Jak dopasować okna pionowe do poszczególnych pomieszczeń?

2020-09-07 11:41 Materiał partnerski
Jak dopasować okna do pomieszczenia
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okna można zróżncować pod względem funkcjonalnym, żeby poprawić komfort mieszkańców

Okna nie muszą być takie same w całym domu. Ich wykończenie i wyposażenie warto dopasować do indywidualnych potrzeb i konkretnych pomieszczeń, by wygodnie z nich korzystać.

Podczas zamawiania okien do nowego lub remontowanego domu jest bardzo dużo możliwych do wybrania wariantów. Pomijając wymiary, które są opisane w projekcie, musimy dokonać wiele wyborów, żeby jak najlepiej dopasować okna do naszych potrzeb. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że okna można zróżnicować, ponieważ każde zamówienie jest realizowane indywidualnie – zostaną wyprodukowane takie okna, jakie będą opisane w umowie. Dzięki zróżnicowaniu okien poprawimy nasz komfort. Możemy też zapłacić mniej za okna albo po prostu lepiej wydać pieniądze.

Jak dopasować okna do pomieszczenia
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Najważniejsze są okna w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu

Dopasowanie okien do konkretnych pomieszczeń

Najwięcej czasu spędzamy w pokoju dziennym, salonie, dlatego potrzeba tam dużo światła słonecznego i ciepła. Okna tam zainstalowane powinny jak najlepiej izolować termicznie (niski współczynnik Uw) i mieć jasne szyby (wysoki współczynnik Lt), które dobrze doświetlą wnętrza. Takie okna będą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. W kuchni i łazience powstaje dużo wilgoci, więc przydadzą się okna z funkcją rozszczelnienia (mikrowentylacja o szerokości 6 mm) lub nawiewnikami. Żeby zapewnić prywatność konieczną w tym pomieszczeniu, do łazienki można zamówić okna z szybami nieprzeziernymi, np. mlecznymi lub ornamentowymi. W sypialniach, w których tylko spędzamy noc, okna nie muszą dostarczać wiele światła ani dobrze izolować termicznie, bo dobrze się śpi w chłodnym pomieszczeniu. Możemy więc wybrać do sypialni, a także garażu, pralni, pomieszczenia technicznego, okna o gorszych parametrach termoizolacyjnych i właściwościach szyb.

Zobacz piękne i ciepłe okna od DOMEL >>>

Jak dopasować okna do pomieszczenia
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Na ciepłych antracytowych oknach w salonie wykończonym w tej samej tonacji warto zastosować przesłony
Drzwi tarasowe do salonu

W nowoczesnym domu nie może zabraknąć salonu połączonego z tarasem. Wielkie okna dadzą piękny widok na ogród. Ale żeby wyjść na taras, potrzebne są wygodne drzwi. W tej chwili najlepsze pod tym względem są drzwi przesuwne, które mogą mieć szerokie i wysokie skrzydła, więc stworzą reprezentacyjne wyjście do ogrodu. Firma Domel Okna i Drzwi ma w ofercie przesuwne drzwi tarasowe Perspective i Verano dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Okna te są zbudowane z wykorzystaniem dobrze chroniących przed ucieczką ciepła dwukomorowych pakietów szybowych z ciepłymi ramkami dystansowymi. Mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie odpowiednio 0,82 i 0,87 W/(m2.K). Nadają się więc nawet do domów pasywnych. Innowacyjne okucia Roto Patio Inowa w połączeniu z systemem uszczelek obwodowych sprawiają, że okna otwierają się i zamykają bardzo lekko i zachowują szczelność.

Okna dopasowane do potrzeb dzieci i seniorów

W pokojach dziecięcych i pokojach dla seniorów ich mieszkańcy spędzają bardzo dużo czasu, więc warto wybrać okna estetyczne i wygodne. Dla bezpieczeństwa można zastosować klamki z kluczykiem, które można zablokować, żeby dziecko samo nie otworzyło skrzydła. Z kolei osoba mniej sprawna może łatwiej korzystać z okna, jeśli klamka będzie umieszczona niżej na ramie. W przypadku pomieszczeń dla osób starszych warto postawić na duże okna balkonowe czy tarasowe, które pozwolą wygodnie przejść do ogrodu.

Do pokojów dzieci trzeba wybrać najlepsze okna i zadbać o bezpieczne ich zamykanie
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI
Jak dopasować okna do pomieszczenia
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Drzwi tarasowe prowadzące do ogrodu stanowią wizytówkę salonu i całego domu
Ekspert radzi

Warto wybierać mądrze

Zastanawiając się nad zakupem obuwia, najpierw odpowiadamy sobie na pytania: w jakich warunkach będą użytkowane, zimowe czy letnie, sportowe czy wyjściowe, do codziennego zastosowania czy okazjonalnego. Te wszystkie aspekty pomogą nam dobrać optymalny produkt do określonych potrzeb. Dokładnie tak samo wyglądać powinna analiza przed zakupem stolarki do domu. W jakim pomieszczeniu będzie się to okno znajdowało? Kto będzie z niego korzystał? Z której strony świata będzie usytuowane? Czy dom znajduje się w bezpiecznej okolicy? Dzięki tak postawionym pytaniom będziemy wiedzieli, jakie okno i z jakim wyposażeniem jest dla nas optymalne. Wybór opcji jest obecnie ogromny: pakiety szybowe dźwiękochłonne, antywłamaniowe, przeciwsłoneczne, okucia antywłamaniowe, dedykowane dzieciom, seniorom, różne rodzaje klamek, sposoby otwierania okien, przesuwne, z motoryką, z podłączeniem do central alarmowych, z czytnikami linii papilarnych, sterowane smartfonem... A to tylko niewielki wycinek dostępnych możliwości.

Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE