Automatyka budynkowa, a energooszczędność. Inteligentne zarządzanie domem z systemem alarmowym INTEGRA

2022-02-01 10:17 Materiał sponsorowany
Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel

Podwyżki cen prądu i gazu, które przyniósł bieżący rok, skłaniają coraz szersze grono osób do poszukiwań oszczędności. Rachunki za wspomniane media to jedne z większych wydatków w każdym gospodarstwie domowym, a ich wysokość znacznie wzrasta w okresie jesienno-zimowym. By w pełni kontrolować i mądrze zarządzać tym, co dzieje się w naszym domu, skorzystaj z automatyki budynkowej realizowanej w ramach systemu alarmowego INTEGRA.

Oświetlenie i temperatura – jak mądrze tym zarządzać?

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon coraz dłuższych wieczorów i późniejszych wschodów słońca. Używamy zatem zdecydowanie więcej oświetlenia. Nadejście niskich temperatur wymusza z kolei uruchomienie instalacji grzewczej. Zmieniający się klimat pogodowy sprawia, że w upalne lata nasz portfel wcale nie odpoczywa od wysokich rachunków za zużytą w okresie jesienno-zimowym energię elektryczną - coraz częściej inwestujemy bowiem również w klimatyzację. Oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja – jak mądrze zarządzać tymi instalacjami, by dawały maksimum korzyści bez strat finansowych? Rozwiązaniem jest inteligentny system alarmowy INTEGRA, w ramach którego poza podstawową funkcją, jaką jest ochrona budynku, zyskujemy właśnie możliwość przekształcenia naszego domu w prawdziwy smart home. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji w jednym systemie cała instalacja jest tańsza w realizacji. Przy programowaniu systemu pod uwagę brane są takie czynniki jak tryb życia domowników i czas, który spędzają zarówno w domu, jak i poza nim, a także przeznaczenie danego pomieszczenia czy wykonywane w nim czynności. System może realizować polecenia automatycznie - zgodnie z ustalonymi harmonogramami czasowymi i porami dnia. Sterować nim można również samodzielnie za pomocą manipulatorów (np. z ekranem dotykowym), aplikacji mobilnej oraz pilota.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel System alarmowy INTEGRA łączy w sobie funkcje ochrony i automatyki budynkowej. INTEGRA to bezpieczeństwo, komfort i realne oszczędności dla domowego budżetu.

Inteligentne oświetlenie

INTEGRA umożliwia proste sterowanie różnymi rodzajami lamp. Najlepszym sposobem oszczędzania na oświetleniu jest zaprogramowanie systemu w taki sposób, by wyłączał zasilanie wszystkich punktów świetlnych wraz z włączeniem czuwania alarmu, czyli gdy wychodzimy z domu. Daje to gwarancję, że po wyjściu żadna z lamp nie pozostanie włączona na długie godziny do powrotu domowników. Ponadto, przy użyciu czujek ruchu, jednego z podstawowych elementów systemu alarmowego, można również zautomatyzować działanie oświetlenia w taki sposób, by włączało się ono w tych pomieszczeniach, w których detektor wykryje ruch. Z kolei, gdy czujka nie wykryje ruchu przez ustalony czas, światło zgaśnie samoistnie. Nie tylko nie trzeba pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła, ale przede wszystkim można zaoszczędzić mnóstwo prądu.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Wykorzystując zewnętrzną dualną czujkę ruchu OPAL Plus można zautomatyzować działanie oświetlenia wokół domu. Światło będzie włączać się tylko po wykryciu ruchu w obszarze detekcji urządzenia - dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchu wyłącznie w tych godzinach, które przekroczą ustaloną, minimalną wartość natężenia światła słonecznego. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy, ale również dbamy o środowisko.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Najważniejszą sprawą przy zarządzaniu zarówno ogrzewaniem, jak i klimatyzacją jest to, by zapobiegać sytuacjom, w których instalacje niepotrzebnie zużywają energię. Pracujące przy otwartym oknie grzejniki lub nastawiona na mocne chłodzenie klimatyzacja to wizja pieniędzy wylatujących przez okno razem z pożądaną temperaturą. Sposobów na zapobieganie takim sytuacjom jest kilka. Jak to zautomatyzować? Na ramie okna montujemy czujkę magnetyczną. Gdy centrala alarmowa odbierze od niej sygnał o otwartym oknie, odpowiednio zaprogramowana wyda zintegrowanej z nią instalacji polecenie, by ta wstrzymała ogrzewanie/chłodzenie pomieszczenia lub jeśli mamy zamontowane w oknie siłowniki elektryczne – zleci jego zamknięcie. Te same działania możemy również wywołać samodzielnie, np. zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Pracująca w trybie wstrząsowo-magnetycznym uniwersalna czujka AXD-200 poinformuje nas nie tylko o otwartym oknie, ale również o wstrząsach towarzyszących próbom jego otwarcia. To urządzenie znajdzie zatem zastosowanie nie tylko w automatyce domowej, ale i ochronie przeciwwłamaniowej.

Scenariusze – wykorzystaj je do obniżenia rachunków

Za pomocą poleceń MAKRO w systemie INTEGRA można tworzyć również tzw. scenariusze. To skrojone na miarę potrzeb domowników zbiory działań, które wywołujemy jednym kliknięciem na urządzeniu sterującym, jakim jest np. manipulator czy aplikacja mobilna. W związku z tym możemy stworzyć scenariusze zdarzeń obniżające zużycie energii, które będziemy włączać np. przed wyjściem z domu lub położeniem się do snu. Temperaturę powietrza można ustalić w nich na kilka stopni niższą względem tej, która panuje w domu, gdy w nim jesteśmy. Scenariusz uruchamiany po wyjściu z domu wyłączy całe oświetlenie, a ten, który włączymy przed snem, spowoduje aktywację dodatkowego oświetlenia w czujkach ruchu SLIM-PIR-LUNA (włączającego się w momencie wykrycia ruchu i wystarczającego do bezpiecznego poruszania się) lub zmniejszenie mocy natężenia światła wybranych lamp, np. do 30% tych znajdujących się w korytarzu. Takie rozwiązanie przyniesie kolejne – i to nie małe – oszczędności.

Automatyka budynkowa Satel
Autor: Satel Manipulatory, np. INT-TSH2 czy INT-TSG2 z ekranem dotykowym, służą nie tylko do włączania i wyłączania czuwania systemu alarmowego. Wachlarz możliwości tych urządzeń obejmuje również sterowanie inteligentnym budynkiem. Do korzystania z funkcjonalności systemu służy również aplikacja mobilna INTEGRA CONTROL, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy poza domem.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE