Nowoczesne drzwi wewnętrzne. Ciekawy design, większa funkcjonalność
Co można jeszcze wymyślić w drzwiach wewnętrznych? Okazuje się, że możliwości jest bardzo wiele. Producenci nowoczesnych drzwi wciąż proponują ciekawe rozwiązania funkcjonalne i coraz oryginalniejszy design.
Hitem ostatnich lat jest ukrywana ościeżnica. Dzięki niej można sprawić, że drzwi stają się niemal niewidoczne, jeśli skrzydło pokryje się takim samym materiałem, jaki został użyty do wykończenia ściany wokół nich. A co najważniejsze, może to być w zasadzie dowolny materiał, także inny niż na ścianie obok. Żeby można było ten plan zrealizować, potrzebne są także takie elementy wykończeniowe jak zawiasy i uszczelki, które można schować w konstrukcji. Druga tendencja – przeciwstawna – to podkreślanie istnienia drzwi pokojowych i łazienkowych, powiększanie ich, także tylko optycznie – za pomocą nadstawek. Warto zwrócić uwagę również na to, że wielu producentów dostrzegło potrzebę komponowania drzwi z innymi elementami wykończenia wnętrza, przede wszystkim z podłogą, ale także mniejszymi detalami, na przykład cokołami.
Autor: CLASSEN
Podłoga i drzwi tak samo wykończone wprowadzają we wnętrzu ład
Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą
Jest ona bardzo wąska i zamontowana w ścianie tak, że jej zupełnie nie widać lub widać tylko jej brzeg (mniej więcej 1 cm). Ma konstrukcję aluminiową. Pięciokomorowy profil jest wzmocniony, żeby mógł utrzymać duże, choć lekkie skrzydło. Stosuje się odpowiedni jej model zależnie od materiału, z którego została wzniesiona ściana oraz sposobu otwierania drzwi (do środka ościeżnicy czy na zewnątrz). Skrzydło może być zlicowane ze ścianą tylko po jednej stronie. W drugim pomieszczeniu powstaje wnęka – ościeże, które trzeba wykończyć jak ściany obok. Skrzydło najczęściej o grubości 5 cm ma konstrukcję aluminiową i jest wypełnione polistyrenem. Dzięki temu drzwi dobrze tłumią hałas. Niektórzy producenci oferują też lekkie skrzydła wypełnione tekturą typu plaster miodu. Uwaga! Żeby wbudować drzwi z ukrytą ościeżnicą, trzeba przygotować otwór drzwiowy o odpowiednich wymiarach. Musi być on szerszy i wyższy od drzwi tylko o 1 cm z każdej strony (typowy otwór nie będzie pasował).
Wykończenie skrzydła drzwiowego
O atrakcyjności tego rozwiązania stanowi możliwość wykończenia skrzydła identycznym materiałem jak na ścianie obok i zlicowania go z nią. Są producenci, którzy deklarują zastosowanie kilkuset materiałów, na przykład szkła, lustra, tapety, tkaniny, kamienia, betonu, filcu, blachy, paneli drewnianych, płytek ceramicznych, płytek betonowych itp. Zależnie od rodzaju pomieszczeń, które będą oddzielały takie drzwi, każda strona skrzydła może być inaczej wykończona. W drzwiach stosuje się ukryte zawiasy i samozamykacz, zamki magnetyczne oraz uszczelki samoopadające, czyli także schowane u dołu skrzydła. Klamki są jak najbardziej dyskretne, można w nie nawet wkomponować fragment materiału wykończeniowego. Drzwi ukryte są często wyższe niż te popularnie stosowane. Mają nawet 2,2, 2,4 lub 2,6 m wysokości. Największy wymiar standardowy to 3 m.
Drzwi niestandardowej wysokości
Zwykle mają wysokość ok. 2 m. W starych kamienicach są mieszkania o wysokości nawet 4 m. W nowych domach salon lub otwartą przestrzeń dzienną na parterze często buduje się na wysokość dwóch kondygnacji. W tak dużych przestrzeniach wysokie drzwi będą znacznie lepiej wyglądać. Można wykorzystać te zbudowane w technologii aluminiowej, w wersji wykończonej identycznie jak ściany albo mocno zaakcentowane przez inną dekorację skrzydła. Powiększanie wymiarów drzwi drewnianych lub z materiałów drewnopochodnych wiąże się z dużym wzrostem ciężaru i koniecznością wzmacniania konstrukcji, czyli jej masywnością. Niektóre firmy oferują drzwi z dodatkowym panelem ozdobnym – nadstawką nad skrzydłem, czyli tak zwaną podwyższoną ościeżnicą. Drzwi z nadstawką mogą mieć wysokość do 3 m. Element z drewna albo płyty drewnopochodnej wykańcza się tak samo jak drzwi. Może być on fornirowany, okleinowany, lakierowany, olejowany lub malowany kolorową farbą kryjącą.
Drzwi odwrócone
Skrzydło drzwi otwiera się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia. Są takie miejsca w domu, gdzie jest dużo drzwi, na przykład przedpokoje, korytarze, i skrzydła mogą się blokować. Czasem podczas remontu starego mieszkania masz ograniczoną możliwość aranżacji wnętrza, bo nie ma miejsca na skrzydło drzwi w pozycji otwartej. W takiej sytuacji mogą się przydać drzwi odwrócone. Zwykle skrzydło drzwi otwiera się do wnętrza tego pomieszczenia, po stronie którego są umieszczone zawiasy widoczne na styku skrzydła i ościeżnicy. Zastosowanie specjalnego typu zawiasów umożliwia dowolny sposób otwierania – tradycyjnie przez pociągnięcie do siebie, ale także przez pchnięcie, czyli wysunięcie skrzydła do wnętrza ościeżnicy i pomieszczenia po drugiej stronie ściany. Takie drzwi można kupić w wariancie obustronnego otwierania albo tylko otwierania o odwróconym kierunku.