Drzwi chowane w ścianie
Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na zachowaniu jak największej przestrzeni użytkowej we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, których skrzydło znika w ścianie.
Drzwi przesuwne powstały z myślą o pomieszczeniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Nie zajmują miejsca podczas otwierania (ich skrzydło nie utrudnia komunikacji), w związku z czym pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń rozdzielanych pomieszczeń.
Takie drzwi można montować na dwa sposoby: tak, aby przesuwały się na ścianę lub chowały w niej. To drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż umożliwia dowolną aranżację wnętrza – na ścianie, która kryje drzwi, możemy powiesić półki lub postawić bezpośrednio przy niej meble.
Decyzje na czas
Montaż drzwi chowanych w ścianie trzeba zaplanować już na etapie projektowania, a najpóźniej stawiania ściany działowej, tak aby można było zamontować w niej kasetę, w której będzie się chować skrzydło drzwi. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego – powinna być ona co najmniej dwukrotnie większa niż szerokość skrzydła (niektórzy producenci wymagają, aby do tego wymiaru doliczyć dodatkowe 5-10 cm). Jeśli więc zamierzamy zamontować w ścianie drzwi składające się z dwóch skrzydeł o szerokości 70 cm każde, otwór drzwiowy powinien mieć około trzech metrów szerokości (2x70 cm na skrzydła + 2x80 cm na kasety daje w sumie 300 cm).
Jaka ściana, taka kaseta
Do montażu drzwi przesuwnych stosuje się specjalne systemy zawierające wszystkie elementy niezbędne do zbudowania ścianki osłonowej. Najważniejszym z nich jest kaseta dostępna w dwóch rodzajach: do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych oraz w ścianach murowanych.
Kasety do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się z profili aluminiowych lub ze stali nierdzewnej, składając je w całość dopiero na miejscu budowy. Grubość kaset jest dostosowana do grubości profili, z których wykonuje się konstrukcje lekkich ścian działowych – najczęściej mają one 10 lub 12,5 cm (profil U75 odpowiada kasecie o grubości 10 cm, U100 – 12,5 cm). Można także spotkać kasety uniwersalne, które sprawdzają się w przypadku obu grubości ścian. Po zamontowaniu do konstrukcji ściany kasetę okłada się z obu stron płytami gipsowo-kartonowymi.
Kasety do ścian murowanych przystosowane są do montażu w ścianach grubości 10, 17,5 lub 18 cm – w zależności od sposobu, w jaki otwierają się drzwi. Z tego względu najpierw należy wybrać drzwi z kasetą, a następnie do jej grubości dostosować grubość ściany działowej. Masywny, odporny na uciski boczne szkielet kasety z ocynkowanej blachy może być stosowany zarówno w ścianach działowych, jak i nośnych. Kasetę do ścian murowanych kupuje się jako gotowy do montażu produkt. Pokryta jest siatką do tynkowania, dzięki której można ją bez trudu wykończyć tynkiem.
Autor: Andrzej Szandomirski