Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska według redakcji Muratora

2023-02-23 16:06
Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Mużakowie położony jest niemal dokładnie na granicy obecnej Polski i Niemiec. Jest jedną z najokazalszych rezydencji na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to kraina tysiąca zamków i pałaców. Na pograniczu Czech, Niemiec i Polski od średniowiecza kwitło życie kulturalne, polityczne i ekonomiczne. Historyczny region upodobali sobie na przestrzeni wieków arystokraci, koronowane głowy, najbogatsi przemysłowcy i właściciele ziemscy Europy. Właściwie w każdej miejscowości natkniemy się podczas podróży na rezydencje dawnych elit. Prezentujemy wybór zamków i pałaców, które na Dolnym Śląsku najmocniej przykuły uwagę redaktorów Muratora.

Spis treści

 1. Zamki i pałace Dolnego Śląska 2023
 2. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
 3. Pałac Sarny
 4. Zamek Książ
 5. Pałac w Gorzanowie
 6. Zamek w Kliczkowie
 7. Pałac w Mużakowie
 8. Pałac w Krobielowicach
 9. Zamek Czocha
 10. Pałac w Wojanowie
 11. Pałac w Bożkowie
 12. Zamek w Grodźcu

Zamki i pałace Dolnego Śląska 2023

Dolny Śląsk, jego pałace, zamki i rezydencje przypadł nam w Muratorze szczególnie do gustu i będziemy poświęcali mu coraz więcej miejsca, pełni podziwu, że można było kiedyś budować tak dużo, tak bogato, tak solidnie i na dodatek w tak imponującym stylu. Prosimy, nie traktujcie kolejności, w której prezentujemy pałace i zamki Dolnego Śląska, jako wskazania, który zamek jest lepszy, piękniejszy, czy bardziej przypadł nam do gustu. Zachwycamy się każdym miejscem Dolnego Śląska, ale prezentować musimy je po kolei:)

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Położony jest u wrót Kotliny Kłodzkiej, kilkanaście kilometrów od Ząbkowic Śląskich na górującym nad niewielką miejscowością wzgórzu. Wybudowała go Marianna Orańska w latach 1839-1872. Marianna była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego, postacią bardzo barwną i kontrowersyjną, ale to ona w połowie XIX wieku przyczyniła się do gwałtownego rozwoju gospodarczego Ziemi Kłodzkiej. Projekt pałacu przygotował architekt Karl Friedrich Schinkiel, pracami budowlanymi kierował na miejscu Ferdynand Martius. W 1945 potomkowie królewny ewakuują się z Kamieńca Zabkowickiego.

Pałac zostaje spalony przez Armię Czerwoną, a najbardziej wartościowe elementy jego wyposażenia zniszczone lub wywiezione przez nową administrację. Marmurowe posadzki z pałacu wykorzystane zostały np. we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po 2010 roku pałac Marianny trafił w ręce miejscowego samorządu i od tego czasu trwa imponujący remont wnętrz, ogrodów i całego założenia przestrzennego. Od 2013 pałac udostępniany jest turystom i na początku 2023 roku można bez cienia przesady polecić go jako miejsce szczególnie warte odwiedzenia.

Pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Sarny

Traficie do niego po drodze z Kłodzka do Rudy Śląskiej. Historia tego miejsca sięga średniowiecza, ale pierwszy dwór wzniósł w tym miejscu w 1590 roku rycerz Fabian von Reichenbach. Rezydencję przebudowano w 1660 r na pałac. Przez większą część swojego istnienia należał do rodu von Götzen, który ufundował prawdziwą dolnośląską perłę w postaci zachowanej do dzisiaj w świetnym stanie polichromii w Kaplicy św. Jana Nepomucena, przylegającej do zamku w Sarnach. Po wojnie pałac z otaczającym go parkiem podupadał i stopniowo obracał się w ruinę. W 2010 roku kupnem rezydencji zainteresowana była fundacja Save Britain's Heritage pod patronatem obecnego Króla Anglii, Karola. Ostatecznie w 2014 trafiła do rąk Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, która w imponującym stylu i tempie przywraca temu unikalnemu miejscu dawną świetność.

Pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac Sarny w Ścinawce Górnej

Zamek Książ

Jesteśmy skłonni przyznać, że pod względem lokalizacji, rozmachu budowli, imponującego położenia i rozpoznawalności, położony na rogatkach Wałbrzycha Zamek Książ jest najbardziej rozpoznawalną wizytówką rezydencjonalnego Dolnego Śląska. Uwaga! To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, ustępujący rozmiarami tylko zamkom w Malborku i Wawelowi. Zamek ma aż 400 pomieszczeń, a otaczające go założenie parkowe rozpościera się na powierzchni prawie 17 hektarów!

