Bateria słoneczna, czyli darmowy prąd ze słońca

2018-05-04 13:54 Peter Kuczia
Energia słoneczna
Autor: Andrzej Szandomirski Baterie słoneczne najczęściej instaluje się na dachach domów, ale można je z powodzeniem montować na dachach przybudówek, na przykład werandy

Dowiedz się, co to są baterie słoneczne, jak wytwarzają prąd i gdzie je najlepiej zamontować. Sprawdź, ile kosztuje darmowa energia słoneczna. W ciągu ośmiu minut Słońce dostarcza Ziemi tyle energii, ile zużywa się na niej w ciągu całego roku. Co więcej, dostarcza ją za darmo i tak będzie jeszcze przez kilka milionów lat. Żeby z niej korzystać, wystarczy bateria słoneczna...

Co to jest bateria słoneczna?

Energię słoneczną „łapie się” i przetwarza w energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi.

Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch, przylegających do siebie, bardzo cienkich krzemowych płytek. Na styku tych płytek pod wpływem światła słonecznego powstają ładunki elektryczne. Od spodu ogniwo pokryte jest przewodzącą metalową powłoką, od góry - metalową siatką. Ich zadaniem jest odprowadzenie powstającego w ogniwie prądu stałego.

Ogniwa łączy się zwykle w zestawy. Dla potrzeb budownictwa zamyka się je jeszcze w szczelnych obudowach z szyb lub pleksi.

Baterie słoneczne nie wystarczą - potrzebne są akumulatory i falowniki

Wytworzony w ciągu dnia prąd trzeba zmagazynować, by móc z niego korzystać po zmroku. Wtedy potrzeby są zwykle największe. Prąd magazynowany jest więc w akumulatorach. Większość domowych urządzeń elektrycznych jest przystosowana do zasilania prądem zmiennym, tymczasem baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Aby móc z niego korzystać, trzeba wyposażyć instalację w falownik. Będzie on przekształcał prąd stały w zmienny, o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.

Projekt instalacji z bateriami słonecznymi

Jeżeli chce się efektywnie wykorzystywać baterie słoneczne, trzeba to zaplanować już podczas projektowania domu. Przede wszystkim po to, by do wymagań instalacji dostosować nachylenie dachu i jego ustawienie względem stron świata.

WIDEO: Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Gdzie i jak zamontować baterie słoneczne?

  • Gdzie? W domach jednorodzinnych baterie słoneczne umieszcza się zwykle na dachach. Można je montować na stojakach - nad powierzchnią dachu lub - jeśli dach jest spadzisty - bezpośrednio na jego pokryciu. Baterie słoneczne można także montować na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek lub na konstrukcjach wolno stojących. Baterie słoneczne umieszczone w ramach okiennych zamiast szyby mogą służyć jako elementy zacieniające.
  • Jak? Niewielkie baterie słoneczne można zainstalować samodzielnie, zamawiając u producenta gotowy zestaw wraz z instrukcją montażu. Wykonanie większych instalacji lepiej powierzyć fachowcom.
  • Czytaj też: Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź na co zwrócić uwagę

Optymalne położenie baterii słonecznych

Baterie słoneczne powinny być skierowane na południe, ale mogą być nieznacznie odchylone od tego kierunku. Nie powinno się ich instalować w miejscach zacienionych. Bateria pracuje najefektywniej, gdy jej powierzchnia jest nachylona do poziomu pod kątem zbliżonym do 30°. Jeśli zamontuje się ją pionowo, jej wydajność będzie 5-35% mniejsza, ale za to nie zakryje jej śnieg ani opadające z drzew liście. Do baterii słonecznych powinien być łatwy dostęp, aby można było ją wyczyścić.

Baterie słoneczne. Czy darmowy prąd ze słońca się opłaca?
Autor: Andrzej T. Papliński Baterie słoneczne powinny być skierowane na południe, ale mogą być nieznacznie odchylone od tego kierunku. Nie powinno się ich instalować w miejscach zacienionych. Bateria pracuje najefektywniej, gdy jej powierzchnia jest nachylona do poziomu pod kątem zbliżonym do 30°.

