Jak mniej płacić za ogrzewanie domu? Wymień okna na energooszczędne!

2022-11-28 11:25 Materiał sponsorowany
Okna energooszczędne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Szczelnie zamontowane energooszczędne okna i drzwi tarasowe sprawią, że w domu będzie jasno i przytulnie

Ile ciepła tracimy przez okna? Naprawdę sporo! Wymiana okien na energooszczędne jest skutecznym sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu. Radzimy, jak zdobyć na to pieniądze.

Oszczędzanie energii to dobry zwyczaj na co dzień. Wypracowanie nawyków, które pozwalają ograniczyć zużycie energii jest ważne szczególnie teraz, gdy ceny energii elektrycznej idą w górę. Również swój dom można zbudować tak, żeby oszczędzać energię. Wielkie okna na nasłonecznionych elewacjach dostarczą do wnętrz dużo światła, więc krócej konieczne będzie korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Zimą zaś pozwolą pasywnie ogrzewać pomieszczenia. Powinny to być okna energooszczędne, o dwukomorowych pakietach szybowych i współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,9 W/(m2.K). Również podczas termomodernizacji domu warto wymienić stare okna na takie. Nie można oczywiście zapomnieć o prawidłowym ich zamontowaniu w ścianach, tak żeby wokół okien nie powstały mostki termiczne, czyli miejsca ucieczki ciepła.

Okna energooszczędne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wielkie i ciepłe okna energooszczędne to komfort życia

Spis treści

  1. Nowoczesne okna to komfort
  2. Okna a ogrzewanie domu
  3. Dofinansowanie wymiany okien
  4. Wymiana okien to oszczędniejsze ogrzewanie domu

Nowoczesne okna to komfort

Wielkie okna o parametrach energooszczędnych oraz jasnych pakietach szybowych to również poprawa naszego samopoczucia i zdrowie. Przebywanie w przytulnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach zapewnia komfort. To ważne również w czasach, gdy coraz więcej osób pracuje w domu. Widny i ciepły pokój do pracy sprawi, że będziemy lepiej ją wykonywać.

Okna a ogrzewanie domu

Kiedyś okna miały znacznie gorsze parametry cieplne i nie były szczelnie montowane. Dlatego były jednym z miejsc dużej ucieczki ciepła. Takie okna zimą przyczyniały się do zwiększenia wydatków na ogrzewanie.

We współczesnych domach powierzchnia okien jest coraz większa. Również podczas remontu starego domu wielu inwestorów wstawia większe okna, a często również je dodaje. Dlatego nowo wstawiane okna powinny mieć jak najlepsze parametry termiczne. Na przykład w ofercie firmy DOMEL znajdziemy okna elewacyjne, których współczynnik U wynosi od 0,7 do 0,77 W/(m²·K), np. QUADRO, ENERGETIC, PROTECTO, oraz drzwi tarasowe o współczynniku U od 0,8 do 0,88 W/(m²·K) np. VERANO lub PERSPECTIVE.

Dofinansowanie wymiany okien

Wymiana okien na energooszczędne to jedno z działań termomodernizacyjnych, na które można uzyskać dofinansowanie w ramach programów Czyste powietrze, Ciepłe mieszkanie lub Stop smog. Obejmują one właścicieli domów i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W programie Czyste powietrze wielkość dofinansowania zależy od dochodów. Osoby o najmniejszych dochodach mogą skorzystać z prefinansowania, czyli uzyskać środki (50%) już na rozpoczęcie inwestycji.

Firma DOMEL, producent okien i drzwi, uruchomiła stronę internetową, na której wyjaśnia zasady działania poszczególnych programów. Można również skorzystać z pomocy jej ekspertów.

https://domel.pl/termomodernizacja/czyste-powietrze

Koszty poniesione na wymianę okien można też odliczyć od podstawy do opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Okna energooszczędne
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wymiana okien na szczelne i energooszczędne to jeden z etapów termomodernizacji
Zdaniem eksperta
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Wymiana okien to oszczędniejsze ogrzewanie domu

Jak co roku zbliża się zima. Przez jednych wyczekiwana (narciarze, właściciele odśnieżarek drogowych), przez innych - wręcz przeciwnie. I jak co roku pojawiają się obawy, jak będzie mroźna i ile będzie kosztowało ogrzanie domu. W tym sezonie jest to pytanie nurtujące dużo większy odsetek ludzi niż zwykle. Widmo wydatków rzędu kilkunastu tysięcy złotych spędza sen z powiek milionom Polaków.

Niestety, w dużej części przypadków przyczyną wysokich kosztów ogrzewania domu są nieszczelne okna i dach. Stolarka okienna wykonana jeszcze w XX w. lub na początku obecnego stulecia odstaje technologicznie od współcześnie oferowanej jak pierwsza Nokia od aktualnej generacji iPhona. Wymieniając okna na nowoczesne, energooszczędne, z pakietami dwukomorowymi o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,9 W/(m²·K), inwestor jest w stanie ograniczyć straty ciepła generowane tą drogą nawet o ponad połowę. A to może się zamienić na wymierne oszczędności, które tylko w tym sezonie mogą iść w tysiące złotych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie