Instalacje inteligentne, czyli zintegrowane. Instalacje w domu inteligentnym

2013-01-21 9:37

Inteligentne instalacje w domu to instalacje zintegrowane. Zdalne zarządzanie ich pracą to nie tylko komfort, który przynosi dodatkowe korzyści. W domu inteligentnym zintegrowane instalacje to już standard. Jak inteligentne instalacje wpływają na bepzieczeństwo domowników? Jakie dają możliwości? Zobacz, jak mogą wyglądać instalacje w domu, który myśli za Ciebie.

Inteligentne zintegrowane instalacje
Autor: Marcin Czechowicz

Inteligentne instalacje wywołują coraz większe zainteresowanie wśród osób budujących domy. Nie jest to jedynie efekt przejściowej mody, lecz wynik coraz większej świadomości korzyści płynących z zastosowania takich rozwiązań.

Decyzja o wyposażeniu domu w inteligentne instalacje nierzadko jest podyktowana rosnącymi cenami energii, które sprzyjają poszukiwaniu rozwiązań obniżających regularne koszty utrzymania domu. Zalety, jakie niesie ze sobą dom inteligentny, to nie tylko nowoczesny, wygodny styl życia, ale też wymierne korzyści odczuwalne w domowym budżecie. Niepodważalnie instalacje inteligentne to rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Dom inteligentny – czyli jaki?

Choć domy inteligentne powstają od wielu lat, trudno znaleźć jedną definicję określającą, czym charakteryzuje się taki dom. Rozpiętość funkcji wymienianych w kontekście inteligentnych instalacji, na których opiera się dom inteligentny, jest bardzo szeroka.

Ogólnie można stwierdzić, że dom inteligentny łączy w jeden system wiele instalacji odrębnych w tradycyjnym podejściu, zapewniając dodatkowe korzyści: poprawę komfortu, bezpieczeństwa, a także oszczędność energii. Jak to jest to możliwe?

Otóż system inteligentny może wykorzystywać wszystkie dostępne mu informacje pochodzące z różnych urządzeń w celu optymalnego sterowania ich pracą. Zarządzanie instalacjami i sprzętami – np. sterowanie pracą kotła, klimatyzacją, alarmem, oświetleniem, a nawet otwieraniem okien – po uprzednim zaprogramowaniu systemu inteligentnego może się odbywać praktycznie bez naszego udziału. To ogromny komfort dla domowników.

Zaletą systemów inteligentnych jest też możliwość wykorzystania efektu synergii, czyli zwielokrotnienia efektu końcowego dzięki efektywnej współpracy różnych urządzeń. Nierzadko okazuje się też, że system inteligentny spajający niezależne instalacje może być tańszy od niezależnych systemów automatyki dla poszczególnych instalacji.

Instalacje w domu inteligentnym
Autor: Marcin Czechowicz Wspolne zarządzanie sprzętem audio i wideo w całym domu to tylko jedna z wielu funkcjonalności inteligentnych instalacji.

Jak kupować inteligentne instalacje?

Na rynku jest wiele rodzajów inteligentnych instalacji. Różnią się ceną składających się na nie urządzeń, a także sposobem i kosztem montażu. Przed wyborem konkretnej firmy warto więc zapoznać się dokładnie z jej ofertą.

  • Przed podjęciem decyzji dowiedz się m.in., ile kosztuje przygotowanie projektu inteligentnej instalacji. Nierzadko jest to spora kwota – może nawet dochodzić do kilku tysięcy złotych. Zwykle uzależnia się ją jest od stopnia złożoności systemu oraz funkcji, jakie ma on spełniać. Przygotowanie projektu powinno być poprzedzone m.in. analizą potrzeb domowników, zapoznaniem się z projektem domu i aranżacji wnętrz oraz warunkami przyłącza.
  • Upewnij się, jakie urządzenia wchodzą w skład danego systemu i czy mogą one współpracować z elementami inteligentnych instalacji pochodzącymi od innych producentów. Dzięki temu w przyszłości będzie można poszerzać funkcje systemu bez obawy o dostępność urządzeń jednej konkretnej firmy.
  • Sprawdź, czy w cenę usług wliczona jest korekta ustawień. Często bowiem dopiero w trakcie użytkowania instalacji okazuje się, że niektóre funkcje są zbędne, inne trzeba bardziej dostosować do potrzeb mieszkańców, a jeszcze innych po prostu brakuje.

Jak działają inteligentne instalacje?

Nasze domy pełne są urządzeń i sprzętów elektrycznych, których obsługa wymaga stosowania różnych pilotów czy paneli sterujących. Inteligentne instalacje integrują działanie wszystkich tych elementów, dzięki czemu jednoczesna kontrola nad różnymi urządzeniami może się sprowadzać do jednego panelu, laptopa czy nawet telefonu komórkowego. To znacznie usprawnia obsługę poszczególnych urządzeń i umożliwia stworzenie połączeń, dzięki którym sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem czy pracą konkretnych sprzętów będzie się odbywało zdalnie, w sposób dostosowany do potrzeb domowników.

Urządzenia wchodzące w skład inteligentnych instalacji najczęściej komunikują się ze sobą za pomocą przewodu komunikacyjnego. Dostarcza on zasilanie do poszczególnych modułów i umożliwia przepływ informacji między nimi. Taka instalacja może się także składać z dwóch odrębnych obwodów: zasilania odbiorników oraz obwodu sterującego służącego do przesyłu informacji – to jednak rzadziej stosowane rozwiązanie. Przewody łączą ze sobą niezbędne elementy inteligentnej instalacji: sensory i aktory.