Ile prądu można uzyskać z baterii słonecznych?

W ciągu roku w Polsce z 1 m2 baterii słonecznych można uzyskać do 100 kWh energii elektrycznej. Teoretycznie więc ogniwo o powierzchni 25 m2 jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną średniej wielkości dom jednorodzinny. Jednak pod warunkiem, że nie będzie się jej używać do podgrzewania wody i ogrzewania domu.

Ile kosztuje darmowa energia słoneczna?

Upowszechnienie wytwarzania prądu z energii słonecznej to jedno z ważniejszych zadań na najbliższą przyszłość. Przeszkodą są wysokie ceny potrzebnych do tego urządzeń.

W krajach Europy Zachodniej - dzięki dotacjom i preferencyjnym kredytom - baterie słoneczne stają się naprawdę popularne. Ale również w Polsce pojawiają się pierwsze domy z własnymi „elektrowniami” na dachach, choć mamy zaledwie kilka firm, które oferują baterie słoneczne. Zwykle są to firmy, które specjalizują się w sprzedaży i upowszechnianiu ekologicznych i niekonwencjonalnych źródeł energii. Zapewniają pełną obsługę: od projektowania do montażu i obsługi serwisowej.

To, ile ogniw trzeba zamontować (dwa czy może dziesięć), określane jest indywidualnie. Zależy od wielkości domu i zapotrzebowania na energię elektryczną.

Czy "darmową" energię można sprzedać?

Natura jest kapryśna. Słońce wcale nie chce "dawać" najwięcej energii wtedy, kiedy jest ona najbardziej potrzebna. Często jest wręcz odwrotnie. Co robić z nadmiarem prądu, którego nie można spożytkować we własnym zakresie? W krajach Europy Zachodniej można go odprowadzać do sieci energetycznej i na podstawie wskazań specjalnego licznika rozliczać się z właścicielem sieci.

A u nas? W myśl ustawy o OZE z lipca 2016 roku, właściciele instalacji o mocy do 10 kW, mogą oddawać nadwyżkę niewykorzystanej energii do sieci, a gdy zapotrzebowanie ulegnie zwiększeniu, za każdy wysłany 1 kW można pobrać 0,8 kW bez opłat dystrybucyjnych.

Interesujesz się fotowoltaiką? Rozwiąż QUIZ i sprawdź, co o niej wiesz

Warto wiedzieć

Ciepło czy światło, czyli czym się różni bateria słoneczna od kolektora?

Bateria słoneczna powstaje przez połączenie kilku ogniw. Służy do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Energia elektryczna pozyskana ze Słońca jest gromadzona w akumulatorach, a następnie, zależnie od zapotrzebowania, przetwarzana na prąd o napięciu 12-, 24- lub 220 V i dostarczana do odbiorników. Baterii nie należy mylić z kolektorem słonecznym.

Kolektor słoneczny pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je na energię cieplną. Czynnik grzewczy przepływający w miedzianych rurkach odbiera wytworzone ciepło i przekazuje je do wymiennika, a stamtąd do instalacji: ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub instalacji basenowej.

W jednym domu mogą być zainstalowane i kolektor, i bateria słoneczna - wytwarzane wtedy będą jednocześnie i ciepło, i światło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KrolE
|

Oczywistym jest, że koszt instalacji nie jest mały. Jednak gdy porówna się ją do pieniędzy, które się wyda na rachunki za prąd to już nie wygląda na tak dużą. Co więcej, jeśli weźmie się ulgę termomodernizacyjną lub kredyt na 10 lat, to równo ze spłatą kredytu
taka instalacja dla przeciętnego domu jednorodzinnego powinna się zwrócić.

Andrzej Grzybowski
|

Oczywiście, wPolsce chodzi o cenę, bo ceny np.sąsiadów z zachodu a nasze zarobki , wschodnie,.

lolek
|

witam oplacac sie oplaca tylko nie to co proponuja nam roznego rodzaju firmy bo to najtansze kolektory ktore robia kase ale tylko firmom trzeba troche poczytac na ten temat sa akumulatory ktore wytrzymuja 20 lat i wiecej i sa kolektory ktore rowniez tyle wytrzymuja ale sa drozsze od tych proponowanych przez firmy tzn. fotowoltaniczne z tego co wiem to najmniej wytrzymuja sa jeszcze mono poliwoltaniczne a i tez galiony tak samo akumulatory sa zelowe ktore producenci daja 20 lat trwalosc potem sie zywot zmniejsza co nie koniecznie oznacza ze ma ladowac do smieci lecz podobno maja kiepska tralosc pod wzgledem temperatur zas najbardziej wytrzymale sa niklowo-kadmowe na ktore temp. nie ma znaczenia (: oplaca sie ale trzbeba poczytac i napewno inwestycja nie bedzie w granicy 15 tys zloty (: tylko wiecej ale po zaopatrzeniu sie w konkretny sprzet nie trzeba korzystac z uslug elektrowni (: to samo tycz sie wiatrakow nie dla osob ktore sa ciemne z tego jak but (: i to co im firma zaproponuje to zamontuja a potem ponarzekaja bo to nie oplacalne trzeba sie troche znac lub interesowac tym tematem a napewno sie splaci i oplaci pozdrawiam

Witold
|

W Niemczech praktycznie widze je na każdym dachu domu. Są baaaaardzo popularne w firmach itp. Dachy są nimi pokryte bardzo gęsto. Więc chyba nie jest tak źle z ich wydajnością i żywotnością? Niemcy nie należą do tych krajó które topią kase w bezsensownych rozwiązaniach... jak Polska. A, że w Polsce te ogniwa kosztują tyle, że jedynie Tusk może sobie na nie pozwolić bez narzekania na straty w kosztach - to inna sprawa.

majki
|

Słońce będzie dawało energię jeszcze przez kilka miliardów - nie milionów - lat.

zuza
|

na pewno jest to spora oszczędność i jak będę budować domek, to wezmę pod uwagę take rozwiązanie, a jak narazie zmieniłam dostawcę energii na polski prąd i jest sporo taniej

Marek
|

Dla czego wszędzie piszą, że najlepsze położenie to 30 stopni. Na północy Polski słońce nad horyzontem nigdy nie jest wyżej niż 60 stopni. Czyli położenie 30 stopni jest idealne 1 raz w roku przez kilka sekund. Po za tym zawsze każde bardziej pionowe będzie lepsze.

czyka3
|

Widze ze ludzie w polsce niemaja pojecia o czym sie mòwi koszt niejest maly ale puzniej sie zwraca bo produkowany prad nie wykorzystasz caly sprzedaje sie energetyce i jeszcze zarabiasz a koszt utrzymania domu zerowy wiadomo ze slonce jest potrzebne bo baterie sie laduja lepiej ale wystarczy tez swiatlo dzienne baterie tez sie laduja a ogniwa nie tak szybko sie koncza tego nie zrobicie sami powiem tylko tyle ostatnim etapem jest podlaczenie paneli i musza byc przykryte bo w momecie ich podlaczenia juz plynie prad niewiem tylko jak to sie ma do pozwolen w polsce (zagranica sa dotacje i raty)

Jolanta123
|

Do końca nie wiadomo, czy kolektory słoneczne świętokrzyskie i baterie słoneczne rzeczywiście przyczyniają się do oszczędności. Wszystko zależy od tego nieszczęsnego słońca, którego w Polsce często brakuje. Kupiliśmy kolektory słoneczne świętokrzyskie http://gronetsolar.pl/ofert... i póki co, póki jest słońce jesteśmy z nich zadowoleni.

Krzys
|

Co jest jezeli nie ma slonca ? w jakim kraju to dziala ?
prosze odpowiedziec.
Gdy zaloze musze przechylac dach w str. Swiata
gdzie tj. zamontowane interesuje mnie to.