Budowa zamku rozpoczęła się pod koniec XIII wieku, w swojej historii należał m. in. do króla Czech Karola IV Luksemburskiego, by stać się na wieki własnością rodu Hochbergów, którym zawdzięcza dzisiejszy wygląd. W trakcie ostatniej wojny przejęty został przez nazistów, którzy wydrążyli pod nim potężny kompleks tuneli, z których część udostępniana jest obecnie turystom.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Jakub Hałun, Wikipedia, CC BY-SA 4.0 Zamek w Książu Link: CC BY-SA 4.0

Pałac w Gorzanowie

Pałac w Gorzanowie położony jest na uboczu drogi łączącej Kłodzko, w kierunku granicy z Międzylesiem. Jeden z najpiękniej usytuowanych pałaców Dolnego Śląska, przez stulecia w posiadaniu hrabiowskiego rodu von Herberstein. To tej rodzinie zawdzięczamy, odrestaurowany staraniem Fundacji Pałac Gorzanów, świetnie zachowany barokowy... teatr, w którym do dzisiaj odbywają się przedstawienia teatralne. Pałac oferuje miejsca noclegowe i pełne zwiedzanie, mimo iż wciąż pozostaje w długotrwałym procesie restaurowania wnętrz i otaczających go obiektów.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Gorzanowie

Zamek w Kliczkowie

Położony w sercu Borów Dolnośląskich, kilkanaście kilometrów od Bolesławca, przepiękny zamek, od połowy XVIII wieku pozostawał w rękach rodziny von Promnitz, w latach 1877-1918 kilkukrotnie gościł w nim cesarz Niemiec Wilhelm II. Majątek z imponującym folwarkiem przetrwał II wojnę światową w dobrym stanie. Po gruntownym remoncie pełni dzisiaj rolę centrum hotelowo-konferencyjnego. Warto zwrócić uwagę na przepiękny dziedziniec, z którego podziwiać można różne style architektoniczne, zgodnie z którymi rezydencja była przebudowywana na przestrzeni wieków.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Kliczkowie

Pałac w Mużakowie

Monumentalny pałac w Mużakowie jest tylko efektownym pretekstem do odwiedzenia tego miejsca na pograniczu Polski i Niemiec, w którym powstał jeden z największych parków w Europie. Park Mużakowski założony został w połowie XIX wieku przez właściciela dóbr mużakowskich. Hermann von Pückler-Muskau nie przyjmował do wiadomości żadnych ograniczeń i dziś park liczy przeszło 720 hektarów zagospodarowanej powierzchni, przy czym ponad 500 ha leży po stronie polskiej. Całe założenie parkowe dostępne jest bezpłatnie i bez ograniczeń. Poruszać po parku można się bryczką, rowerami lub pieszo. W 2004 roku Park Mużakowski wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako 12. obiekt w Polsce.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Mużakowie

Pałac w Krobielowicach

Pałac w Krobielowicach położony jest zaledwie 20 kilometrów od Wrocławia i wyróżnia się imponującymi krużgankami w "wawelskim" stylu, rzadko spotykanym na Dolnym Śląsku. Jego właścicielem był pogromca Napoleona w bitwie pod Waterloo feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher. Za swoje zasługi król Prus Fryderyk Wilhelm III obdarował go majątkiem i Pałacem w Krobielowicach. Pałac obecnie jest w rękach Nowozelandczyka, spokrewnionego z rodziną Blücherów, który jako mały chłopiec dostał zdjęcie i rysunek pałacu, wykonane przez swoją babcię. Mężczyzna, zafascynowany tym miejscem, postanowił je kupić. Odrestaurowanie budynku trwało 4 lata - dowiadujemy się z oficjalnej strony pałacu.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Krobielowicach

Zamek Czocha

Zdaniem wielu zamek wygląda jak żywcem przeniesiony ze świata Disneya. Dawna siedziba rycerzy-rozbójników położona jest nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie. W zamku zachowało się przedwojenne wyposażenie z bibliotekami, boazeriami, łazienkami, a nawet podziemnym sejfem Atrakcją dla zwiedzających są liczne tajne przejścia prowadzące do różnych części wielkiego labiryntu, jaki jest średniowieczne założenie zamkowe. Można to bezpiecznie spędzić noc w hotelu, pamiętając jednak o tym, że lista straszących tu duchów jest prawdopodobnie wyższa, niż w innych zamkach Dolnego Śląska.

Pałace i zamki Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Zamek Czocha

Pałac w Wojanowie

Do pałacu w Wojanowie zapraszamy nie tylko ze względu na przepięknie odrestaurowany pałac i folwark, ale też polecając imponujące założenie parkowe nad Bobrem, które obecni właściciele dzielą z położonym po drugiej stronie rzeki równie interesującym pałacem Łomnica. Zaledwie kilka kilometrów dalej znaleźć można w Dolinie Bobru także położony na nadrzecznej skarpie pałac Boberstein.

Zamki i pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Wojanowie

Pałac w Bożkowie

Ponownie wracamy do Kotliny Kłodzkiej, tym razem do malutkiego Bożkowa położonego między Kłodzkiem a Nową Rudą. Znajdziemy tu równie piękny, co zaniedbany pałac, nad którego losem płaczą kolejne pokolenia odwiedzających to miejsce turystów. Zamek nie jest udostępniany przez prywatnego właściciela, przez którego nie jest też zresztą remontowany. Warto tu przyjechać, utrwalić przed oczami jego imponującą bryłę, bo w przyszłości niestety możemy nie mieć już do tego okazji...

Zamki i pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Pałac w Bożkowie

Zamek w Grodźcu

Zamek w Grodźcu to warownia, która góruje nad okolicą ze szczytu wulkanicznego wzgórza. To świetne miejsce do zwiedzania, spacerów, ale też do zwyczajnego odpoczynku. Mnóstwo zakamarków i atrakcji, a w sezonie turystycznym - mnóstwo imprez promujących region i gminę, która jest gospodarzem starej warowni, która już przed wojną była jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych ówczesnych Niemiec.

Zamki i pałace Dolnego Śląska 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Zamek w Grodźcu