Małe gadżety bezprzewodowe smart home zmienią ci dom w inteligentny

2024-06-07 8:11

Nie trzeba instalować skomplikowanego systemu inteligentnego domu, aby poznać jego ideę i zalety. Można to zrobić trochę w formie zabawy kupując małe i pożyteczne urządzenia, dzięki którym nasz dom czy mieszkanie stanie się choć trochę smart.

Prosta aplikacja na smartfonie steruje małymi gadżetami smart home
Autor: Pixabay Rozpoczęcie instalacji smart home można zacząć od gadżetów i smartfona

Spis treści

  1. Smart home bez kabli
  2. Jakie gadżety smart home na początek?
  3. Gadżety smart home - jak działają?
  4. Jaki jest najprostszy system smart home?
Webinar Szkoła Budowania 22.05.2024

Smart home bez kabli

Gadżetów smart home nie trzeba łączyć żadnymi przewodami. Wystarczy je umieścić we właściwym miejscu, ściągnąć aplikację na smartfon lub tablet i po prostu zacząć używać. Co ciekawe jeśli się przekonamy do idei inteligentnego domu, wcale nie musimy się ich pozbywać, a połączyć je w prawdziwy system, dzięki któremu dom i mieszkanie stanie się oszczędne, bezpieczne i bardziej wygodne.

Jakie gadżety smart home na początek?

W sumie użycie słowa gadżet w stosunku do tych zaawansowanych technologicznie urządzeń elektronicznych nieco umniejsza ich możliwości. To pełnoprawny sprzęt stosowany w systemach inteligentnego domu. Jest jednak łatwy do zamontowania i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Najpopularniejsze małe urządzenia smart home to:

  • inteligentne żarówki i listwy LED,
  • gniazdka elektryczne Smart Plug,
  • głośniki,
  • kamery IP,
  • czujnik ruchu,
  • inteligentne termostaty.

Gadżety smart home - jak działają?

Ich działanie jest identyczne do elementów inteligentnego domu stosowanych w dużych systemach sterowania. Umożliwiają zdalne zarządzanie domem lub przesyłanie informacji o jego zagrożeniach. Za pomocą inteligentnych żarówek możemy sterować światłem w domu podczas naszej nieobecności. Podłączony do inteligentnego gniazdka elektrycznego piekarnik czy kuchenkę mikrofalową można włączyć i podgrzać znajdującą się wewnątrz potrawę na czas, kiedy wrócimy do domu. Jeśli do takiego gniazdka było podłączone żelazko, to w przypadku kiedy po wyjściu z domu zapomnieliśmy, czy wyciągnęliśmy jego wtyczkę możemy je zdalnie wyłączyć. Termostatem smart będziemy mogli sterować temperaturą w pomieszczeniach domu i mieszkania. Zdalną kamerą podejrzymy, czy nie dzieje się coś groźnego w domu podczas nieobecności, np. czy kot lub pies zrobiły jakichś szkód. Kamera i inteligentny głośnik mogą służyć także do komunikacji z domownikami. Czujnik ruchu przyda się w domu do automatycznego włączania i wyłączania światła.

Wszystkie urządzenia tego typu są bezprzewodowe i mają własne źródło zasilania. Bateria wymaga okresowej wymiany (najczęściej co 2 – 3 lata). Pomocnym elementem wyposażenia jest wskaźnik niskiego poziomu baterii, co ułatwia kontrolę i ich wymianę we właściwym czasie.

Jaki jest najprostszy system smart home?

W najprostszym systemie urządzeń smart home rolę centralki przejmuje tablet lub smartfon i aplikacja do sterowania urządzeniami. To dobry sposób na początek „zabawy” w inteligentny dom. Można kupić kilka urządzeń typu smart, a najlepiej nadają się do tego żarówki, gniazdka, kamera, elektroniczne termostaty, czujniki. Najlepiej żeby pochodziły od tego samego producenta i żeby ich sterowanie zapewniała jedna aplikacja. Będzie je można potem wykorzystać w bardziej rozbudowanym systemie z centralą, której zakup jest niezbędny w bardziej rozbudowanych systemach. Trzeba także zwrócić uwagę, aby te pierwsze zakupione urządzenia były wielozakresowe i mogły łączyć się nie tylko z domową siecią wi-fi, ale także poprzez inny protokół komunikacyjny, czyli ZigBee, Z-Wave; dzięki temu wykorzysta się je później do współpracy z centralą niezależnym systemem komunikacji nie obciążającym domowej sieci.

Mercure Szczyrk Resort nowe zdjęcia - czerwiec 2024

Nasi Partnerzy polecają