Wymiana okien a zmiany w programie "Czyste powietrze"

2023-01-17 10:25 Materiał sponsorowany

Ruszyła kolejna odsłona programu “Czyste powietrze”, w ramach którego można uzyskać wysokie dofinansowanie wymiany okien. Warto skorzystać z okazji, żeby zmniejszyć koszty ogrzewania domu oraz poprawić komfort życia.

Wymiana okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W domu z nowymi ciepłymi i szczelnymi oknami żyje się znacznie przyjemniej

Dofinansowanie wymiany okien jest jednym z wariantów wsparcia oferowanego w programie “Czyste powietrze” prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych. Pośrednio można dążyć do tego również przez ocieplenie domu i wymianę stolarki okiennej na nowoczesną i energooszczędną. W domu, w którym wymieni się okna na dobrze chroniące przed ucieczką ciepła, będą bardziej komfortowe warunki życia. Nie mniej istotne jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Wymiana okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Warto skorzystać z dofinansowania wymiany okien w programie "Czyste powietrze"

Spis treści

 1. Dofinansowanie zależy od dochodu
 2. Poziomy dofinansowania
 3. Możliwe prefinansowanie wymiany okien
 4. Producent okien doradzi i pomoże w wymianie okien
 5. Na jakie okna można uzyskać dofinansowanie
 6. Pieniądze na nowe okna są na wyciągnięcie ręki

Dofinansowanie zależy od dochodu

W najnowszej odsłonie programu “Czyste powietrze” zniesiono określenie maksymalnej wysokości kosztu 1 m2 nowych okien. Obecnie dofinansowanie może stanowić określony procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Warto zainwestować w lepsze, cieplejsze, droższe okna, ponieważ wielkość dotacji zależy tylko od poziomu dochodów. Im więcej zapłacimy za okna i ich montaż, tym większa dotacja będzie się nam należeć. A teraz można nawet wymienić okna na nowe za darmo!

Wymiana okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wymiana okien jest ważnym etapem termomodernizacji domu

Poziomy dofinansowania

W tej odsłonie programu można uzyskać zwrot do 100% poniesionych kosztów wymiany okien. Wielkość dofinansowania zależy od tego, ile zarabiamy.

Określono 3 poziomy finansowania zależnie od rocznych dochodów:

Podstawowy

 • do 135 000 zł - dotacja do 40% kosztów kwalifikowanych,

Podwyższony

 • do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
 • do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

- dotacja do 70% kosztów kwalifikowanych,

Najwyższy

 • do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
 • do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

- dotacja do 100% kosztów kwalifikowanych.

Możliwe prefinansowanie wymiany okien

Generalnie obowiązuje zasada, że najpierw trzeba wydać własne środki na inwestycję, a dopiero po jej zakończeniu złożyć wniosek o dofinansowanie. Ale nowe propozycje programowe pozwalają otrzymać połowę dotacji już na etapie złożenia i zatwierdzenia wniosku.

Osoby o mniejszych dochodach - którym przysługuje podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania - mogą skorzystać z prefinansowania inwestycji. Najpierw muszą podpisać umowę z firmą, która wymieni im okna, i złożyć wniosek o dotację. Po jego akceptacji 50% przysługującego dofinansowania zostanie przelane na konto wykonawcy, żeby mógł przystąpić do pracy. Po zakończeniu robót pozostałe 50%  zostanie przekazane beneficjentowi.

Producent okien doradzi i pomoże w wymianie okien

Firma DOMEL OKNA I DRZWI uruchomiła pomoc dla osób zainteresowanych wymianą okien na nowe. Jej specjaliści nie tylko doradzą, jakie okna wybrać, lecz także przeprowadzą przez proces uzyskiwania dofinansowania.

Na jakie okna można uzyskać dofinansowanie

Dotacja w programie "Czyste powietrze" przysługuje w przypadku zamontowania w budynku okien energooszczędnych spełniających obecnie obowiązujące wymogi zawarte w Warunkach technicznych WT21. Mogą to być okna, drzwi balkonowe i przeszklenia stałe o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,9 W/(m2.K). Plastikowe i aluminiowe okna i drzwi balkonowe firmy DOMEL OKNA I DRZWI spełniają te warunki.

Zdaniem eksperta
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Pieniądze na nowe okna są na wyciągnięcie ręki

Nigdy wcześniej wymiana okien i drzwi na energooszczędne nie była tak opłacalna. W zdaniu tym nie ma ani krzty przesady. Dotacje z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto spełni kilka warunków co do wieku budynku mieszkalnego i dochodu. Progi dochodowe podwyższono, dofinansowanie również, a procedura została uproszczona do takiego stopnia, że niemal każdy może postarać się o dotację sam. Jak wielu ekspertów mówi, pieniądze na termomodernizację leżą na ulicy – wystarczy się po nie schylić. A kwota przeznaczona na ten cel jest niemała, gdyż jest to około 93 mld zł do wykorzystania w ciągu najbliższych siedmiu lat. Zgoda, większość z tej kwoty zostanie spożytkowana na nowoczesne źródła ciepła i docieplenie ścian i dachów, ale niech chociaż jedna czwarta tej kwoty zostanie wydana na stolarkę okienną, to nadal kwota robi wrażenie. Teraz wszystko w rękach handlowców, aby skutecznie przekazali informację klientom, a ci wykorzystali należycie te informacje.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie