Bezpieczny dom. Zabezpiecz wejście do budynku. Wideodomofony
Jeśli chcesz mieć bezpieczny dom musisz chronić wejście do budynku. Wideodomofon bardzo w tym pomoże. Jeśli instalacja wideodomofonu jest dla ciebie zbyt kosztowna, pozostaje wybór zamka elektromagnetycznego.
Autor: Tomasz Myśluk
Gdy wejście jest mocno oddalone albo osłonięte, na przykład przez bujną roślinność, nie ma się co zastanawiać – warto zainstalować wideodomofon
Jeżeli furtka jest widoczna przez jedno z okien w domu (zwykle kuchenne), w zasadzie wystarczy jej dobre oświetlenie i zamek elektromagnetyczny otwierany przyciskiem umieszczonym gdzieś w łatwo dostępnym miejscu. Niechciany gość nie zaskoczy cię, dzwoniąc do drzwi – wcześniej będziesz mógł zdecydować, czy wpuścić go na posesję, czy nie. Taka metoda jest jednak mało doskonała. Znacznie wygodniej jest porozmawiać z gościem przez domofon, a jeszcze lepiej móc go również zobaczyć na ekranie wideodomofonu.
Wideodomofon
Remont domu jest okazją do wyposażenia go w to nieskomplikowane, bardzo wygodne urządzenie poprawiające bezpieczeństwo. W skład systemu wchodzą: panel zewnętrzny (wideobramofon), montowany wewnątrz wideounifon z czarno-białym lub kolorowym ekranem oraz panel sterowania (ze wzmacniaczem, generatorem, układem zasilania) i rygiel elektromagnetyczny montowany przy furtce. W panelu zewnętrznym znajdują się przycisk wywołania, mikrofon i głośnik oraz stała lub ruchoma (sterowana z panelu wewnętrznego), monochromatyczna albo kolorowa kamera przekazująca obraz do panelu wewnętrznego.
Instalacja wideodomofonu
Panel zewnętrzny montuje się na słupku ogrodzenia przy furtce, wewnętrzny – na ścianie, zwykle w pobliżu drzwi wejściowych. Instalacja jest zasilana napięciem obniżanym 12 lub 24 V przez zasilacz umieszczony na tablicy bezpiecznikowej albo w osobnej obudowie. Obwód 230 V zasilający układ trzeba zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowoprądowym 10 A. Ze względu na brak własnego źródła zasilania wideodomofon nie będzie działał w razie braku prądu, chyba że będzie miał zasilanie rezerwowe. Instalację wewnątrz budynku można rozprowadzić w rurkach pod tynkiem lub ułożyć na wierzchu ściany. Obwód zasilający panel zewnętrzny wyprowadza się przez ścianę zewnętrzną budynku w przepustach z rury stalowej lub winidurowej. Kabel musi być ułożony w ziemi zgodnie z zasadami określonymi w normie (N SEP-E-004: „Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa”) na głębokości dostosowanej do warunków na działce. Część kabla wyprowadzona z gruntu do panelu zewnętrznego powinna być ukryta w rurce umieszczonej pod tynkiem lub ułożonej na wierzchu słupka w ogrodzeniu, na którym jest osadzony panel. Podłączenie powinno być wykonane w taki sposób, aby nie dało się go łatwo zniszczyć.
Ciekawe funkcje
Niektóre wideodomofony mogą rejestrować obraz z kamery i wraz z datą i godziną przechowywać go w module pamięci urządzenia. Nagrywanie może być uruchamiane automatycznie, z chwilą wciśnięcia przycisku wywoławczego w panelu zewnętrznym, lub ręcznie – w dowolnej chwili, przyciskiem na panelu wewnętrznym. Systemy wideodomofonowe, tak jak wiele innych nowoczesnych urządzeń, również mogą być bezprzewodowe. W takim wypadku łączność między panelami zewnętrznym i wewnętrznym odbywa się drogą radiową. Instalacja jest łatwiejsza (nie trzeba prowadzić kabli w budynku i w gruncie), ale działanie urządzenia staje się podatne na zakłócenia.
Brama na pilota
Napęd elektryczny umożliwiający otwarcie bramy za pomocą pilota można zamontować zarówno do bramy przesuwnej, jak i rozwieralnej. Należy go tylko dobrać odpowiednio do jej rodzaju. Do przesuwnej będą potrzebne: siłownik, sterownik, lampka sygnalizacyjna zintegrowana z antenką, piloty (zwykle dwa) oraz słupki z fotokomórkami, do rozwieralnej dwuskrzydłowej – dodatkowo drugi siłownik. Instalację elektryczną (na napięcie 230 lub 24 V) do zasilania sterownika trzeba doprowadzić z głównej rozdzielnicy w budynku. W przypadku zasilania obniżonym napięciem jest potrzebny transformator. Kabel (w przepustach z rury z PCW o średnicy półtora raza większej niż zewnętrzna średnica kabla, ale nie mniejszej niż 50 mm) wyprowadza się przez część podziemną budynku oraz ścianę zewnętrzną i prowadzi w ziemi. Obwód powinien mieć osobne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe i oddzielny lub wspólny z innymi obwodami wyłącznik różnicowoprądowy. Obwody elektryczne powinien poprowadzić elektryk z uprawnieniami do 1 kV.