Wkład do zamka
W wielu przypadkach wystarczy wymienić wkładkę zamka znajdującą się w środku. Zazwyczaj mają taki sam kształt, jednak wybierając się do sklepu zabierz swoją starą wkładkę na wzór. Możesz również zmierzyć zamek do drzwi. Potrzebne wymiary to odległość od otworu na śrubę do krawędzi wkładki jednej i drugiej strony. Wymontowując stary zamek zapamiętaj, która część jest skierowana do wewnątrz.
Producenci oferują duży wybór wkładek do zamka, różne klasy zabezpieczeń od 1 do 6 i atesty. Klasa odporności na atak posiada hartowane kołki zabezpieczające przed rozwierceniem i zapadki chroniące przed otworzeniem drzwi wytrychem.
Sprawdź jak samodzielnie wymienić wkład w zamku do drzwi.
Zobacz też: Bezpieczne drzwi wejściowe. Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać?
Potrzebne będą:
- wkład do zamka
- miarka
- wkrętak
- wkrętarka

Autor: Kalbar
Odkręć szyldy zewnętrzne zamka, a następnie śrubę mocującą wkład. Włóż klucz do zamka i obróć go o 45 stopni w prawo lub w lewo, jednocześnie wyjmując środek zamka.

Autor: Kalbar
Przymierz nowy wkład do starego, aby upewnić się, czy są takie same. Włóż klucz i obróć go o 45 stopni w prawo, ponieważ tylko wtedy uda się włożyć wkład do zamka. Ma to związek z ustawieniem elementu obrotowego w osi. Włóż wkład i wykonuj te same czynności, co przy wykręcaniu starego tylko w odwróconej kolejności. Wkręć śrubę mocującą jednocześnie poruszając wkładką, aż zaskoczy gwint. Następnie dokręć śrubę wkrętakiem.

Autor: Kalbar
Sprawdź czy zamek działa. Zrób to przekręcając klucz z jednej i drugiej strony. Jeżeli tak, to delikatnie przykręć szyld zamka do drzwi.