Jakie powinno być standardowe wyposażenie okien?

2019-12-13 14:24 Materiał partnerski
Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Nowoczesne okna chronią dom przed ucieczką ciepła

Okna elewacyjne są oferowane nie tylko w różnych kolorach, ale także w różnych standardach wykończenia i wyposażenia. Trwałość nowoczesnych okien jest bardzo długa. Dlatego najlepiej jest wybierać takie, które będą ładne i wygodne w obsłudze, a także zapewnią bezpieczeństwo naszemu domowi przez wiele lat.

Obecnie produkowane okna mają skomplikowaną konstrukcję i przechodzą restrykcyjne badania, ponieważ stanowią ważny element wyposażenia każdego domu. Okna i drzwi tarasowe są coraz większe. Zajmują wielką powierzchnię w ścianach zewnętrznych, więc muszą być dobrze izolowane termicznie. W nowoczesnych oknem standardem są dwukomorowe pakiety szybowe o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła Ug z wykorzystaniem ciepłych ramek dystansowych. Drugim niezbędnym składnikiem dobrych okien są okucia obwiedniowe zapewniające wygodne otwieranie i zamykanie skrzydeł oraz bezpieczeństwo całych przeszkleń.

Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Obecnie produkowane okna mają skomplikowaną budowę

Gwarancja ciepła

Obecnie obowiązujące przepisy określają, że okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 1,1 W/(m2.K). Jednak od 2021 r. zacznie obowiązywać nowy standard, zgodnie z którym domy powinny być energooszczędne. Będzie można w nich montować tylko okna znacznie lepiej chroniące przed ucieczką ciepła z wnętrz - w współczynniku Uw nie większym niż 0,9 W/(m2.K). Wielu producentów okien od pewnego czasu oferuje okna spełniające te wymogi, ponieważ warto już dziś stosować jak najcieplejsze materiały budowlane.

Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W domu z ciepłymi oknami antywłamaniowymi czujemy się bezpiecznie

Solidne, trwałe okna

Niestety, wielu włamywaczy wybiera okna jako drogę dostania się do naszych domów. Dlatego tak ważne są mocne okucia antywłamaniowe zapobiegające wyważeniu skrzydeł. Dobre okna z PCW standardowo mają wzmocnienia stalowe na całym obwodzie, żeby skrzydła miały większą sztywność i wytrzymałość mechaniczną i przez wiele lat nie uległy odkształceniom eksploatacyjnym. W oknach wykorzystuje się okucia obwiedniowe wyposażone w zaczepy antywłamaniowych, w których ryglują się stalowe grzybki. Bezpieczne okna mają zaczepy antywłamaniowe umieszczone na całym obwodzie okna. Dodatkowym atutem są grzybki w kształcie ośmiokąta, które bardzo mocno blokują skrzydła, uniemożliwiając ich wyważenie z ram. Jeśli mieszkamy w okolicy,w której zdarzają się włamania do domów, warto zastosować w oknach zewnętrzne szyby hartowane, które są znacznie trudniejsze do rozbicia niż szkło standardowe.

Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dobre okna powinny mieć okucia antywłamaniowe chroniące przed ich wyważeniem

Komfort codziennego użytkowania 

Okucia stanowią nie tylko ochronę okien i domu. Służą przede wszystkim do wygodnego ich otwierania i zamykania. Nowoczesne okucia są niezawodne i mają wiele przydatnych funkcji. Pozwalają na przykład na regulację docisku skrzydła do ramy, przez co okno jest szczelniejsze. Z drugiej strony umożliwiają też kilkustopniową regulację uchyłu, dzięki czemu możemy sami zdecydować, jak intensywnie chcemy wietrzyć pomieszczenia. Jeśli lubimy często uchylać okna, warto wybrać takie z okuciami wyposażonymi w blokadę antyzatrzaskową. Dzięki temu, gdy zwieje silniej wiatr, uchylone okno się nie zatrzaśnie.

Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dobrym standardem jest estetyczne wyposażenie okien
Ekspert radzi
Dariusz Zabielski; Dyrektor Handlowy Domel Sp. z o.o.

Na pierwszy rzut oka: prosty element domu – okno. Ma szybę, klamkę, zawiasy i tyle… Ale w XXI wieku stolarka spełnia już o wiele więcej funkcji niż jeszcze 100 lat temu. Nowoczesne okno łączy w sobie wiele rozwiązań, aby użytkowanie jego było komfortowe i bezpieczne. Można tu wymienić w pierwszej kolejności elementy łączące okno z centralkami domu inteligentnego, podpięcie pod system alarmowy, zarządzanie roletami, powiązanie z systemem grzewczym i klimatyzacyjnym domu. To jako wyposażenie opcjonalne. A co w standardzie? Klamka antywyważeniowa, która ochroni nas przed amatorami cudzej własności, okucia z pełną regulacją docisku skrzydła do ramy, tak byśmy mogli sobie sami to podregulować w zależności od pory roku, stopniowany uchył do większej kontroli ilości wpuszczanego świeżego powietrza, które często świeże nie jest… A przede wszystkim rozwiązania, które poprawiają komfort użytkowania czyli np. panoramiczne, przesuwne drzwi tarasowe zamiast dwu- czy trzyskrzydłowego niepraktycznego balkonu, który zabiera masę przestrzeni przy otwarciu.

Okna - ozdoba domu

Można śmiało powiedzieć, że nowoczesne okna stanowią dekorację domu. Wielkie przeszklenia dobrane pod względem stylu i koloru do wykończenia budynku pięknie wyglądają na elewacjach. We wnętrzach stanowią równie atrakcyjne dopełnienie. Profilowane skrzydła mogą mieć łagodne, obłe kształty lub dynamicznie ostro cięte proste linie. Okna są wyposażone w dobrze dobrane stylistycznie klamki. Coraz większym powodzeniem cieszą się okna z ukrytymi zawiasami, dzięki czemu linie okien są czyste, nie zakłóca ich żaden detal.

Profile z PCW mogą być wykończone w wielu kolorach, a także okleinowane, co zapewnia olbrzymi wybór wzorów. Równie ważna jest estetyka wykończenia. W nowoczesnych fabrykach okien przywiązuje się wagę do każdego detalu. Kiedyś słabym punktem plastikowych profili były niedokładnie wykonane narożniki. Obecnie stosowane technologie, np. UltraLink, pozwalają na bardzo precyzyjne łączenie profili, tak że w narożnikach powstaje cienki, równy zgrzew.

Okna Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okno Synergic na profilach Round w okleinie Winchester

Okna Synergic

Jednym z produktów, który odpowiada aktualnym wymogom pod względem energooszczędności, bezpieczeństwa i komfortu są okna Synergic firmy Domel. To okna zbudowane z 6-komorowych profili Gealan o szerokości zabudowy 74 mm. Dzięki temu można w nich zastosować dwukomorowe pakiety szybowe o grubośći 44 mm i współczynniku Ug = 0,6 z ciepłymi ramkami dystansowymi. Okno z uszczelkami przyszybowymi na całym obwodzie osiąga bardzo niski współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,9 W/(m2.K).

Producent standardowo wyposaża je w okucia Winkhaus ActivPilot Concept z zaczepami antywyważeniowymi na całym obwodzie oraz mechanizmem stopniowania uchyłu. Na zamówienie można w nich zainstalować okucia activPilot Select z ukrytymi zawiasami albo okucia ActivPilot Comfort z funkcją wietrzenia szczelinowego.

Okna są wykonywane w dwóch wariantach wyoblonych profili: delikatnie - Classic lub zdecydowanie - Round. Mogą być wykończone w wielu kolorach oraz okleinach drewnopodobnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE