzne pompy ciepła (PPC), które wykorzystują OZE i które montowane są w naszym kraju od ponad 15 lat. Niestety ciągle funkcjonuje szereg mitów związanych z pompami ciepła, powielanych na forach internetowych i straszących potencjalnych użytkowników przed ich zastosowaniem. Warto kilka z tych mitów rozwiać

Pompy ciepła nie nadają się do naszego klimatu - MIT

Europejski rynek pomp ciepła jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem producentów jak i zastosowanych rozwiązań technicznych. Pompa ciepła, która świetnie radzi sobie w warunkach klimatu umiarkowanego czy ciepłego - np. na południu Europy, gdzie temperatura zimą rzadko spada poniżej 0 stopni - nie potrzebuje zaawansowanego układu chłodniczego czy rozwiązań pozwalających na efektywną pracę przy 20-sto stopniowych mrozach. Wybierając urządzenie, warto więc zwrócić uwagę na zakres pracy, gdyż nie u każdego producenta jest on taki sam i może powodować późniejsze rozczarowanie. Pompy ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution, z małego typoszeregu 4-6-8 kW pracują do temperatury -25 stopni, a z dużego typoszeregu, 11-14-16-18 kW, do temperatury -28 stopni. Bestia ze wschodu im nie straszna.

Pompa ciepła nadaje się tylko do nowych budynków z instalacją ogrzewania podłogowego - MIT

Większość pomp ciepła dostępnych na rynku, to pompy niskotemperaturowe, pracujące na starszym typie czynnika chłodniczego R410A. Firma Daikin jest prekursorem w dziedzinie czynników chłodniczych i jako pierwsza w Europie, w 2014 roku, wprowadziła na rynek ekologiczny i sprawniejszy energetycznie czynnik R32. Początkowo w urządzeniach klimatyzacyjnych, a w 2017 roku w pompach ciepła Altherma 3 Bluevolution. Dzięki temu Daikin uzyskał redukcję tzw śladu ekologicznego o prawie 80%, ale i znacznie rozszerzył zakres pracy swoich pomp ciepła.

Altherma Bluevolution 3H, model średniotemperaturowy, pozwala uzyskać temperaturę zasilania instalacji grzewczej 55 stopni przy temperaturze zewnętrznej -20 stopni. Natomiast najnowsza pompa ciepła Daikin Altherma Bluevolution 3H HT, wysokotemperaturowa, która weszła na rynek w ubiegłym roku, pozwala uzyskać na zasilaniu 65 stopni, przy temperaturze zewnętrznej -28 stopni. Niewiele pomp ciepła na rynku to potrafi. Bardzo często słyszymy, że klienci chętnie zamontowaliby pompę ciepła, ale nie mają możliwości skucia posadzki, by wykonać instalacje podłogową czy też wymianę grzejników na większe. Nie muszą tego robić. Pompa Daikin Altherma Bluevolution 3H HT poradzi sobie z każdą instalacją grzejnikową.

Pompa ciepła to wysokie koszty eksploatacji, zwłaszcza w modernizowanych instalacjach - MIT

Koszty eksploatacji zależą od wielu czynników. W szczególności zapotrzebowania budynku na ciepło, parametrów pracy instalacji i sposobu użytkowania. Ważne by przyszły użytkownik był ich świadom, gdyż kwota w złotych jest zawsze względna. Firma Daikin udostępnia na swojej stronie internetowej kreator etykiet energetycznych, w których znajdziemy szacunkowe koszty eksploatacji budynku z pompą ciepła. Ponadto autoryzowani partnerzy firmy Daikin mają dostęp do narzędzia ułatwiającego dobór pompy ciepła. Określając zapotrzebowanie budynku na ciepło, rodzaj instalacji wewnętrznej oraz lokalizację geograficzną, otrzymujemy symulację kosztów eksploatacji, która pozwala użytkownikowi dokonać świadomego wyboru.

Pompy ciepła to problemy podczas awarii - MIT

Pompy ciepła Daikin objęte są 5-letnią gwarancją. Obsługę gwarancyjną realizuje serwis fabryczny producenta z czasem reakcji 24h. Użytkownik może więc spać spokojnie, wiedząc, że jego pompa ciepła jest pod fachową opieką.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE