Fałszywy alarm zmniejsza czujność i skuteczność ochrony

2010-11-26 12:17

Jakie są najczęstsze przyczyny fałszywych alarmów? Przebywanie zwierząt w strefie chronionej czujkami ruchu, niedopasowanie rodzaju czujki do warunków w pomieszczeniu i sposobu jego użytkowania, wiatr szalejący po domu... To tylko kilka sytuacji, w których alarm może się uruchomić i zmniejszyć naszą czujności. Sprowadź, jak temu zaradzić...

Fałszywy alarm zmniejsza czujność i skuteczność ochronyść i skuteczność ochrony
Autor: Wiktor Greg

Na co trzeba uważać planując instalację alarmową?

Umieszczone w niewłaściwych miejscach czujki mogą zostać łatwo unicestwione przez napastników lub wręcz umożliwić im wejście do domu bez uruchamiania alarmu.

Niedopasowanie rodzaju czujki do warunków w pomieszczeniu i sposobu jego użytkowania może skutkować częstymi fałszywymi alarmami, a to powoduje zmniejszenie czujności naszej, sąsiadów i ochrony, a więc zdecydowanie obniża jego skuteczność. Źle zabezpieczone kable mogą być przyczyną częstych awarii systemu. Zdarza się, że miejsca montażu czujek ruchu są wybrane tak niefortunnie, że pozostawione przez mieszkańców otwarte drzwi wewnętrzne lub duże przedmioty ograniczają ich pole widzenia, zmniejszając skuteczność działania.

Czujki ultradźwiękowe są wrażliwe na ruch powietrza, dlatego w chronionych przez nie pomieszczeniach powinny być pozamykane okna i nie mogą być tam uruchomione żadne wentylatory. Oznacza to, że nie można pozostawiać w nich włączonych klimatyzatorów ani kominków z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Czujki reagujące na dźwięk tłuczonego szkła mogą nie funkcjonować prawidłowo, jeśli okna zasłonięte będą grubymi zasłonami tłumiącymi hałas.

Fałszywy alarm zmniejsza czujność i skuteczność ochrony
Autor: Wiktor Greg By mieć pewność, że w przypadku uruchomienia alarmu ktoś nam pomoże, najlepiej skorzystać z usług agencji ochrony mienia

Alarm może być nieskuteczny także w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nim przez użytkowników. Zmiany w domu polegające na przykład na wybudowaniu lub zburzeniu ściany działowej, ustawieniu dużej szafy w pomieszczeniu z czujką ruchu czy posadzeniu roślin na chronionej działce mogą mieć wpływ na skuteczność działania alarmu, dlatego trzeba je dokładnie przemyśleć.

Jakie są najczęstsze przyczyny fałszywych alarmów?

Często fałszywy alarm wywołuja zwierzęta przebywające w strefie chronionej czujkami ruchu. Jeśli instalując alarm, zapomnimy, że mamy w domu czworonożnego pupila, lub nie przewidzimy, że w przyszłości będziemy go mieli, to najprawdopodobniej alarm będzie sprawiał nam kłopoty. Istnieją czujki, które nie reagują na obecność małych zwierząt, i takie powinniśmy zastosować. Inne rozwiązanie to zamykanie zwierzęcia w pomieszczeniu bez czujek ruchu, ale nie zawsze jest to możliwe, a poza tym możemy o tym zapominać.

Uzbrajając system alarmowy, powinniśmy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, które mogłyby poruszać się na skutek przeciągu i powodować fałszywe alarmy. Pozostawienie ich otwartych w ogóle uniemożliwi działanie alarmu, jeśli są w nich zamontowane czujki kontaktronowe. Trzeba też zwracać uwagę, czy po zamknięciu nie pozostaje luz między skrzydłem a ościeżnicą, bo może to uniemożliwić działanie kontaktronu.

Z kolei zbyt duży opór towarzyszący zamykaniu okien i drzwi może być sygnałem, że elementy czujki uderzają o siebie, a to może doprowadzić do jej zniszczenia. Czujki ultradźwiękowe i pasywne podczerwieni mogą być uaktywniane nawet przez ruch powietrza, więc w przypadku ich zastosowania trzeba zadbać o to, by okna i drzwi były szczelne. Nie można też pozostawiać włączonych wentylatorów, a więc konieczne jest wyłączenie klimatyzatorów i grzejników konwektorowych wyposażonych w mechaniczny nawiew powietrza.

Jeżeli do ochrony posesji zastosowaliśmy czujki inercyjne, których zadaniem jest wykrywanie napastnika przechodzącego przez płot, powinniśmy dbać, by płot nie poruszał się na przykład pod wpływem wiatru. Czujki tego typu są bardzo czułe i wzbudzają alarm, gdy płot nie jest solidnie zamocowany, gdy uderzają o niego gałęzie lub tablice reklamowe i inne zawieszone na nim przedmioty poruszane przez wiatr lub gdy w zamku furtki lub bramy jest luz. Jeśli stosujemy bramki mikrofalowe, które wzbudzają alarm w momencie przecięcia wiązki wysyłanej z nadajnika do odbiornika, musimy pamiętać o przycinaniu gałęzi rozrastających się drzew, aby nie zakłócały ich działania.

Bądź czujny! Fałszywe alarmy mogą wywoływać przestępcy...

Wszelkie powtarzające się alarmy, których przyczynę trudno wyjaśnić, powinny wzbudzić naszą czujność. Mogą wywoływać je przestępcy, którzy w ten sposób chcą właśnie ją uśpić. Mogą liczyć na to, że uznamy, iż alarm się zepsuł i nie będziemy go uruchamiać, pozostawiając dom bez ochrony. Jeśli upewnimy się, że alarm jest sprawny, a mimo to wzbudza się bez widocznego powodu, powinniśmy uważnie obserwować otoczenie domu lub zlecić to zadanie na przykład firmie ochroniarskiej.

Skutecznym sposobem na wykrycie sprawców może być zainstalowanie kamer. Warto co pewien czas zmieniać kod, którym rozbraja się system alarmowy, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie, że mógł go poznać ktoś niepowołany. Dobrze by było, żeby system alarmowy był sprawdzany przez wykwalifikowanego instalatora przynajmniej raz w roku. Stwierdzi on, czy jego skuteczność nie zmniejszyła się na przykład na skutek zabrudzenia czujek, spadku pojemności akumulatorów lub mechanicznych uszkodzeń elementów systemu. Niektóre z nich powinny być wymienione już po jednokrotnym zadziałaniu, dlatego kontrola instalacji jest niezbędna po każdej próbie włamania.