Inteligentne szyby okienne i lustra z ekranem multimedialnym. Zobacz, co potrafią?

2023-02-08 11:10

Inteligentne szyby okienne czy lustra mogą zmieniać się w multimedialne ekrany dotykowe. W oknie możemy sobie wyświetlić film czy pooglądać telewizję. Przez lustro połączyć się ze znajomymi. Możliwości jest coraz więcej. Sprawdź, co potrafią inteligentne szyby okienne i lustra?

okna z matrycą LCD
Autor: Drutex Gdy okna wyposaży się w matryce LCD, to korzystając z internetu, można jednocześnie czerpać radość z otaczającej nas przyrody

Spis treści

  1. Inteligentne szyby okienne
  2. Wielofunkcyjne ekrany
  3. Lustra z ekranem dotykowym
  4. Okna multimedialne
  5. Wielozadaniowe drzwi z ekranem TV

Wraz z modą na duże przeszklenia zmieniły się parametry współczesnej stolarki. Między innymi poprawiono właściwości pakietów szybowych. Wprowadzono też nowe technologie, które zależnie od potrzeb pozwalają zmieniać ich przezierność, a nawet wykorzystywać je jako ekrany, na których możemy wyświetlić obrazy, obejrzeć film, przeglądać strony internetowe czy korzystać z komunikatorów. A wszystkie te funkcje są dosłownie w zasięgu ręki - korzystamy z nich za pomocą dotyku.

okno smart z matryca LCD
Autor: Drutex Dzięki matrycy LCD zintegrowanej z panelem dotykowym szyba staje się aktywnym ekranem multimedialnym

Inteligentne szyby okienne

Na rynku dostępnych jest coraz więcej okien z szybami ciekłokrystalicznymi LCD (ang. liquid crystal devices), w których między taflami szkła znajduje się warstwa ciekłych kryształów. Po przyłożeniu napięcia elektrycznego szyba zmienia wygląd – z matowej i nieprzeziernej o mlecznym odcieniu staje się przezroczysta (kryształy ulegają uporządkowaniu). Odcięcie dopływu prądu powoduje natychmiastowy powrót szyby do stanu nieprzeziernego.

Przykładem może być szkło PRIVA-LITE z oferty Glassolutions dostępne w różnych konfiguracjach: jako szkło laminowane foliami kolorowymi i tkaninami, szkło zespolone lub gięte. Takie rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane zarówno w oknach, jak i szklanych ścianach wewnętrznych. Żeby zapewnić prywatność i ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń, nie trzeba montować na przeszkleniach różnego rodzaju przesłon.

Obsługa takich produktów jest bardzo prosta – odbywa się przez włącznik, zwykle umieszczony w ich pobliżu. Bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają sterowanie za pomocą aplikacji zainstalowanej na przykład na smartfonach.

szkło inteligentne PRIVA-LITE
Autor: Saint-Gobain Glassolution Aktywne szkło PRIVA-LITE pod wpływem prądu elektrycznego przechodzi ze stanu nieprzeziernego do przeziernego, bez zmiany w zakresie przepuszczalności światła. Pozwala na niestandardowe aranżacje przestrzeni, gdzie potrzebna jest wyjątkowa higiena i prostota. Pozwala dynamicznie zmieniać wnętrza
szkło inteligentne PRIVA-LITE
Autor: Saint-Gobain Glassolution

Wielofunkcyjne ekrany

Rozwinięciem idei wykorzystania ciekłych kryształów jest transparentny wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD. Jego działanie wykorzystuje zasadę zmiany polaryzacji światła na skutek modyfikacji orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego, w wyniku czego możliwe jest wyświetlanie obrazu. Gdy umieści się go w szybie zespolonej, okno zyska dodatkową funkcjonalność. Wyświetlacz LCD może pełnić rolę ekranu komputerowego czy tabletu.

Lustra z ekranem dotykowym

Na rynku dostępne są również wyroby szklane pokryte wysokorefleksyjną powłoką lustrzaną, na przykład bezbarwne szkło float Pilkington MirroView. Produkt ten przypomina wyglądem tradycyjne lustro, jednak umieszczona za nim matryca sprawia, że po włączeniu szklana powierzchnia lub jej fragment zmieniają się w telewizyjny wyświetlacz. Szkło jest dostępne w dwóch wersjach, dopasowanych do poziomu natężenia światła w pomieszczeniu. Oferowane jest w dużych wymiarach, które mogą ukryć jeden lub kilka wyświetlaczy.

