Szerokie drzwi wewnętrzne. Drzwi rozwieralne i przesuwne
Szerokie drzwi wewnętrzne nie tylko podnoszą rangę pomieszczenia, ale również doskonale sprawdzają się w swojej podstawowej funkcji – kiedy trzeba, dzielą lub łączą przestrzeń skuteczniej niż ich "szczuplejsze" wersje. Poznaj zalety dużych drzwi rozwieralnych oraz wygodnych drzwi przesuwnych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Szerokie drzwi podkreślą rangę pomieszczeń i optycznie powiększą wnętrze.
Drzwi rozwieralne
Te prowadzące do salonu często są dwuskrzydłowe i na co dzień pozostają szeroko otwarte, trzeba więc przewidzieć sporo przestrzeni potrzebnej do ich swobodnego otwierania i zamykania. Mają skrzydła w każdej z typowych szerokości, ale nie oznacza to wcale, że można kupić jedynie drzwi 60+60 cm albo 70+70 cm. Ich atutem jest możliwość tworzenia zestawień, na przykład 70+80 cm czy 70+90 cm itd. Niektóre firmy proponują też kombinacje ze skrzydła i jego połówki – drzwi takie nazywane są półtoraskrzydłowymi. Szerokość szerszego skrzydła, określanego też często jako czynne, jest zazwyczaj standardowa, węższe ma szerokość dostosowaną do otworu. Można je zablokować, otwierane jest tylko okazjonalnie. Standardowa wysokość drzwi rozwieralnych to 203-210 cm, niekiedy są podwyższone o naświetle, można też zamówić wyższe, sięgające aż do sufitu.
Drzwi przesuwne
Zajmują znacznie mniej miejsca przy otwieraniu niż rozwieralne. Mogą być naścienne lub chowane w ścianie. Tworzą ruchome ściany, dzięki którym można otworzyć i powiększyć wnętrze. Drzwi przesuwne są jednak mniej szczelne, gorzej tłumią hałas, słabiej izolują od zapachów. Skrzydła drzwi przesuwnych mogą mieć standardowe wymiary takie jak w przypadku drzwi rozwieralnych, powinny być jednak bezprzylgowe – mieć proste, niewyprofilowane krawędzie. Do takich drzwi najłatwiej jest dobrać kasety umożliwiające ich ukrycie w ścianie. Typowe dostępne na rynku kasety pasują do drzwi o wyskości 203 cm i szerokości: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Dostępne są również kasety do skrzydeł szerokich, mających np. 130, a nawet 150 cm, oraz wysokich do 260 cm. Drzwi przesuwne podwójne zwykle mają skrzydła szerokości 80 cm. Po ich odsunięciu uzyskuje się przejście o szerokości 140-150 cm. W przypadku drzwi naściennych oraz chowanych pomiędzy ścianą a ścianką z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu ograniczeniem jest jedynie nośność prowadnic. Można więc je zrobić jeszcze wyższe i szersze niż te montowane w kasetach. Pamiętaj jednak, że im większe skrzydło, tym cięższe, może więc sprawiać trudności przy otwieraniu.
Drzwi łamane
Po zamknięciu wyglądają jak rozwieralne, ale gdy są otwarte, zajmują znacznie mniej miejsca. Zbudowane są z dwóch lub większej liczby skrzydeł połączonych zawiasami. Skrzydła drzwi łamanych poruszają się po prowadnicy zamocowanej w górnej części drzwi. Gdy skrzydła są szerokie i ciężkie, jest ona montowana także w progu. Skrzydło składa się na pół i przysuwa do ościeżnicy. Drzwi składane nie wymagają pozostawiania wolnej przestrzeni przy ścianie jak przesuwne drzwi naścienne, ale za to zwężają przejście o sumę grubości złożonych skrzydeł.
Drzwi wahadłowe
To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie między kuchnią a jadalnią. Otwierają się w obie strony pod naporem ciała i zamykają samoczynnie ruchem wahadłowym. Łatwo je otworzyć, gdy ręce są zajęte talerzami i półmiskami. Drzwi wahadłowe zwykle mają wymiary takie same jak drzwi rozwieralne, ich skrzydła są jednak najczęściej symetryczne. Trzeba pamiętać, że drzwi wahadłowe wymagają jeszcze więcej miejsca niż drzwi rozwieralne.
Autor: Andrzej Szandomirski
Drzwi przesuwne ukryte w ścianie montuje się w specjalnej kasecie wyposażonej już w prowadnicę oraz element blokujący dolną część drzwi
Wygoda przede wszystkim
Drzwi wymagają otworu w ścianie i podobnie jak okna w dużym stopniu wpływają na funkcjonalność pomieszczenia. Szeroki otwór poszerza pole ścieżek prowadzących do drzwi i okien – wpływa na komfort korzystania z ciągu komunikacyjnego. Gdy drzwi otwierają się na zewnątrz, nie ograniczają swobody aranżacji w pomieszczeniach, do których prowadzą, ale mogą wpłynąć na ustawność mebli i sprzętów w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Spójrz na projekt: czy szerokie drzwi prowadzące z jadalni do salonu nie utrudnią ustawienia stołu, a otwarcie drzwi do biblioteki nie przeszkodzi w dotarciu do książek?