Drzwi zewnętrzne: na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych
Wybierając drzwi wejściowe do domu, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka najważniejszych kryteriów, które są istotne przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Wygodę użytkowania drzwi wejściowych do domu zapewni szerokość co najmniej 90 cm i wysokość 200-220 cm
Cena to podstawowe kryterium wyboru drzwi. Ale czy najważniejsze? Może się przecież okazać, że dany model jest niewspółmiernie drogi do swojej wątpliwej jakości albo przeciwnie – będzie tani, a przy tym całkiem niezły. Wybierając drzwi wejściowe, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka najważniejszych.
Sprawdź!
Drzwi wejściowe piękne, solidne i bezpieczne. Czy to możliwe?
Wymiary drzwi zewnętrznych
- Szerokość drzwi wejściowych – od niej zależy, czy przez drzwi będzie się wygodnie wchodziło do domu oraz czy łatwo będzie wnieść do środka meble i sprzęty. Szerokość drzwi wejściowych nie powinna więc być mniejsza niż 90 cm. Należy pamiętać o tym, że jest to wymiar określający szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy – otwór przygotowany do wstawienia drzwi musi być o 12-15 cm większy.
- Wysokość drzwi wejściowych – drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 201 cm wysokości, przy czym otwór pozostawiony na ich wmontowanie musi być przynajmniej o 6-7 cm większy.
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych
Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2·K). Trzeba się jednak upewnić u sprzedawcy, że wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, a nie tylko ich fragmentów, na przykład dla środkowych części docieplonych pianką. Wartość współczynnika U zależy przede wszystkim od użytych materiałów i konstrukcji drzwi. I tak, dla drzwi z litego drewna zawiera się on w przedziale 1,8-2,6 W/(m2·K), dla drzwi drewnianych ocieplanych wynosi od 0,9 do 2,6 W/(m2·K), dla drzwi zewnętrznych stalowych – 1,8-2,6 W/(m2·K), dla drzwi wejściowych z PCV ze stalowym kształtownikiem 1,3-2,5 W/(m2·K), natomiast dla tych z kształtownikiem aluminiowym – 1,1-2,5 W/(m2·K). Drzwi z włókna szklanego mają współczynnik przenikania ciepła 1,3-1,6 W/(m2·K).
Izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych
Izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych wyraża się w decybelach. Im wartość ta jest większa, tym mniej hałasu z zewnątrz będą przepuszczać drzwi. Drzwi zewnętrzne mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Jest to jednak parametr, który nie musi być określany i podawany przez producenta. Dlatego przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy są one przylgowe oraz czy mają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy bądź skrzydle. Obie te cechy wpływają korzystnie na szczelność drzwi, a więc również na izolacyjność akustyczną. Poza tym tak wykonane drzwi będą się ciszej otwierały i nie da się nimi trzasnąć.