Inteligentne zarządzanie domem: rolety, stolarka, brama garażowa

2021-07-15 8:34

Nowoczesny dom to budynek wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania jego wyposażeniem. Takie rozwiązanie zapewnia wiele udogodnień, które ułatwią nam życie. Poznaj szczegóły zdalnego sterowania stolarką i bramą garażową.

Aplikacja myKRISPOL
Autor: Krispol Dzięki systemom inteligentnego zarządzania można sterować wieloma sprzętami, np. przesłonami na oknach

Automatyczne sterowanie oknami i przesłonami oraz bramami to jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w nowo budowanych domach. Taką inwestycję można przeprowadzić także w budynku już istniejącym, np. w czasie jego remontu. Takie udogodnienia nie są już synonimem luksusu, a wręcz niezbędną częścią wykończenia domu. Inwestycja w system automatyki domowej nie tylko zapewni kontrolę nad konkretnymi urządzeniami czy elementami budynku (np. knami), ale oferje także wiele innych możliwości. Życie w domu, który można nazwać inteligentnym, jest bardziej komfortowe, a także znacznie bezpieczniejsze, gdyż możemy kontrolować budynek zdalnie, nawet, gdy jesteśmy daleko. 

Podstawowe funkcje automatyki domowej

System elektronicznego sterowania może obejmować wiele elementów wyposażenia domu. Jednym z najpopularniejszych jego zadań jest sterowanie przesłonami na oknach, np. roletami lub żaluzjami, oraz bramą garażową i wjazdową. Urządzenia te można zdalnie otwierać i zamykać, ale także kontrolować ich stan. Jeśli system wyposażymy w odpowiednie czujniki, to będą się one uruchamiały, np. rozwijały rolety, w momencie dużego nasłonecznienia. Do takiego zarządzania urządzeniami może wystarczyć pilot albo wyłącznik ścienny z intuicyjnym wyświetlaczem.

Nowoczesne systemy SmartHome

Zupełnie inne możliwości oferują systemy zdalnego sterowania, których sercem jest smartfon lub tablet. Producenci wyposażenia do domu i urządzeń domowych opracowują rozbudowane aplikacje, które pozwalają w różnorodny sposób zarządzać nimi. Wykorzystuje się w nich najbardziej zaawansowane technologie. Dzięki temu do systemu można włączyć dużą liczbę urządzeń, znajdujących się nawet w kilku obiektach, np. domu i biurze. Takie działania są przewidziane w większości aplikacji, za pomocą których można obsługiwać ponad 30 urządzeń. Nie musimy więc wybierać tylko jednego sektora domu, np. garażu, który chcemy mieć pod kontrolą.

Proste otwieranie i zamykanie to w tej chwili minimum. Systemy inteligentnego domu pozwalają na bieżąco kontrolować stan bramy. Nie wyglądając przez okno ani nawet nie będąc w domu, możemy uzyskać informacje, co się dzieje w tym miejscu - czy jest otwarta, czy zamknięta. Koniec z nerwowym zastanawianiem się, czy nasz dom jest bezpieczny, a okna przesłonięte podczas niespodziewanej burzy.

Aplikacje internetowe

Wykorzystanie internetu w systemach zarządzania daje nieograniczone możliwości. Możemy sterować roletami lub bramą garażową, będąc na drugim końcu Polski. Jeśli jesteś na wakacjach, nie ma problemu z odbiorem przesyłek. Możesz otworzyć bramę kurierowi, żeby zostawił paczkę w garażu. Gdy umówiłeś się z sąsiadką, żeby zadbała o kwiaty w domu podczas twojej nieobecności, możesz nadać jej status gościa i przydzielić odpowiednie możliwości zarządzania twoim domem. 

Inteligentna stolarka
Autor: Krispol Aplikacja myKRISPOL pozwala zarządzać wieloma urządzeniami w kilku lokalizacjach

Połączenie z internetem pozwala też uprościć system. Zamiast czujników pogodowych montowanych na przesłonach okiennych, do sterowania nimi można wykorzystać informacje ze stacji lub serwisów pogodowych, które są aktualizowane na bieżąco. W aplikacji o momencie otwarcia lub zamknięcia rolet bądź żaluzji na oknach decyduje pozycja słońca na niebie – są zsynchronizowane ze wschodem i zachodem słońca.

Bardzo wygodne jest zaprzęgnięcie do pracy asystenta głosowego. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, można głosem wydać polecenie, żeby brama garażowa się otworzyła, bo dzieci wróciły ze szkoły. W aplikacji można wykorzystać asystenta Google, Alexę lub Siri: to uniwersalne rozwiązanie, dostępne na praktycznie każdym smartfonie.

Co najważniejsze, najnowocześniejsze systemy zarządzania pozwalają na elastyczne działania. W systemach można tworzyć własne scenariusze działań lub programować schematy zachowań, które są dopasowane do naszych nawyków życiowych. To nie my musimy zadowolić się tym, co oferuje system. To on dostosowuje się do nas. Znajdziemy takie, które w cyklu tygodniowym rejestrują nasze codzienne zachowania i dostosowują stany pracy urządzeń do naszej rutyny. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, który do tej pory poświęcaliśmy na sprawdzanie działania urządzeń, ale także pieniądze i energię. Nie marnujemy ich na schładzanie domu (bo opuszczone rolety zapewniły komfort cieplny).

Nasi Partnerzy polecają