Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej ochronią Twój dom przed włamaniem?

2014-10-14 15:47

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność domowników może być dla niego pokusą. Jak w takim razie ustrzec się przed włamaniem? Na co zwrócić uwagę dobierając system alarmowy do domu?

System alarmowy do domu
Autor: Andrzej T. Papliński Widoczna kamera skutecznie zniecheca osoby o złych zamiarach do krecenia sie w poblizu domu. Bardzo łatwo sprawic, by obraz z kamery był stale widoczny w Internecie

Specjaliści od ochrony mienia twierdzą, że wciąż spotykają osoby, które przekonane o tym, że mieszkają w bezpiecznej okolicy, lekceważyły ten problem. Do czasu, aż na własnej skórze doświadczyły, jak przykre są konsekwencje włamania. Nie mniej problemów może przysporzyć pęknięta rura – jeżeli przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu, wyciekająca woda może dokonać ogromnego spustoszenia. Takie niespodzianki nie zdarzają się często i można się od nich ubezpieczyć, ale i tak warto zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Można tego dokonać, instalując w domu zabezpieczenia elektroniczne.

Systemy alarmowe, które zmylą złodzieja

Przed wyjazdem z domu na ogół każdy się upewnia, czy wszystkie światła są wyłączone, okna i drzwi zamknięte, a jeśli są w nim rolety antywłamaniowe, to oczywiście je opuszcza. W ten sposób na pewno utrudnia się pracę włamywaczom, ale to wcale nie znaczy, że dzięki temu zmniejsza się ryzyko włamania. Fachowiec, któremu nikt nie przeszkadza, poradzi sobie z zamkami w kilka minut. A dom tonący w ciemnościach lub opuszczone przez kilka dni rolety to wyraźna informacja, że nikogo w nim nie ma. Włamywacze traktują to jak zaproszenie, dlatego warto ich wprowadzić w błąd. Pomocne są w tym systemy automatycznego sterowania różnymi urządzeniami w budynku.

Prosty sterownik domowego alarmu może włączać i wyłączać oświetlenie w określonym czasie oraz podnosić i opuszczać wybrane rolety. Oprócz sterowania czasowego, przy którym wszystko odbywa się o zaprogramowanych godzinach, możliwe jest jeszcze uzależnienie działania oświetlenia czy poruszania się rolet od sygnałów z różnego rodzaju czujników, na przykład natężenia światła. To jeszcze bardziej utrudnia przypadkowym obserwatorom zorientowanie się, że w domu nikogo nie ma.

Alarm do domu - automatyczne sterowanie oświetleniem zewnętrznym

Do utrudnienia pracy złodziejom przydaje się też zewnętrzne oświetlenie uruchamiane czujnikami ruchu. Zapalające się znienacka światło może odstraszyć złodziei, którzy wolą pracować pod osłoną ciemności. Jeśli o naszym wyjeździe poinformujemy zaufanych sąsiadów, to możemy liczyć, że zwróci ono ich uwagę na to, że na naszej posesji coś się dzieje i jeżeli będzie trzeba, podejmą interwencję.

Alarm domowy przez telefon

Na pewno warto mieć w domu antywłamaniowe drzwi i okna oraz dobre zamki, ale jeszcze lepiej zainstalować system sygnalizacji włamania i napadu, czyli alarm. Takie zabezpieczenie zniechęca wielu włamywaczy do działania, więc już samą widoczną informację o tym, że dom jest w nie wyposażony (na przykład widoczny sygnalizator albo po prostu tablicę informacyjną), można uznać za rodzaj zabezpieczenia. A jeśli nawet intruz nie zorientuje się wcześniej, że próbując się dostać do domu, wzbudzi alarm, to na głośny dźwięk jego syreny zapewne ucieknie.

Sygnalizowanie światłem i dźwiękiem próby wtargnięcia na posesję jest skuteczne, jeżeli w pobliżu jest ktoś, kto na to zareaguje. Dlatego alarm zwykle podłącza się do systemu monitoringu i korzysta się z usług agencji ochrony mienia, która w razie wzbudzenia alarmu wysyła patrol interwencyjny.

Systemy alarmowe synchronizowane ze smartfonem

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów i upowszechnieniem się mobilnego Internetu pojawiła się jeszcze jedna interesująca możliwość kontrolowania na odległość tego, co się dzieje w domu – bez pośrednictwa agencji ochrony. Zainstalowany w domu system alarmowy może być wyposażony w moduł komunikacyjny GSM/GPRS/3G lub TCP/IP z funkcjami monitoringu, powiadamiania i zdalnego sterowania. Wówczas obsługuje się go za pomocą telefonu komórkowego bądź komputera czy smartfonu z dostępem do Internetu. Powiadomienia o stanie alarmu z modułem GSM – czuwaniu, wzbudzeniu lub awarii – są wysyłane przez centralę alarmową na podany numer telefonu w postaci SMS-ów.

System może ostrzegać nie tylko o wtargnięciu włamywaczy. Jeśli do centrali alarmowej podłączy się czujki dymu, gazu lub zalania, można się także spodziewać informacji o pożarze i niebezpiecznych uszkodzeniach instalacji gazowej i wodno-kanalizacyjnej.

Sterowanie systemem alarmowym przez telefon

Sterowanie alarmem również może się odbywać za pomocą SMS-ów wysyłanych z telefonu. W ten sposób można przede wszystkim włączać i wyłączać czuwanie. Ale niektóre centrale alarmowe mogą dodatkowo sterować różnymi urządzeniami elektrycznymi w domu. Można więc podłączyć do centrali te, które warto móc uruchamiać i wyłączać zdalnie, na przykład oświetlenie, napędy rolet, siłowniki bramy czy okien, elektrozawory odcinające dopływ wody albo gazu. Można też wykorzystać taki system do oszczędniejszego gospodarowania energią – na przykład dzięki zastosowaniu w instalacji centralnego ogrzewania zaworów z napędem elektrycznym do zdalnego regulowania temperatury w pomieszczeniach.

O działaniu wszystkich połączonych z systemem urządzeń można wtedy decydować w każdej chwili, wysyłając SMS do centrali nawet z drugiego końca świata. Sterowanie obwodami elektrycznymi jest jeszcze wygodniejsze, gdy wykorzysta się do tego Internet. Wówczas zdalna obsługa domowych urządzeń może się odbywać przez dowolny komputer, tablet lub smartfon z przeglądarką internetową albo zainstalowaną specjalną aplikacją. Do dyspozycji jest wtedy na ogół prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs użytkownika – wirtualny manipulator alarmu lub wizualizacja domu wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami.

Uwaga złodziej! Jak chronić dom kamerami?