Sensorami nazywa się wszystkie urządzenia zbierające dane niezbędne do sterowania różnymi instalacjami i sprzętami. Funkcję tę pełnią najczęściej stacje pogodowe, czujki ruchu i dymu oraz przyciski sterownicze. Zebrane z nich dane mogą być przesyłane przewodem komunikacyjnym bądź obwodem sterującym do centrali zarządzającej lub odpowiednich regulatorów miejscowych. Stamtąd trafiają do urządzeń wykonawczych realizujących polecenia. Mogą być nimi np. sterowniki rolet lub ogrzewania czy ściemniacze oświetlenia.

Jakie funkcje oferują inteligentne instalacje?

Jednym z ważniejszych założeń domu inteligentnego jest zapewnienie jak najwyższego komfortu życia jego mieszkańców. Zaplanowane w nim inteligentne instalacje programuje się więc tak, aby dostosować pracę poszczególnych urządzeń do ich potrzeb. W ten sposób powstają tzw. scenariusze, które są realizowane automatycznie przy wybraniu odpowiednich poleceń.

  • Rano o wskazanej przez nas godzinie system zdalnego sterowania może uruchomić automatyczne podnoszenie rolet, aby do domu wpadło światło słoneczne, uchylić okna w celu przewietrzenia sypialni, i włączyć ekspres do kawy, aby pobudzający napój był już gotowy, gdy wejdziemy do kuchni.
  • Gdy opuszczasz posesję, po naciśnięciu jednego przycisku inteligentna instalacja może zamknąć bramę garażową i wjazdową, uzbroić system alarmowy, obniżyć temperaturę w domu o kilka stopni, opuścić rolety i odciąć dopływ prądu do urządzeń, które nie będą pracować pod nieobecność domowników.
  • Po powrocie do domu, gdy czujka ruchu wykryje obecność domowników, przekaże odpowiedni sygnał do sterownika instalacji grzewczej, który automatycznie nastawi na kotle temperaturę uznawaną przez nas za komfortową.
  • Jedną z podstawowych możliwości inteligentnych instalacji jest sterowanie oświetleniem. Najczęściej wykorzystują one w tym celu czujki ruchu, które wykrywając obecność domowników w danym pomieszczeniu, uruchamiają źródła światła. Gdy wracasz wieczorem do domu, wystarczy zbliżyć się do drzwi, by czujka włączyła oświetlenie zewnętrzne i dała sygnał do zapalenia światła w holu. Po wejściu do środka i wciśnięciu przycisku na panelu sterującym światła w odpowiednim natężeniu mogą uruchomić się też np. w salonie. Podobnie może się to odbywać podczas wychodzenia z domu. 
  • Standardem staje się zdalne sterowanie urządzeniami audio-wideo. Dzięki temu oglądanie filmu czy słuchanie ulubionej muzyki nie będzie wymagało od nas odpowiedniego przygotowania sprzętu – wszystko zostanie ustawione automatycznie, po wydaniu polecenia na panelu sterującym.
Sterowanie domem za pomocą pilota
Autor: SOMFY Dom inteligentny wykona za Ciebie wiele różnych czynności. Do domowników należy jedynie wydanie odpowiedniej komendy, np. za pomocą specjalnego pilota (fot. SOMFY).

Jak inteligentne instalacje dbają o bezpieczeństwo domowników?

Inteligentne instalacje nie tylko dbają o wygodę, ale także czuwają nad bezpieczeństwem domowników i mienia. Można je tak zaprojektować, aby po opuszczeniu domu przez mieszkańców prąd nie dopływał do wybranych gniazd, a rolety antywłamaniowe opuszczały się samoistnie. W bardziej rozbudowanych systemach wykrycie jakiegokolwiek zagrożenia może pociągać za sobą szereg automatycznie wykonywanych akcji mających na celu jego szybką neutralizację.

Gdy np. w zamkniętym garażu za długo pracuje silnik samochodu i stężenie CO2 niebezpiecznie wzrośnie, system nie tylko włączy alarm, ale też od razu poinformuje o tym domowników, wysyłając wiadomość na ich telefony komórkowe. Ponadto uruchomi wentylację, a w krytycznym momencie otworzy bramę garażową.

Inteligentne instalacje umożliwiają także obserwowanie domu na bieżąco z podłączonych do niego kamer. Gdy domowników przez dłuższy czas nie będzie w domu, mogą one symulować ich obecność, włączając i wyłączając światło w odpowiednich porach czy podnosząc i opuszczając rolety, co powinno odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

Jakie oszczędności przynoszą inteligentne instalacje?

Montaż inteligentnych instalacji przynosi wiele oszczędności związanych z mediami. Szacuje się, że pozwalają one zaoszczędzić nawet do 30% energii elektrycznej i 20% energii cieplnej. Jest to możliwe dzięki temu, że inteligentny dom przez cały czas zbiera informacje o warunkach, jakie panują w budynku i jego otoczeniu, i na ich podstawie ustawia odpowiednie parametry pracy poszczególnych urządzeń – np. utrzymuje optymalną temperaturę w domu.

Inteligentny system samoczynnie zarządza zużyciem energii elektrycznej (np. gasząc za nas niepotrzebnie palące się światło), gazu, wody i ciepła, reagując na każdą sytuację, która może generować niepotrzebną stratę energii. Może on przykładowo zmniejszyć ogrzewanie, gdy nikogo nie ma w domu, wyłączyć je na czas wietrzenia pomieszczeń czy uruchomić urządzenie podgrzewające wodę użytkową w odpowiednim czasie, tak aby nie pracowało, gdy nie ma takiej potrzeby.

Nasi Partnerzy polecają