Bezpieczny dom. Zabezpiecz wejście do budynku. Wideodomofony

2014-01-22 10:45
Instalacja wideodomofonu
Autor: Tomasz Myśluk Gdy wejście jest mocno oddalone albo osłonięte, na przykład przez bujną roślinność, nie ma się co zastanawiać – warto zainstalować wideodomofon

Jeśli chcesz mieć bezpieczny dom musisz chronić wejście do budynku. Wideodomofon bardzo w tym pomoże. Jeśli instalacja wideodomofonu jest dla ciebie zbyt kosztowna, pozostaje wybór zamka elektromagnetycznego.

Jeżeli furtka jest widoczna przez jedno z okien w domu (zwykle kuchenne), w zasadzie wystarczy jej dobre oświetlenie i  zamek elektromagnetyczny otwierany przyciskiem umieszczonym gdzieś w łatwo dostępnym miejscu. Niechciany gość nie zaskoczy cię, dzwoniąc do drzwi – wcześniej będziesz mógł zdecydować, czy wpuścić go na posesję, czy nie. Taka metoda jest jednak mało doskonała. Znacznie wygodniej jest porozmawiać z gościem przez domofon, a jeszcze lepiej móc go również zobaczyć na ekranie wideodomofonu.

Wideodomofon

Remont domu jest okazją do wyposażenia go w to nieskomplikowane, bardzo wygodne urządzenie poprawiające bezpieczeństwo. W skład systemu wchodzą: panel zewnętrzny (wideobramofon), montowany wewnątrz wideounifon z czarno-białym lub kolorowym ekranem oraz panel sterowania (ze wzmacniaczem, generatorem, układem zasilania) i rygiel elektromagnetyczny montowany przy furtce. W panelu zewnętrznym znajdują się przycisk wywołania, mikrofon i głośnik oraz stała lub ruchoma (sterowana z panelu wewnętrznego), monochromatyczna albo kolorowa kamera przekazująca obraz do panelu wewnętrznego.

Instalacja wideodomofonu

Panel zewnętrzny montuje się na słupku ogrodzenia przy furtce, wewnętrzny – na ścianie, zwykle w pobliżu drzwi wejściowych. Instalacja jest zasilana napięciem obniżanym 12 lub 24 V przez zasilacz umieszczony na tablicy bezpiecznikowej albo w osobnej obudowie. Obwód 230 V zasilający układ trzeba zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowoprądowym 10 A. Ze względu na brak własnego źródła zasilania wideodomofon nie będzie działał w razie braku prądu, chyba że będzie miał zasilanie rezerwowe. Instalację wewnątrz budynku można rozprowadzić w rurkach pod tynkiem lub ułożyć na wierzchu ściany. Obwód zasilający panel zewnętrzny wyprowadza się przez ścianę zewnętrzną budynku w przepustach z rury stalowej lub winidurowej. Kabel musi być ułożony w ziemi zgodnie z zasadami określonymi w normie (N SEP-E-004: „Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa”) na głębokości dostosowanej do warunków na działce. Część kabla wyprowadzona z gruntu do panelu zewnętrznego powinna być ukryta w rurce umieszczonej pod tynkiem lub ułożonej na wierzchu słupka w ogrodzeniu, na którym jest osadzony panel. Podłączenie powinno być wykonane w taki sposób, aby nie dało się go łatwo zniszczyć.

Ciekawe funkcje

Niektóre wideodomofony mogą rejestrować obraz z kamery i wraz z datą i godziną przechowywać go w module pamięci urządzenia. Nagrywanie może być uruchamiane automatycznie, z chwilą wciśnięcia przycisku wywoławczego w panelu zewnętrznym, lub ręcznie – w dowolnej chwili, przyciskiem na panelu wewnętrznym.  Systemy wideodomofonowe, tak jak wiele innych nowoczesnych urządzeń, również mogą być bezprzewodowe. W takim wypadku łączność między panelami zewnętrznym i wewnętrznym odbywa się drogą radiową. Instalacja jest łatwiejsza (nie trzeba prowadzić kabli w budynku i w gruncie), ale działanie urządzenia staje się podatne na zakłócenia.

Napęd do bramy
Autor: Andrzej Szandomirski Brama otwierana pilotem to nie tylko większa wygoda, ale także bezpieczeństwo. Siłowniki umożliwiające automatyczne otwieranie można zainstalować także do bramy, która do tej pory była otwierana ręcznie

Brama na pilota

Napęd elektryczny umożliwiający otwarcie bramy za pomocą pilota można zamontować zarówno do bramy przesuwnej, jak i rozwieralnej. Należy go tylko dobrać odpowiednio do jej rodzaju. Do przesuwnej będą potrzebne: siłownik, sterownik, lampka sygnalizacyjna zintegrowana z antenką, piloty (zwykle dwa) oraz słupki z fotokomórkami, do rozwieralnej dwuskrzydłowej – dodatkowo drugi siłownik. Instalację elektryczną (na napięcie 230 lub 24 V) do zasilania sterownika trzeba doprowadzić z głównej rozdzielnicy w budynku. W przypadku zasilania obniżonym napięciem jest potrzebny transformator. Kabel (w przepustach z rury z PCW o średnicy półtora raza większej niż zewnętrzna średnica kabla, ale nie mniejszej niż 50 mm) wyprowadza się przez część podziemną budynku oraz ścianę zewnętrzną i prowadzi w ziemi. Obwód powinien mieć osobne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe i oddzielny lub wspólny z innymi obwodami wyłącznik różnicowoprądowy. Obwody elektryczne powinien poprowadzić elektryk z uprawnieniami do 1 kV.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają