Dofinansowanie do gazu 2024 - wniosek. Dla kogo i do kiedy można dostać?

2024-08-19 12:30

Dofinansowanie do gazu można jeszcze dostać - wydłużono czas na złożenie wniosku! Do kiedy? Aby jednak otrzymać zwrot części kosztów za ogrzewanie gazem ziemnym, trzeba spełnić określone warunki. Dla kogo dofinansowanie do gazu jeszcze w 2024? Wzór wniosku.

gaz
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2024 można dostać jeszcze dofinansowanie do gazu? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Spis treści

  1. Dla kogo dofinansowanie do gazu w 2024?
  2. Do kiedy wniosek o dofinansowanie do gazu? Termin dłuższy
  3. Dofinansowanie do gazu - wniosek
  4. Gdzie złożyć wniosek do dodatek do gazu?
  5. Wymagane dokumenty
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Przypomnijmy, że możliwość uzyskania dofinansowania do gazu pojawiła się po raz pierwszy w zeszłym roku, kiedy przestała obowiązywać zerowa stawka VAT na gaz ziemny dla gospodarstw domowych. Dopłata do gazu polega właśnie na zwrocie podatku VAT, który wzrósł do 23%. Nie wszystkie jednak gospodarstwa używające gazu do ogrzewania mogą starać się o refundację. Jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie i do kiedy trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie do gazu za pierwsze półrocze 2024?

Dla kogo dofinansowanie do gazu w 2024?

Dofinansowanie do gazu przewidziano dla najuboższych gospodarstw domowych, a warunkiem przyznania refundacji jest wysokość dochodu. Dochód miesięczny na osobę nie może przekraczać:

  • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Aby otrzymać dofinansowanie do gazu, trzeba spełnić jeszcze jeden warunek. Głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego musi być urządzenie grzewcze zasilane paliwem gazowym, które zostało wpisane lub zgłoszone w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) do dnia 21 grudnia 2022 roku tj. wejścia w życie ustawy, albo po tym dniu – w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.

Do kiedy wniosek o dofinansowanie do gazu? Termin dłuższy

Zgodnie z obowiązującym art. 18 ustawy z 15 grudnia 2022 zwrot VAT za gaz należy się za paliwo dostarczone gospodarstwu domowemu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Jego nowelizacja zakłada zaś, że pomoc finansowa będzie obejmować też okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024, czyli dodatkowe pół roku. Jednocześnie wydłużeniu uległ ostateczny termin złożenia wniosku o zwrot pieniędzy za gaz - można to zrobić do 30 września 2024.

Wniosek może obejmować jedynie fakturę za gaz, którą odbiorca otrzymał w ciągu ostatnich 30 dni. Jeśli jednak faktura obejmująca okres przed 30 czerwca zostanie dostarczona po 30 września, to przepisy dopuszczają złożenie wniosku także później, jednak nie więcej niż 30 dni od daty otrzymania faktury będącej przedmiotem wniosku.

Wysokość refundacji będzie odpowiada kwocie podatku VAT z opłaconej faktury załączonej do wniosku.

Dofinansowanie do gazu - wniosek

Wniosek pdf

Gdzie złożyć wniosek do dodatek do gazu?

Wnioski o refundację podatku VAT za gaz można złożyć:

  • tradycyjnie, papierowo w gminnych ośrodkach pomocy społecznej,
  • online za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Wniosek o dofinansowanie do gazu  można też wypełnić i przesłać za pośrednictwem aplikacji mObywatel - po zalogowaniu należy przejść do zakładki Usługi i odszukać na wyświetlonej liście pozycję "dodatek gazowy", a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Należy pamiętać o opatrzeniu takiego wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a także załączeniu niezbędnych załączników.

Wymagane dokumenty

Do wniosku o dofinansowanie w postaci zwrotu VAT trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty. Są to:

  • Faktura potwierdzająca dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy obejmującą okres dotyczący wniosku.
  • Dowód opłacenia faktury za gaz.
  • Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osób w gospodarstwie domowym, w tym odpowiednio: oświadczenia wnioskodawcy o dochodach członków rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e, art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W indywidualnych przypadkach inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Przyznanie refundacji nie wymaga decyzji.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu

Listen to "Fundamenty – ława czy płyta? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.