Kompleksowa termomodernizacja wraz z wymianą okien w programie „Czyste powietrze”

2019-02-28 13:08 Materiał sponsorowany Fakro
Okna Fakro
Autor: FAKRO Okno Fakro FPP-V preSelect

Rządowy program „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna to okazja na zdobycie dofinansowania do, m.in.: wymiany starych pieców i kotłów na paliwa stałe, docieplenia ścian zewnętrznych i dachu obiektu czy wymiany stolarki okiennej. Firma FAKRO, producent okien dachowych, przygotowała dla inwestorów kompleksowe rozwiązania produktowe, spełniające wymogi tego projektu.

Termomodernizacja a smog

Całościowa termomodernizacja budynku ma pozytywny wpływ nie tylko na jego komfort cieplny, generując przy tym oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń, lecz także ochronę środowiska. Przyczynia się bowiem do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a więc może być sposobem walki ze smogiem. Powodem powstawania owych szkodliwych substancji jest w dużej mierze korzystanie w domach jednorodzinnych z przestarzałych domowych pieców, zasilanych słabej jakości paliwem.

Kluczem do sukcesu jest wymiana tych nieefektywnych źródeł energii na nowoczesne rozwiązania spełniające najwyższe normy, co najmniej 5 klasę EN 303-5:2012. Nie zmniejszymy jednak kosztów eksploatacji obiektu, jeśli inne jego elementy składowe będą dalej przyczyniać się do strat energii. Dlatego tak ważne jest dobre ocieplenie jego przegród zewnętrznych oraz wymiana stolarki okiennej na wyroby energooszczędne. Poprzez niskiej klasy okna i drzwi oraz ich nieprawidłowy montaż z domu może uciekać nawet 25% ciepła.

Okna Fakro
Autor: FAKRO Okno Fakro FTT-U U8 Thermo

Wymiana okien z programem "Czyste Powietrze"

W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można zatem wymienić stare okna dachowe, które są w złym stanie technicznym oraz nie spełniają współczesnych norm dotyczących termoizolacyjności, na nowoczesne, energooszczędne produkty. Planując taką inwestycję, warto skorzystać z kompleksowych rozwiązań przygotowanych przez firmę FAKRO, która wspiera ten projekt.

– Pionowe i dachowe energooszczędne okna trzyszybowe i czteroszybowe FAKRO (spełniające wymagania techniczne na 2021 rok) wraz z systemami montażowymi oraz najwyższej jakości zewnętrzne osłony do okien pionowych i dachowych można nabyć korzystając z dotacji w ramach programu Czyste powietrze. A to wszystko łącznie z profesjonalną usługą montażu. Dzięki temu zyskamy doskonałej klasy produkty a to, w dłuższej perspektywie, zwyczajnie się opłaca. Wymiana stolarki okiennej może być ponadto częścią kompleksowej termomodernizacji całego dachu – opowiada Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO.

Z myślą o tym programie firma FAKRO opracowała również przydatne informacje dla fachowców na temat systemu wymiany okien, które pozwolą na szybki i łatwy montaż bez naruszania konstrukcji dachu. Udostępnia także listę autoryzowanych dekarzy, z których pomocy warto skorzystać, oraz rozpoczęła cykl specjalistycznych szkoleń dla profesjonalistów.

Okna Fakro
Autor: FAKRO Okno Fakro FTT Thermo

Dla kogo program "Czyste Powietrze"?

Z programu „Czyste Powietrze” będzie można korzystać do 2029 roku, a jego adresatami są przede wszystkim właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy takiego obiektu, jeśli nie został on jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstałych w rezultacie ogrzewania domów korzystając z przestarzałych pieców.

Inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowania w zakresie: wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), stolarki okiennej (okien pionowych, okien połaciowych, drzwi balkonowych) – maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany wynosi do 700 zł na 1 m2 powierzchni okna, drzwi zewnętrznych i garażowych – do 2000 zł za 1 m2 ich powierzchni,​ docieplenia przegród budynku (ścian zewnętrznych, dachu), montażu lub modernizacji systemu centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Jeśli realizacja inwestycji przekroczy ten próg, dodatkowe nakłady pieniężne mogą być finansowane w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to z kolei 7 tys. zł. Świadczenia będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Okna Fakro
Autor: FAKRO Okno Fakro FTU-V U5

Ulga termomodernizacyjna - jak skorzystać

Dodatkowo od stycznia 2019 roku rząd wprowadził ulgę termomodernizacyjną, z której mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wydatki będą musiały być udokumentowane fakturami. Ulga termomodernizacyjna będzie odliczana w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Przy czym czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą termomodernizacyjną nie może przekraczać 3 lat. Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, mógłby on dokonywać odliczeń w kolejnych latach. Jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

W ramach ulgi podatkowej, można odliczyć od dochodu 23% nakładów - nawet 53 tys. zł, obniżając w ten sposób podstawę opodatkowania.

Tylko kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych wraz z wymianą okien na energooszczędne zapewni realne oszczędności na ogrzewaniu oraz przyczyni się do walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza, które są naszym wspólnym celem.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE