Instalacje alarmowe - najpierw kable, potem reszta. Montujemy instalację przewodową
Jeśli zdecydowaliśmy się już na zainstalowanie alarmu, pozostaje nam jedynie kwestia wyboru, czy będzie to system bezprzewodowy czy przewodowy. Sprawdź, co eksperci doradzą w kwestii montażu systemu przewodowego!
Autor: Mariusz Bykowski
Zanim przystąpi się do układania przewodów instalacji alarmowej, muszą być gotowe wszystkie ściany działowe
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zainstalowanie alarmu przewodowego, do prac instalacyjnych należy przystąpić nie później niż podczas wykańczania domu. W systemach przewodowych sygnały od czujników do centralki są przesyłane przewodami, które zwykle układa się pod tynkiem. Połączenia między elementami systemu ochrony można układać wtedy, kiedy wszystkie ściany działowe są już gotowe. Wcześniej trzeba ustalić rozmieszczenie poszczególnych urządzeń: centrali alarmowej, manipulatora i czujek. Także instalacja elektryczna powinna być już gotowa.
Urządzenia (czujki, manipulatory, centralkę) montuje się po zamontowaniu okien i drzwi. Alarm wykonany wcześnie, na przykład w budynku będącym w stanie surowym, przyda się na przykład do zabezpieczenia zgromadzonych w domu materiałów wykończeniowych: parkietu, glazury, urządzeń sanitarnych, które są atrakcyjnym towarem i łatwo mogą stać się łupem złodziei. Warunkiem niezawodnego działania ochrony jest zapewnienie stałego zasilania energią elektryczną. Część instalacji ochronnej zasilana napięciem 230 V musi być bezwzględnie wykonana przez elektryka z uprawnieniami do 1 kV.