Jak wykonać ogrzewanie podłogowe w małym pomieszczeniu? Poradnik

2007-05-11 2:00

Małe pomieszczenia mogą być problematyczne, ponieważ może pojawić się problem, jak wykonać ogrzewanie podłogowe. Inne rozwiązania regulacyjne stosuje się, gdy wodne ogrzewanie podłogowe ułożone jest na dużej powierzchni, a inne gdy pomieszczenie jest niewielkie. Radzimy, jak wykonać ogrzewanie podłogowe w małym lokalu.

Ogrzewanie podłogowe na niewielkiej powierzchni
Autor: Kan Ogrzewanie podłogowe na niewielkiej powierzchni

Pojedyncze pomieszczenia o małej powierzchni można ogrzewać za pomocą istniejącej instalacji grzewczej i po zastosowaniu specjalnych modułów regulacyjnych Unibox. Są to kasety z zamontowanym wewnątrz – zależnie od wersji – zaworem z nastawą wstępną, ogranicznikiem temperatury lub obydwoma elementami jednocześnie oraz zaworami odpowietrzającymi i innymi dodatkowymi elementami. Moduły Unibox montuje się na ścianie ogrzewanego pomieszczenia. Nie wymagają zasilania elektrycznego. Zależnie od wersji mogą kontrolować:

  • temperaturę panującą w pomieszczeniu,
  • temperaturę wody grzejnej (zasilającej), lub
  • obie wartości jednocześnie.

Regulacja odbywa się w wyniku zadziałania zaworów termostatycznych.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2196
Autor: archiwum muratordom

Stosowanie kaset regulacyjnych z modułem Unibox ma pewne ograniczenia:

  • jedna kaseta regulacyjna może obsługiwać tylko jedną pętlę ogrzewania podłogowego;
  • powierzchnia ogrzewania sterowana jednym modułem Unibox nie powinna być większa niż 20 m2 (pętla o długości do 100 m wykonana z rury o średnicy 16x2 mm);
  • łączne straty ciśnienia w obiegu z uwzględnieniem strat na zaworze nie powinny być większe niż 30 kPa.

Moduły Unibox niezależnie od wersji powinno się montować na końcowym odcinku ogrzewania podłogowego danego pomieszczenia. Rury powinno się układać w spiralę.

Kasety zwykle montuje się na wysokości nie mniejszej niż 20 cm nad wykończoną posadzką, w miejscu, gdzie pomiar temperatury przez zawór termostatyczny nie będzie niczym zakłócony:

  • w bezpiecznej odległości od innych źródeł ciepła,
  • z dala od drzwi, ze względu na możliwość wychłodzenia (przeciągi),
  • w miejscu nieosłoniętym (na przykład kotarą czy szafą).

Odbiór i próbę ciśnieniową instalacji z modułem Unibox wykonuje się tak jak odbiór i próby ogrzewania podłogowego. Po zakończeniu montażu kable grzewcze należy poddać próbie szczelności na ciśnienie 0,6 MPa przez 24 godziny, a następnie obniżyć je do ciśnienia roboczego i pozostawić instalację napełnioną wodą. Postępowanie takie pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych uszkodzeń instalacji. Po zalaniu jastrychem i jego całkowitym wyschnięciu, czyli po 20-28 dniach, można uruchomić instalację, stopniowo podgrzewając wodę zasilającą. Poczynając od temperatury 25°C, temperaturę wody w instalacji podwyższa się o 5°C na dzień, aż do osiągnięcia temperatury obliczeniowej.