Przegląd drzwi wewnętrznych od środka. Zobacz, z czego są zbudowane
To, co kryje się wewnątrz drzwi, w istotny sposób wpływa na ich izolacyjność akustyczną i termiczną oraz trwałość. Sprawdźmy, czym różnią się drzwi drewniane od drzwi z wypełniem z plastra miodu? A czym drzwi fornirowane od lakierowanych? Kiedy warto nabyć drzwi z drewna klejonego?
Autor: Andrzej Szandomirski
Materiał z którego zbudowane są drzwi, jest tak samo ważny jak ich wygląd zewnętrzny.
Podstawą konstrukcji drzwi wewnętrznych jest rama, częściej zwana ramiakiem. Może być zrobiona z klejonego drewna iglastego lub (rzadko) liściastego. Niektórzy producenci oferują drzwi z ramiakami z płyty MDF. Ponieważ sam ramiak tworzyłby zbyt wątłą konstrukcję, umieszczone jest w nim tak zwane wypełnienie. Jego podstawowym zadaniem jest stabilizowanie konstrukcji, ale w zależności od materiału, z którego zostało wykonane, może również pełnić funkcję izolacji termicznej i akustycznej.
Plaster miodu - popularne wypełnienie. Zobacz wady i zalety
Najprostszym i najpopularniejszym wypełnieniem jest tak zwany plaster miodu wykonany z... papieru. Do budowy tej sześciobocznej struktury wybierany jest papier sztywny i odporny na nacisk. Jego odporność jest tym większa, im bardziej jest wysuszony. Dużą zaletą papierowego plastra miodu jest mała objętość i niewielki ciężar. Dają one oszczędności w magazynowaniu i transporcie. Dlatego drzwi z tym wypełnieniem mają stosunkowo niską cenę.
Jednak plaster miodu ma też wady – jeśli do wnętrza drzwi dostanie się wilgoć lub, co gorsza, woda, grozi mu utrata jego właściwości. Poza tym co prawda korzystnie minimalizuje ciężar drzwi (ważą około 17 kg), ale nie stanowi skutecznej bariery dla chłodu i hałasu.
Dlatego tam, gdzie liczy się izolacyjność cieplna, lepsze będą drzwi z innym wypełnieniem, na przykład z płyty wiórowej – otworowej lub pełnej. Płyta otworowa sprawia jednak, że drzwi o typowej szerokości 80 cm ważą blisko 30 kg, z płyty pełnej – około 38 kg. Aby więc obciążenie ramiaka cięższą płytą wiórową nie wpłynęło niekorzystnie na jego właściwości, wypełnienie to montuje się na dodatkowej ramie ze sklejki. Wzmacnia to jeszcze konstrukcję drzwi.
Autor: Andrzej Szandomirski
Szyby w drzwiach pełnią funkcję dekoracyjną, a także praktyczną – przepuszczają dzienne światło z pomieszczeń z oknem do tych bez okien.
Sposoby wykończenia drzwi wewnętrznych
Sztywną ramę z drewna obija się płytami, nazywanymi płycinami. Są one wykonywane z różnych materiałów, mogą mieć rozmaite kolory i wzory. Do ich produkcji zwykle używa się płyt HDF i MDF, malowanych, lakierowanych, foliowanych lub okleinowanych.
- Drzwi malowane i lakierowane. Skrzydła malowane są gładkie, bez widocznej struktury drewna, natomiast lakierowane mają powierzchnię przypominającą drewno – tak zwany molet. Farby i lakiery stosowane przez producentów drzwi są zwykle utwardzane promieniami UV, co sprawia, że schną bardzo szybko i dzięki temu malowana powierzchnia nie jest narażona na zanieczyszczenie.
- Drzwi foliowane. Płyciny drzwi wewnętrznych mogą być również pokryte folią z PCW. Lepiej niż malowanie imituje ona kolory i strukturę drewna (przy porównywalnej cenie). Folia jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi też działanie wilgoci.
- Drzwi laminowane. Bardzo popularnym materiałem na płyciny drzwi są laminowane płyty HDF. Pokrywa się je okleinami z włókien celulozowych (z nadrukiem naśladującym barwę i strukturę różnych gatunków drewna) zespolonych żywicami. Laminaty do wykańczania drzwi mogą mieć grubość 0,2 lub 0,5 mm. Są najtrwalszym wykończeniem drzwi, dużo lepiej niż pozostałe materiały znoszą urazy mechaniczne. Ich wadą jest brak możliwości odnowienia – zniszczonego laminatu nie da się przeszlifować i polakierować (jak drewna).
- Drzwi fornirowane. Drogie, ale efektowne są płyciny pokryte fornirem, czyli cienką warstwą drewna. Gwarantuje on naturalne kolory oraz usłojenie. Dlatego drzwi fornirowane są uznawane za najbardziej eleganckie, najlepiej też pasują do wnętrz urządzonych stylowo, choć dobrze komponują się również z nowoczesnymi aranżacjami z dużym udziałem drewna. Uszkodzony fornir można w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić.
Drzwi z drewna klejonego
Można również kupić drzwi w całości wykonane z drewna klejonego: lakierowanego, bejcowanego czy olejowanego. Zazwyczaj dobrze się prezentują i mają niepowtarzalny wygląd. Jest to związane z oryginalną barwą drewna i jego charakterystycznym rysunkiem słojów. Płyciny drzwi można wielokrotnie odnawiać.
Jednak oprócz wielu zalet takie skrzydła mają też wady – wysoką cenę, a także konieczność kupowania ich u renomowanych wykonawców. Pozwala to uniknąć takich niespodzianek jak drzwi paczące się czy pękające na skutek złego przygotowania drewna. Jest to związane z oryginalną barwą drewna i jego charakterystycznym rysunkiem słojów. Płyciny drzwi można wielokrotnie odnawiać.
Jakie przeszklenia
Standardowym wyposażeniem drzwi jest szyba: barwna, mleczna albo ze szkła ornamentowego – zwykłego lub barwionego. Producent dobiera wzór szkła do modelu drzwi, w tradycyjnych najczęściej stosuje się szyby o delikatnych i neutralnych ornamentach. Modele o nowoczesnym wzornictwie mają zwykle modne gładkie szyby mleczne. Szyba bezpieczna, przydatna zwłaszcza w domu, w którym są dzieci i zwierzęta, niestety rzadko jest standardowo montowana w drzwiach – na dodatek wyłącznie w droższych modelach. Można zlecić jej wstawienie, ale należy się liczyć z tym, że zależnie od wielkości i rodzaju przeszklenia trzeba będzie zapłacić za drzwi od 50 do 300 zł więcej.
Jakie skrzydło drzwiowe
Skrzydła mogą być przylgowe lub bezprzylgowe. Pierwsze mają listwy przymykowe, które zwiększają powierzchnię ich przylegania do ościeżnicy, drugie – gładkie krawędzie, bez wycięć. Do większości pomieszczeń w domach jednorodzinnych wybiera się drzwi jednoskrzydłowe. Z kolei dwuskrzydłowe są wybierane do pomieszczeń reprezentacyjnych.
Jak duże
Drzwi jednoskrzydłowe są oferowane w kilku typowych szerokościach: 60, 70, 80 i 90 cm. Najpopularniejsze są te o szerokości 80 cm – ten wymiar zapewnia wygodną komunikację. Najwęższe modele są montowane tam, gdzie nie muszą być często używane – na przykład w spiżarniach, kotłowniach i innych pomieszczeniach pomocniczych czy gospodarczych – albo tam, gdzie brakuje miejsca na drzwi o wygodniejszej szerokości.
Drzwi dwuskrzydłowe też mają skrzydła w każdej z typowych szerokości, ale nie oznacza to wcale, że można kupić jedynie drzwi 60+60 cm albo 70+70 cm itd. Ich atutem jest możliwość tworzenia zestawień, na przykład 70+80 cm czy 70+90 cm. Niektóre firmy proponują też kombinacje ze skrzydła i jego połówki.
Z czego ościeżnica
Skrzydło drzwiowe musi być zamontowane w ościeżnicy. Jednak nie jest sprzedawane z nią w komplecie. Jest tak, ponieważ do wyboru jest kilka rodzajów ościeżnic: z metalu, MDF, drewna, stałe lub regulowane. Ceny skrzydła i ościeżnicy są oddzielnie kalkulowane.
Kupując drzwi, trzeba więc pamiętać, że ich ostateczny koszt to suma cen skrzydła i ościeżnicy. Aby łatwiej było dobrać ościeżnicę, producenci oferują je w podobnych, pasujących do drzwi wykończeniach. Sprzedawanie tych elementów oddzielnie ma jednak swoje plusy – osoby remontujące domy nie muszą kupować kompletu – mogą nabyć jedynie nowe skrzydła drzwiowe i umieścić je w istniejących ościeżnicach.