ABC montażu inteligentnych instalacji. Czyli jak mieć dom, który myśli

2011-05-10 13:19

Co należy zrobić, aby zamontować w domu system inteligentnych instalacji? Do kogo należy się zwrócić, jakie dokumenty uzyskać, jak przygotować instalację elektryczną pod standard inteligentnego domu, a w końcu – czy to koszt, który ma szansę się zwrócić? Zobacz, co trzeba zrobić, aby sterować domem za pomocą jednego przycisku.

Inteligentne instalacje - bezpieczeństwo, wygoda i niższe rachunki...
Autor: GIRA

Inteligentne instalacje, w skrócie II, pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej – począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM.

Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej – jednym przyciskiem można uruchomić zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To także oszczędność energii – jak podaje firma F&F, II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

Zainteresowanie możliwościami jakie dają systemy inteligentnych instalacji jest coraz większe. Oferty firm są coraz tańsze, a co za tym idzie, systemy domowej automatyki są bardziej dostępne dla przeciętnego inwestora. 

Projekt i montaż systemu inteligentnej instalacji

Krok 1. – spotkanie z inwestorem mające na celu poznanie oczekiwań klienta oraz posiadanego budżetu

Krok 2. – spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji

Krok 3. – przygotowanie projektu, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów II – oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)

Krok 4. – wykonanie okablowania i montaż urządzeń

Krok 5. – zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych

Krok 6. – przeszkolenie domowników z obsługi systemu

Warto wiedzieć

Dwa sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych

  • wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych)
  • elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów II w przyszłości)

Inteligentne rozwiązania nie potrzebują pozwolenia

Decydując się na inteligentne instalacje nie ma konieczności starania się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Kwestia ta tyczy się zarówno sytuacji remontu domu, jak i budowy nowego. Oczywiście w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o projekt instalacji elektrycznej – jest on wymagany zarówno w przypadku montażu standardowej instalacji, jak i inteligentnej.

W sytuacji budowy nowego domu są dwie drogi:

  • do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączyć projekt instalacji elektrycznej, a dopiero później przygotować projekt II (UWAGA: w tej sytuacji należy pamiętać, że przy odbiorze budynku projekt podwykonawczy musi uwzględniać nowe instalacje),
  • do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączyć projekt instalacji uwzględniający także inteligentne instalacje.

Jak przygotować instalację pod domową automatykę?

Już na etapie projektowania instalacji należy uwzględnić miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej (tzw. skrętki). Dlaczego? Ponieważ urządzenia (przyciski, aktory itp.) inteligentnej instalacji zasilane są napięciem różniącym się parametrami od napięcia, jakie mamy w sieci energetycznej. Zazwyczaj komunikacja oraz zasilanie tych elementów odbywają się tymi samymi przewodami, dlatego instalację magistrali powinno się kłaść w pewnej odległości od instalacji elektrycznej. Wynika to równiez z tego, że pole elektromagnetyczne przewodów elektrycznych może zakłócać komunikację miedzy urządzeniami w systemie magistralnym, a zatem powodować niepoprawne działanie urządzeń inteligentnej instalacji. 

Od tej sytuacji są jednak dwa wyjątki – szczególnie ważne, jeżeli montaż II obywa się nie na etapie budowy, ale remontu domu czy mieszkania:

  • wybór systemu radiowego firmy Mueller,
  • wybór systemu firmy LCN, który wykorzystuje dodatkowy przewód komunikacyjny, a sam pracuje na standardowym okablowaniu (230 V).

Inteligentne instalacje coraz popularniejsze

Jak przyznają eksperci, w Polsce standard inteligentnych instalacji to stosunkowa nowość, przynajmniej w porównaniu do innych krajów europejskich. W Niemczech montaż II obywa się na porządku dziennym – a nawet, jeżeli nie od razu, to dom już na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia inteligentnego systemu w przyszłości, poprzez położenie przewodu magistralnego, co kosztuje około 500 zł. 

Elementy inteligentnych instalacji najpopularniejsze w Polsce

  • sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i roletami okiennymi
  • zdalny monitoring domu – wewnątrz i na zewnątrz
  • zdalne podlewanie ogródka
  • sterowanie i zarządzanie systemem alarmowym
  • przycisk "NOC" umożliwiający jednoczesne wyłączenie wszystkich świateł w domu

Czy inteligentne systemy to zauważalne oszczędności?

Sterowane oświetlenie, czujniki ruchu, możliwość rozłączania o wyznaczonych godzinach urządzeń elektronicznych – to na pewno dom zgodny z eko standardem i oszczędność energii w dłuższym okresie czasu. Niemniej oszczędność to nie cel sam w sobie w przypadku II – tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda oraz prestiż mieszkania w nowoczesnym domu sterowanym praktycznie jednym przyciskiem.

Źródło: Elswar

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.