Wejście do domu na miarę XXI wieku: design i technika. Co nowego w drzwiach wejściowych?

2018-12-31 12:52

Wejście do domu jest miejscem, gdzie liczy się wygoda i funkcjonalność. Warto pomyśleć o nim także jako o jego wizytówce. Piękne i oryginalne drzwi wejściowe mogą stanowić wyróżnik domu.

Strefa wejścia
Autor: Vetrex Korzystając z nowoczesnych materiałów i rozwiązań, można stworzyć drzwi nie tylko funkcjonalne, lecz również atrakcyjne.

Warto wrócić do czasów, gdy wejście pełniło reprezentacyjną funkcję w domu. Projektanci dążą, aby forma drzwi była nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna i zgrana ze stylem domu. Drzwi wejściowe powinny nie tylko umożliwiać wygodne przekraczanie granicy między wnętrzem a zewnętrzem, chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniać bezpieczeństwo domownikom i ich mieniu, lecz także zdobić budynek. Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom wszystko te funkcje można zawrzeć w jednym produkcie.

Tradycja zawsze modna

Nowoczesna architektura nie odcina się od form wejścia powstałych w przeszłości. Nic dziwnego, wykształciły się one przecież właśnie z potrzeby ochrony przed zimnem, opadami, nadmiernym upałem i przez wieki doskonale spełniały swoje funkcje. Współczesna architektura nadaje im jedynie nowe kształty, a w ich wykończeniu pojawiają się nowe materiały.

Niestarzejącą się formą wejścia jest podcień, czyli element bryty budynku powstały w strefie parteru przez cofnięcie części ściany zewnętrznej. Strop wyższej kondygnacji nakrywa wówczas wydzieloną przestrzeń. Popularna dzisiaj forma to podcień wejściowy umieszczony w narożniku budynku. Tworzy zaciszną, osłoniętą prostopadłymi do siebie ścianami niszę - naturalną barierę dla wiatru, deszczu i śniegu. W takiej niszy można dobrze wyeksponować drzwi wejściowe, które będą jednocześnie chronione przed zniszczeniem przez wiatr czy wodę. Taka strefa jest też korzystna dla mieszkańców, osłonięta, zaciszna, miła.

Wejście do domu na miarę XXI wieku: design i technika. Co nowego w drzwiach wejściowych?
Autor: Vetrex Drzwi wejściowe często umieszcza się w podcieniu. Osłona w postaci naturalnego zadaszenia sprawi, że drzwi długo zachowają piękny wygląd.
Warto wiedzieć

Energooszczędne wejście

Dzisiaj, gdy tak wiele uwagi zwraca się na oszczędne gospodarowanie energią, warto zadbać, aby wejście było jak najlepszą barierą termiczną. Nowoczesna konstrukcja drzwi płytowych pozwala wypełniać skrzydło, a często także ościeżnicę i próg, materiałem termoizolacyjnym, np. styropianem albo pianką poliuretanową. Dzięki temu drzwi wejściowe mogą mieć bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U. Zależnie od głębokości zabudowy, materiału i rodzaju ościeżnicy oraz progu, mogą osiągnąć współczynnik U na poziomie 0,63-0,92 W/(m2.K).

Nowocześnie ze szkłem

Projektanci poszukują jednak oryginalniejszych form. Nowoczesna strefa wejścia może być ciekawie, a nawet bogato przeszklona. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwu-, a czasem trzykomorowych pakietów szybowych, które mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Nie ma obawy, że drzwi z przeszkleniem będą zimne. W drzwiach wejściowych najczęściej są stosowane pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5 W/(m2.K), czyli takie same jak w oknach energooszczędnych. Przeszklenia nie muszą być kwadratowe albo prostokątne. Można nadać im fantazyjny kształt, np. eliptyczny. W drzwiach wejściowych stosuje się szkło przezroczyste, matowe, refleksyjne, dekoracyjne i inne. Strefa wejścia może być rozbudowana i obejmować również doświetla z boku lub nad drzwiami. Przy takim rozwiązaniu hol wejściowy jest doskonale doświetlony i atrakcyjny wizualnie.

Kiedyś zastosowanie szkła w drzwiach uniemożliwiało ubezpieczenie domu przed włamaniem. Teraz nie ma już takiej obawy. Zewnętrzna szyba pakietów szybowych jest antywłamaniowa - klasy P4. Składa się z kilku tafli szkła połączonych arkuszami folii antywłamaniowej.

