Pelety: ekologiczne paliwo, na które cię stać

2009-09-21 2:00
Pelety - ekologiczne paliwo
Autor: CHT Kocioł grzewczy Fututa pel-letS, CHT

Pelety, ze względu liczne zalety zostały uznane na świecie za paliwo ekologiczne oraz za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych. Jest to więc poważna alternatywa dla węgla, drewna, gazu i oleju opałowego. Przekonaj się, na czym polega wyjątkowość peletów.

Jeszcze do niedawna, decydując, jakim paliwem ogrzać dom, trzeba było iść na kompromis: albo tanie, ale kłopotliwe w użytkowaniu paliwa stałe, albo zapewniające komfort eksploatacji, za to znacznie droższe – prąd, olej czy gaz. Pelety łączą zalety tych paliw. Są tanie, ekologiczne i dają możliwość w pełni automatycznej obsługi kotła.

Pelety: co to za paliwo?

Pelety to granulat produkowany z odpadów drzewnych: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem, bez dodatków takich jak lakiery czy lepiszcza. Ma on postać lasek o średnicy od 6 do 25 mm i długości do kilku centymetrów. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Pelety charakteryzują się niską zawartością wilgoci (8-12%), popiołów (0,5%) i substancji szkodliwych dla środowiska, przy czym mają wysoką wartość energetyczną. Co więcej, kotły do spalania peletów instalowane w domach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy zapewniają równie komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy.

Ze względu na tak liczne zalety pelety zostały uznane na świecie za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych (kopalnych), węgla, gazu i oleju opałowego, a zainteresowanie ich produkcją i wykorzystaniem wspierane jest przez różne organizacje i rządy państw. W ciągu ostatnich trzech lat rynek peletów bardzo dynamicznie rozwija się w Europie, głównie w Szwecji, Danii, Finlandii, Austrii, Niemczech i we Włoszech, oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W niektórych krajach, na przykład w Danii, zapotrzebowanie na granulat jest tak duże, że importuje się go z USA, Kanady i republik bałtyckich.

W przypadku Polski rozwój rynku paliw odnawialnych, w tym peletów, to jedno ze zobowiązań, jakie podjęliśmy w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej (około 10% energii ma być wytwarzane ze źródeł odnawialnych), ale też szansa na pozyskiwanie tańszej energii, uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw i stworzenie nowych miejsc pracy na wsi (przy produkcji upraw energetycznych).

Pelety: dobre do małych instalacji

Pelety doskonale nadają się do małych instalacji, niewielkich kotłowni w budynkach użyteczności publicznej oraz instalacji w domach jednorodzinnych – i tutaj przede wszystkim znajdują zastosowanie, szczególnie zamiast węgla lub oleju opałowego.

W krajach Unii Europejskiej największą grupę odbiorców peletów stanowią właściciele domów jednorodzinnych. Mogą oni korzystać z różnego typu preferencji przy zakupie i montażu urządzeń grzewczych przystosowanych do spalania granulatu – dotacji i nisko oprocentowanych kredytów.

W Polsce już kilkanaście firm oferuje kotły na pelety oraz specjalne palniki na pelety, które montuje się w kotłach olejowych lub węglowych. Na zakup i instalację tych urządzeń można uzyskać preferencyjne kredyty w Banku Ochrony Środowiska. Do spalania peletów nadaje się też wiele kominków i wolno stojących pieców na drewno.

Pelety zamiast oleju i węgla

Pelety stanowią doskonałą alternatywę dla oleju opałowego i węgla spalanego w małych kotłach, który najbardziej ze wszystkich paliw przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. W porównaniu z olejem – przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Koszt wytworzenia jednostki energii z granulatu drzewnego jest o połowę niższy. Dodatkową zachętą może być to, że przechodząc na pelety, nie trzeba wymieniać pieca. Wystarczy dokupić odpowiedni palnik i zainstalować go przy istniejącym kotle zamiast palnika olejowego. Będzie on współpracował z kotłem podobnie jak palnik olejowy i dzięki instalacji automatycznego podawania paliwa zapewni bezobsługową pracę urządzenia.

W porównaniu z węglem i piecami węglowymi cena energii wytworzonej z granulatu drzewnego jest o kilkanaście procent wyższa. Warto się jednak zastanowić nad wymianą starego kotła węglowego na kocioł na pelety. Oprócz niewątpliwego wkładu w ochronę środowiska pozwoli to na unowocześnienie instalacji oraz znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych paliw stałych, a zarazem tańsze niż w przypadku gazu jej użytkowanie. Możliwe jest również zainstalowanie przy kotle na paliwo stałe (węgiel, koks, drewno), podobnie jak przy olejowym, odpowiedniego palnika, który usprawni obsługę kotła i przystosuje go do spalania peletów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie