Drzwi wewnętrzne w różnych kolorach to grzech ciężki? Architekt podpowiada
Zazwyczaj drzwi wewnętrzne w domach są w kolorze zbliżonym do barwy podłogi. Czy w takim razie zasady projektowania wnętrz dopuszczają różne kolory drzwi wewnątrz domu? A może lepiej stosować tylko białe drzwi? Przekonaj się, co na ten temat sądzą architekci.
Każdy projekt domu zawiera zestawienie stolarki, więc wiadomo, ile trzeba zamówić drzwi i jakiego typu. Wybierając drzwi, dobrze jest mieć już gotową wizję kolorystyki wnętrza – przede wszystkim podłóg i ścian
Materiał i wygląd drzwi wewnętrznych
Pierwsza i najważniejsza zasada w dobieraniu drzwi wewnętrznych – muszą przede wszystkim pasować do siebie nawzajem, stanowić komplet. Wszystkie drzwi zwykłe powinny być jednej wysokości, jednego modelu i w jednakowym wykończeniu (materiał, klamki), a różnić się jedynie szerokością (jeżeli to konieczne) i stopniem przeszklenia. Jeśli stawiamy na całkowity minimalizm, a drzwi do salonu planujemy w całości szklane lub rezygnujemy z nich – można zamontować do pozostałych pokojów identyczne pełne drzwi.
Drzwi specjalne, których znaczenie chcemy podkreślić – wejście do salonu, przejście do jadalni – będą się różnić od pozostałych, przede wszystkim rozmiarem, ale najlepiej, żeby pod względem wykończenia także stanowiły komplet z pozostałymi. Jeżeli nie ma takiej możliwości (na przykład nie ma odpowiedniego rozmiaru drzwi we wzorze, który wybraliśmy), możemy zdecydować się na drzwi szklane, zupełnie odmienne od pokojowych.
Autor: Piotr Mastalerz
Wszystkie drzwi w domu – zarówno przeszklone, jak i pełne – powinny stanowić komplet
Dobieranie koloru drzwi do podłogi i okien?
Drzwi wewnętrzne powinny być dopasowane do innych elementów wykończenia – zwłaszcza do tych stałych, jak podłoga i okna. Istnieje kilka bezpiecznych rozwiązań, które gwarantują dobry efekt. Zwykle, decydując się na drzwi, ościeżnice, opaski w wykończeniu drewnianym (pełne drewno, fornir lub okleina drewnopodobna), wybieramy je w tym samym rodzaju i kolorze drewna co parkiety, listwy przypodłogowe oraz stolarka okienna.
Drzwi wewnętrzne w różnych kolorach - kiedy można?
Nie zawsze uda się dobrać ten sam kolor drewna wszystkich trzech elementów i nie jest to konieczny warunek, ale zawsze wybierając kolor drzwi, trzeba przymierzyć go do próbki parkietu, by stanowiły harmonijny, a nie przypadkowy zestaw. Kolory drewna mogą też być wyraźnie inne. Niedobry efekt daje zestawienie materiałów różniących się „tylko trochę” barwą czy stopniem jasności. Lepiej, by były bardzo zbliżone lub wyraźnie różne. Forniry z bardzo wyraźnym usłojeniem są efektowne, lecz wymagają dużego wyczucia w zestawianiu z drewnianymi podłogami.
Dobrze wyglądają na przykład drzwi w kolorze ciemnego orzecha w połaczeniu z jesionową podłogą (obydwa gatunki mają ciepłą barwę) albo fornir zebrano z klonem lub bielonym jesionem (chłodniejsza tonacja). Dwa rodzaje drewna wybieramy, przymierzając do siebie próbki dokładnie tych produktów, które zamierzamy zamówić, bo pod tą samą nazwą u różnych producentów mogą się kryć bardzo różne kolory. Drugi bezpieczny wariant drzwi to ościeżnice i opaski lakierowane (lub laminowane) na biało lub w odcieniu zbliżonym do białego (pamiętajmy, że nie każda biel jest jednakowa!). Zawsze dobrze będą się komponować z białą stolarką okienną. Bardzo efektownie wyglądają wtedy białe listwy przypodłogowe, w takim samym wykończeniu jak opaski drzwi. Rozwiązanie to jest odpowiednie zwłaszcza wtedy, gdy planujemy ściany pokryte tapetą lub pomalowane w kolorze innym niż biały.