Wejście na miarę XXI wieku
Autor: Vetrex Atrakcyjna przeszklona forma nowoczesnego wejścia.

Żyj kolorowo

Drzwi od zawsze kojarzyły się z drewnem, bo z tego surowca były produkowane. Gdy wprowadzono nowe materiały, np. stal lub aluminium, pokrywano je okleinami drewnopodobnymi, bo takie rozwiązanie uważano za szlachetne. Czas zmienić takie podejście! Drzwi wejściowe można pokrywać farbami w niemal dowolnym kolorze z palety RAL. Nie bójmy się uwolnić od tradycji. Dlaczego drzwi naszego domu nie mogłyby być różowe albo jasno zielone, szafirowe albo złote, czarne albo w kolorze biskupim. Mocna plama koloru w przestrzeni będzie naszym wyróżnikiem, magnesem przyciągającym uwagę otoczenia, drogowskazem. Nie będzie problemu ze znalezieniem drogi do naszego domu. Wszyscy w okolicy będą umieli wskazać drogę do domu z żółtymi albo zielonymi drzwiami.

Oryginalny design

Projektanci drzwi szukają inspiracji w różnych miejscach na świecie, żeby potem twórczo je przetworzyć w nowe formy. Śmiałe połączenia tradycji z nowoczesnością dają nieoczekiwane efekty. Kiedyś drzwi miały tradycyjne podziały na płyciny, co uniemożliwiało ich dobre ocieplenie. Budowa płytowa pozwala na zastosowanie i termoizolacji w środku, i dekoracji na zewnątrz. Nawiązaniem do tradycji są standardowe prostokątne przetłoczenia, które w połączeniu z nową kolorystyką dają śmiałe rozwiązania. Przetłoczenia mogą mieć dowolny kształt, być bardzo mocne, dynamiczne. W jednym skrzydle można połączyć przeszklenie, dekor i przetłoczenia.Nowoczesne maszyny produkcyjne pozwalają wykonywać perfekcyjne, estetyczne połączenia. Każdy element jest doskonale dopasowany pod względem wymiaru i kształtu.

Projektanci drzwi mogą uruchomić swoją wyobraźnię. Paleta połączeń jest nieograniczona. Przemyślane zestawienia elementów zdobniczych pozwalają na reinterpretację tradycyjnych rozwiązań. Odważne kontrastowe zestawienia często przynoszą nieoczekiwanie ciekawe efekty.

Wyróżnij się

Drzwi wiodące do domu już nie muszą być takie same jak pozostałe elementy stolarki, np. okna czy brama garażowa. Po latach misz-maszu na elewacjach wynikającego z braku dopasowanych linii produktów czekaliśmy na ich ujednolicenie. Teraz uładzone elewacje, na których wszystkie elementy wykończeniowe są w takim samym stylu i kolorze, stają się nudne. Czas na innowacje - czyli śmiałe wyróżnienie się. Teraz możemy zrobić to w dobrym stylu, w sposób przemyślany. Producenci oferują bowiem podobne stylistycznie linie stolarki otworowej, o takim samym rodzaju wykończenia. Ale ich kolory mogą być różne. To jest bardzo kuszące.

Wejście do domu na miarę XXI wieku: design i technika. Co nowego w drzwiach wejściowych?
Autor: Vetrex Drzwi mogą mieć minimalistyczny wyraz z prostym przeszkleniem, delikatnymi przetłoczeniami i ascetycznym pochwytem

Akcesoria

Dopełnieniem każdych drzwi są klamka lub pochwyt wraz z szyldem. Dobrze dopasowane do modeli stanowią kropkę nad "i", wisienkę na torcie. W nowoczesnych seriach stosuje się proste, zgeometryzowane formy o ostro ciętych liniach. Żeby złagodzić ten efekt można wybrać klamki o zaokrąglonych krawędziach lub pochwyty o przekroju koła. Do najbardziej prostych w wyrazie, ale za to intensywnego koloru drzwi świetnie będą pasować akcesoria minimalistyczne o zredukowanej formie.

Wejście do domu na miarę XXI wieku: design i technika. Co nowego w drzwiach wejściowych?
Autor: Vetrex Zdobienia inspirowane naturą to nowoczesne, a jednocześnie bardzo wysmakowane stylistycznie rozwiązanie
Pozostałe podkategorie