Automatyka budynkowa, a energooszczędność. Inteligentne zarządzanie domem z systemem alarmowym INTEGRA

2022-02-01 10:17 Materiał sponsorowany

Podwyżki cen prądu i gazu, które przyniósł bieżący rok, skłaniają coraz szersze grono osób do poszukiwań oszczędności. Rachunki za wspomniane media to jedne z większych wydatków w każdym gospodarstwie domowym, a ich wysokość znacznie wzrasta w okresie jesienno-zimowym. By w pełni kontrolować i mądrze zarządzać tym, co dzieje się w naszym domu, skorzystaj z automatyki budynkowej realizowanej w ramach systemu alarmowego INTEGRA.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel

Oświetlenie i temperatura – jak mądrze tym zarządzać?

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon coraz dłuższych wieczorów i późniejszych wschodów słońca. Używamy zatem zdecydowanie więcej oświetlenia. Nadejście niskich temperatur wymusza z kolei uruchomienie instalacji grzewczej. Zmieniający się klimat pogodowy sprawia, że w upalne lata nasz portfel wcale nie odpoczywa od wysokich rachunków za zużytą w okresie jesienno-zimowym energię elektryczną - coraz częściej inwestujemy bowiem również w klimatyzację. Oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja – jak mądrze zarządzać tymi instalacjami, by dawały maksimum korzyści bez strat finansowych? Rozwiązaniem jest inteligentny system alarmowy INTEGRA, w ramach którego poza podstawową funkcją, jaką jest ochrona budynku, zyskujemy właśnie możliwość przekształcenia naszego domu w prawdziwy smart home. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji w jednym systemie cała instalacja jest tańsza w realizacji. Przy programowaniu systemu pod uwagę brane są takie czynniki jak tryb życia domowników i czas, który spędzają zarówno w domu, jak i poza nim, a także przeznaczenie danego pomieszczenia czy wykonywane w nim czynności. System może realizować polecenia automatycznie - zgodnie z ustalonymi harmonogramami czasowymi i porami dnia. Sterować nim można również samodzielnie za pomocą manipulatorów (np. z ekranem dotykowym), aplikacji mobilnej oraz pilota.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel System alarmowy INTEGRA łączy w sobie funkcje ochrony i automatyki budynkowej. INTEGRA to bezpieczeństwo, komfort i realne oszczędności dla domowego budżetu.

Inteligentne oświetlenie

INTEGRA umożliwia proste sterowanie różnymi rodzajami lamp. Najlepszym sposobem oszczędzania na oświetleniu jest zaprogramowanie systemu w taki sposób, by wyłączał zasilanie wszystkich punktów świetlnych wraz z włączeniem czuwania alarmu, czyli gdy wychodzimy z domu. Daje to gwarancję, że po wyjściu żadna z lamp nie pozostanie włączona na długie godziny do powrotu domowników. Ponadto, przy użyciu czujek ruchu, jednego z podstawowych elementów systemu alarmowego, można również zautomatyzować działanie oświetlenia w taki sposób, by włączało się ono w tych pomieszczeniach, w których detektor wykryje ruch. Z kolei, gdy czujka nie wykryje ruchu przez ustalony czas, światło zgaśnie samoistnie. Nie tylko nie trzeba pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła, ale przede wszystkim można zaoszczędzić mnóstwo prądu.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Wykorzystując zewnętrzną dualną czujkę ruchu OPAL Plus można zautomatyzować działanie oświetlenia wokół domu. Światło będzie włączać się tylko po wykryciu ruchu w obszarze detekcji urządzenia - dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchu wyłącznie w tych godzinach, które przekroczą ustaloną, minimalną wartość natężenia światła słonecznego. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy, ale również dbamy o środowisko.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Najważniejszą sprawą przy zarządzaniu zarówno ogrzewaniem, jak i klimatyzacją jest to, by zapobiegać sytuacjom, w których instalacje niepotrzebnie zużywają energię. Pracujące przy otwartym oknie grzejniki lub nastawiona na mocne chłodzenie klimatyzacja to wizja pieniędzy wylatujących przez okno razem z pożądaną temperaturą. Sposobów na zapobieganie takim sytuacjom jest kilka. Jak to zautomatyzować? Na ramie okna montujemy czujkę magnetyczną. Gdy centrala alarmowa odbierze od niej sygnał o otwartym oknie, odpowiednio zaprogramowana wyda zintegrowanej z nią instalacji polecenie, by ta wstrzymała ogrzewanie/chłodzenie pomieszczenia lub jeśli mamy zamontowane w oknie siłowniki elektryczne – zleci jego zamknięcie. Te same działania możemy również wywołać samodzielnie, np. zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Pracująca w trybie wstrząsowo-magnetycznym uniwersalna czujka AXD-200 poinformuje nas nie tylko o otwartym oknie, ale również o wstrząsach towarzyszących próbom jego otwarcia. To urządzenie znajdzie zatem zastosowanie nie tylko w automatyce domowej, ale i ochronie przeciwwłamaniowej.

Scenariusze – wykorzystaj je do obniżenia rachunków

Za pomocą poleceń MAKRO w systemie INTEGRA można tworzyć również tzw. scenariusze. To skrojone na miarę potrzeb domowników zbiory działań, które wywołujemy jednym kliknięciem na urządzeniu sterującym, jakim jest np. manipulator czy aplikacja mobilna. W związku z tym możemy stworzyć scenariusze zdarzeń obniżające zużycie energii, które będziemy włączać np. przed wyjściem z domu lub położeniem się do snu. Temperaturę powietrza można ustalić w nich na kilka stopni niższą względem tej, która panuje w domu, gdy w nim jesteśmy. Scenariusz uruchamiany po wyjściu z domu wyłączy całe oświetlenie, a ten, który włączymy przed snem, spowoduje aktywację dodatkowego oświetlenia w czujkach ruchu SLIM-PIR-LUNA (włączającego się w momencie wykrycia ruchu i wystarczającego do bezpiecznego poruszania się) lub zmniejszenie mocy natężenia światła wybranych lamp, np. do 30% tych znajdujących się w korytarzu. Takie rozwiązanie przyniesie kolejne – i to nie małe – oszczędności.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Manipulatory, np. INT-TSH2 czy INT-TSG2 z ekranem dotykowym, służą nie tylko do włączania i wyłączania czuwania systemu alarmowego. Wachlarz możliwości tych urządzeń obejmuje również sterowanie inteligentnym budynkiem. Do korzystania z funkcjonalności systemu służy również aplikacja mobilna INTEGRA CONTROL, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy poza domem.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.