| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak podzielić pomieszczenia bez ścian działowych? Otwarta strefa dzienna

Jak podzielić pomieszczenia bez ścian działowych? Otwarta strefa dzienna

Otwarta strefa dzienna to przestrzeń, która składa się z miejsc o różnym przeznaczeniu. Jak zaznaczyć ich odrębność bez posiłkowania się ścianami działowymi?

Połączenie pomieszczeń strefy dziennej w jedną całość ułatwia domownikom wspólne spędzanie czasu i sprawia, że wnętrze domu staje się bardziej przestronne. Granice poszczególnych stref powinny być jednak wyraźnie zaznaczone. Łatwo spełnić ten warunek w nieregularnym, rozczłonkowanym pomieszczeniu, trudniej, jeśli strefa dzienna ma regularny rzut prostokąta. Mimo to nie rezygnujmy z podjęcia tego wyzwania. Jest wiele sposobów na zaakcentowanie podziałów funkcjonalnych w jednoprzestrzennym.

Posadzka na różnych poziomach

Aby zaakcentować odmienne funkcje skupione w jednej przestrzeni, można zróżnicować poziomy posadzek i stropów obszarów o odmiennym przeznaczeniu. Znaczenie strefy wypoczynkowej bywa podkreślone przez opuszczenie poziomu posadzki lub otwarcie przestrzeni salonu do góry. Wnętrza wyższe, o zwiększonej kubaturze, stają się strefą centralną, przyciągającą uwagę, podobnie jak obszary zaakcentowane wyniesieniem posadzki. Dla odmiany te usytuowane w zagłębieniach lub pod obniżonym stropem stają się bardziej kameralne i przytulne.

Autor: Andrzej Szandomirski

Pomysłowe podesty ze stopniami prowadzą do barku, który jest położony ponad 1 m wyżej niż pozostała część pokoju dziennego. Okrągłe okno wewnętrzne łączy salon z holem

Nadproża, podciągi, słupy, stężenia

Elementy konstrukcyjne, których często nie sposób wyeliminować, mogą się okazać bardzo pomocne w kształtowaniu wnętrz. To one niejednokrotnie wyznaczają naturalne podziały na strefy. Zastanawiając się nad organizacją przestrzeni, zwracaj uwagę na te elementy, aby nie działać wbrew zastanym podziałom. Nie zniechęcaj się, jeśli się okaże, że bardzo ważny element konstrukcyjny musi być usytuowany w samym centrum naszej przestrzeni dziennej i nie ma sposobu na to, aby się go pozbyć. Ze słupów i podciągów w loftowych wnętrzach, a także przypór przy drewnianych konstrukcjach na poddaszach można przy odrobinie fantazji uczynić główny element wystroju, który organizuje całą przestrzeń i nadaje jej oryginalny, niepowtarzalny charakter.

Meble zamiast ścian

Komplet kanap i foteli ustawiony w regularny czworobok wyraźnie zaznaczy granice strefy wypoczynkowej, ale już te same meble rozmieszczone w sposób nieregularny spowodują, że granice te staną się mniej jednoznaczne. Postawienie mebli skrzyniowych – kredensów, bufetów, witryn – z dala od ścian wyraźnie zaznaczy podziały wnętrza. Podobny efekt zaznaczenia i wyodrębnienia jakiejś funkcji możesz uzyskać dzięki zróżnicowaniu stylu oraz formy mebli. Przykładowo kącik do muzykowania lub wnęka ze stolikiem do gry w karty może być urządzona w zupełnie odmiennym stylu niż reszta salonu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien jednak zwrócić uwagę na to, żeby kontrasty były wyraźne.

Autor: Tomasz Bardadin

Mur z cegieł oddziela poszczególne strefy funkcjonalne, a jednocześnie pozwala na zachowanie ciągłości przestrzeni i cieszenie się światłem naturalnym docierającym z różnych stron

Strefy w różnych kolorach

Kolory zastosowane we wnętrzu odpowiadają za jego nastrój, ale mogą też być elementem bardzo wyraźnego zaznaczenia granic poszczególnych stref. Różne pomieszczenia mogą na przykład mieć ściany malowane odmiennymi kolorami. Jeśli spróbujesz konsekwentnie zastosować jeden kolor lub jedną wybraną paletę nie tylko na ścianach, lecz także dobierając meble oraz wszystkie pozostałe elementy wystroju, możesz ujednolicić wystrój i osiągnąć efekt harmonii nawet bardzo odmiennych form stylistycznych. Natomiast stosując zróżnicowane oraz kontrastowe kolory w przypadku form o jednakowym kształcie lub elementów wyposażenia poszczególnych stref, uzyskasz wystrój o charakterze dynamicznym i wyraźnie podzielonym.

Przepierzenia

Osoby, które nie boją się eksperymentować, mogą nawiązać do dawnych, obecnie prawie zapomnianych elementów wystroju wnętrz, jakimi były parawany i ekrany. Te mobilne przegrody mogą pomóc kształtować podziały wnętrza w zależności od sytuacji i potrzeb. Na co dzień będą dzielić pomieszczenie na mniejsze oraz bardziej kameralne strefy, a przy okazji świąt lub większych imprez można je przestawić albo nawet schować, co pozwoli uzyskać otwartą i swobodną przestrzeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...