Potrzebne narzędzia :
- miarka
- poziomnica
- przymiar kątowy
- wkrętarka i wiertła
- wkrętak
- młotek gumowy
- kluczyk imbusowy
- piła ręczna
- nożyk
Potrzebne materiały :
- ościeżnica regulowana
- niskoprężna pianka montażowa
- taśma malarska
- silikon
- kliny drewniane

Autor: CLASSEN
Przed przystąpieniem do pracy, dokładnie przeczytaj instrukcję montażu i sprawdź, czy masz wszystkie części ościeżnicy i elementy potrzebne do montażu.
Prawidłowe wstawienie ościeżnicy w istniejący w murze otwór jest bardzo ważne i niezbędne do zawieszenia drzwi. Prawidłowy montaż ościeżnicy regulowanej sprawi, że będziemy mogli cieszyć się sprawnie działającymi drzwiami.
Zakup drzwi
Przed zakupem drzwi, należy ustalić czy drzwi mają być prawe czy lewe. Te pierwsze mają zawiasy z prawej strony i otwiera się je prawą ręką do siebie - z lewymi jest na odwrót. To bardzo ważne, szczególnie przy aranżacji pomieszczenia. Zły wybór kierunku otwierania drzwi może powodowować problem z ciągiem komunikacyjnym i zawadzać w intensywnie użytkowanym miejscu.
Z ościeżnicą czy bez?
Na rynku dostępne są zarówno skrzydła i ościeżnice sprzedawane w komplecie jak i oddzielnie. Jeśli szukasz drzwi do pomieszczenia i chcesz jedynie wymienić stare skrzydła bez ruszania ościeżnic - wybierz takie bez przygotowanych miejsc do montażu zawiasów. Istnieje ryzyko, że otwory starej ościeżnicy nie będą pasować do tych, w nowym skrzydle. Zamawiając drzwi u stolarza warto dopytać czy cena dotyczy kompletu czy tylko jednego z elementów.

Autor: CLASSEN
Jeśli do ościeżnicy zostały dołączone zawiasy, trzeba je zamocować przed osadzeniem ościeżnicy w otworze w ścianie. W słupie bocznym powinny być przygotowane na nie otwory. Zawiasy dokręć kluczykiem imbusowym.

Autor: Archiwum serwisu
Po zamontowaniu zawiasów poskręcaj poszczególne elementy ościeżnicy łącznikami dostarczonymi w komplecie. Przymiarem kątowym kontroluj zachowanie kątów prostych między skręcanymi elementami.

Autor: CLASSEN
W dolnej części zamontuj montażową listwę progową i sprawdź, czy rozstaw słupów bocznych przy listwie jest taki sam, jak w górnej części ościeżnicy

Autor: Archiwum serwisu
Wstaw ościeżnicę w otwór. Dla pewności możesz ją unieruchomić uchwytem montażowym. Za pomocą drewnianych klinów zablokuj jej położenie.

Autor: Archiwum serwisu
Poziomicą sprawdź ustawienie słupów w pionie. W razie konieczności gumowym młotkiem skoryguj położenie ościeżnicy.

Autor: Archiwum serwisu
Przez fabrycznie zrobione otwory w bocznych słupach ościeżnicy wywierć w murze otwory na kołki rozporowe. Z każdej strony muszą być conajmniej dwa - jeden około 20 cm nad podłogą, drugi 20 cm od górnej belki. W przygotowane otwory wbij kołki i dokręć je do momentu gdy poczujesz lekki opór. Na zawiasy załóż ostrożnie skrzydło drzwi i sprawdź czy ościeżnica trzyma pion i poziom oraz czy drzwi się dobrze zamykają.

Autor: CLASSEN
Po zdjęciu skrzydła szczelinę między ościeżnicą a ścianą, równomiernie wypełniamy niskorozprężną pianką montażową. Na czas piankowania ościeżnicę usztywniają listwy rozporowe. Gdyby ich nie było, ościeżnica uległaby zwichrowaniu w wyniku pęcznienia pianki.

Autor: Archiwum serwisu
Po utwardzeniu się pianki ( trwa to dwie do czterech godzin ) odetnij nożem jej nadmiar. Usuń drewniane kliny a miejsca po nich również wypełnij pianką. Usuń także rozpórki i montażową listwę progową.

Autor: CLASSEN
Przygotuj element do regulacji szerokości ościeżnicy. Przytnij go do grubości ściany i zrób w nim otwory pod wkręty drewniane.

Autor: Archiwum serwisu
Skręć listwy wykończeniowe. Zrób to za pomocą łączników tworzywowych oraz metalowych dostarczonych w komplecie z ościeżnicą.

Autor: Archiwum serwisu
Zmontowane listwy połącz z przygotowanym elementem do regulacji szerokości.

Autor: Archiwum serwisu
Tak przygotowaną ramę, włóż do zamontowanej w ścianie części ościeżnicy i połącz je ze sobą wkrętami do drewna. W rowkach w listwach do maskowania otworów montażowych załóż uszczelkę i przymocuj ją do ościeżnicy na silikon lub klej montażowy. Pozostaje zawieszenie skrzydła oraz przykręcenie klamki.