Będzie rządowy program Pierwsze Mieszkanie 2023 - projekt ustawy przyjęty! Od kiedy? Dla kogo?

2023-03-14 14:09
Program Pierwsze Mieszkanie
Autor: GettyImages Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz ustawa trafi do Sejmu i będzie rozpatrywana od 12 do 14 kwietnia

Program rządowy Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Program ma być skierowany dla osób do 45. roku życia. 14 marca 2023 rząd przyjął projekt ustawy. Rozwiązanie składa się z dwóch elementów. Pierwszy jest dla osób, które są gotowe kupić pierwsze mieszkanie, a drugi dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat. Jakie warunki trzeba spełnić?

Program Pierwsze mieszkanie od kiedy

- Z programem Pierwsze Mieszkanie chcemy być gotowi na 1 lipca 2023 r. - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister zastrzegł, że z przyczyn formalnych nie będzie możliwe, aby z programu mogły skorzystać osoby, które wcześniej otrzymały kredyt mieszkaniowy.

- Mamy pół roku, żeby całą aparaturę prawną przygotować. Z dużym zapasem i dużym rozsądkiem podchodzimy do terminu 1 lipca. Powinniśmy zdążyć, powinniśmy się wyrobić, powinniśmy być gotowi. Ja nie przewiduję, że będzie opóźnione - powiedział Waldemar Buda.

Minister dodał, że równolegle z założeniami programu przygotowany został także projekt ustawy w tej sprawie. - W zasadzie mamy gotowy projekt - zapewnił. Ocenił, że nowe przepisy dot. programu Pierwsze Mieszkanie 2023 powinny wejść w życie w pierwszym bądź drugim kwartale roku.

Pierwsze Mieszkanie dla młodych - nowy program rządowy

Bariery przy zakupie pierwszego M są trudne do przeskoczenia. Dlatego rząd przygotował program wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie.

- Pokazujemy kompleksowy program, który po pierwsze daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku — bo wtedy ten program zadziała. Ale też daje perspektywę za kilka lat — dla tych osób, które nie są gotowe, które nie planują jeszcze tego przedsięwzięcia — mówił szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do programu Pierwsze Mieszkanie.

Zakup pierwszego mieszkania to problem dla wielu osób, w tym młodych. Przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało system wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – Program Pierwsze Mieszkanie. Pierwsze rozwiązanie to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to konto oszczędnościowe na jego zakup.

Będzie limit wieku w programie Pierwsze Mieszkanie

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). W przypadku gdy kredyt udzielany będzie małżonkom lub rodzicom co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Bezpieczny Kredyt 2% czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M

Kredyt pierwsze mieszkanie będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Na czym polega wsparcie? Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Symulacja spłaty kredytu mieszkaniowego może dziś przyprawić o zawrót głowy. Wysokość rat miesięcznych jest często poza zasięgiem, zwłaszcza dla osób, które są na początku ścieżki kariery zawodowej. Ten problem chcemy rozwiązać systemowo. Kredyt mieszkaniowy z prawem dopłaty do rat  kredytu to jedno z rozwiązań przygotowanych przez MRiT – informuje minister Waldemar Buda.

Konto Mieszkaniowe - program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Sprawdź swoją aktualną zdolność kredytową >>>