szkło lustrzane z ekranem
Autor: Pilkington Wielofunkcyjne ekrany Rozwinięciem idei wykorzystania ciekłych kryształów jest transparentny wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD. Jego działanie wykorzystuje zasadę zmiany polaryzacji światła na skutek modyfikacji orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego, w wyniku czego możliwe jest wyświetlanie obrazu. Gdy umieści się go w szybie zespolonej, okno zyska dodatkową funkcjonalność. Wyświetlacz LCD może pełnić rolę ekranu komputerowego czy tabletu. Lustra z ekranem Na rynku dostępne są również wyroby szklane pokryte wysokorefleksyjną powłoką lustrzaną, na przykład bezbarwne szkło float Pilkington MirroView. Produkt ten przypomina wyglądem tradycyjne lustro, jednak umieszczona za nim matryca sprawia, że po włączeniu szklana powierzchnia lub jej fragment zmieniają się w telewizyjny wyświetlacz. Szkło jest dostępne w dwóch wersjach, dopasowanych do poziomu natężenia światła w pomieszczeniu. Oferowane jest w dużych wymiarach, które mogą ukryć jeden lub kilka wyświetlaczy.
szkło lustrzane z ekranem
Autor: Pilkington

Okna multimedialne

To innowacyjne produkty na polskim rynku, które są wyposażone w matryce LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny). Poza standardowymi funkcjami okien mają one możliwość prezentacji treści multimedialnych, na przykład wyświetlania filmów czy programów telewizyjnych. Do takiego okna można podłączyć pendrive lub dysk przenośny z danymi multimedialnymi, klawiaturę oraz myszkę. Włączenie okna do domowej sieci komputerowej wykorzystującej Internet pozwala korzystać z niego tak, jak z komputera czy tabletu. Możemy zatem oglądać filmy z sieci, przeglądać galerię zdjęć, a także pisać e-maile.

Ekran okienny może również pełnić funkcję wirtualnych żaluzji czy markiz chroniących przed światłem i zaciemniających pomieszczenie dla większego komfortu użytkowników.

Inteligentne okno opracował m.in. polski producent z branży okiennej – Oknoplast. W tym rozwiązaniu, dzięki zastosowaniu matrycy LCD typu transparent ze zintegrowanym panelem dotykowym, przeszklenie pozostaje przezroczyste, dostarczając światło słoneczne do pomieszczenia. Na powierzchni szyby można wyświetlać wszelkiego rodzaju multimedia i aplikacje oraz zarządzać nimi w prosty sposób, jak na urządzeniu dotykowym. Jakość obrazu na powierzchni szyby pozwala na wyświetlanie treści bez zakłóceń spowodowanych silnym nasłonecznieniem.

okno smart
Autor: Drutex Nie trzeba w pokoju dziecka instalować telewizora, by miało dostęp do ulubionych filmów i bajek

Wielozadaniowe drzwi z ekranem TV

Kolejnym rozwiązaniem łączącym dwie funkcje jest szafa Raumplus z drzwiami przesuwnymi – Sliding TV Door, w których zamontowany jest ekran telewizyjny. Płaski monitor LCD o przekątnej 55 cali i masie 25 kg jest zainstalowany z tyłu panelu drzwi, a wszystkie kable zostały ukryte w aluminiowych profilach skrzydeł. Do tego ekranu można również podłączyć komputer. Skrzydło drzwi jest wypełnione czarnym szkłem, dzięki czemu po wyłączeniu ekran jest niemal niewidoczny. Czujnik podczerwieni pozwala na nawigowanie funkcjami urządzenia za pomocą pilota - łatwe włączanie i sterowanie muzyką, filmami, internetem lub grami. Wydajne, kompaktowe głośniki Bluetooth zastępują system stereo. Rozwiązanie Sliding TV Door jest dostępne dla kilku systemów drzwi przesuwnych Raumplus. Aby móc zamontować ekran, głośniki i okablowanie, skrzydło musi mieć wysokość od 135 do 275 cm oraz szerokość od 90 do 150 cm.

drzwi przesuwne z monitorem TV
Autor: Raumplus Drzwi przesuwne z monitorem TV - dzięki połączeniu funkcji można oszczędzić miejsce. Gdy ekran jest wyłączony, nie wyróżnia się na powierzchni szklanych drzwi. Po włączeniu telewizora nawet niewielka sypialnia może stać się wygodnym miejscem do wieczornego relaksu
drzwi przesuwne z monitorem TV
Autor: Raumplus
drzwi przesuwne z monitorem TV
Autor: Raumplus Płaski monitor LCD o przekątnej 55 cali zamontowany w frontach ze szkła lub płyty nie utrudnia wygodnego korzystania z szafy