| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Meble do salonu. Jak dobrać sofę, stolik, fotel?

Meble do salonu. Jak dobrać sofę, stolik, fotel?

Nasze pokoje nie muszą być mundurowane kompletami. Nadeszła era łączeń - mieszania stylów, materiałów, faktur oraz kolorów. Pokazujemy, jak i co z czym zestawiać, by sprzęty wybrane z różnych linii stylistycznych nie wyglądały jak dobrane przypadkowo.

Meble do salonu: meble klasyczne i meble nowoczesne

Urządzanie salonu najlepiej zacząć od sofy. W tej grupie mebli dają się wyodrębnić dwa nurty. Pierwszy, jak nam powiedział Mikołaj Wierszyłłowski, projektant firmy Iker, to nowoczesne kanapy i krzesła. Wyraźnie się wybijają spośród innych. Mają nieco przerysowane, bardzo teatralne formy. Tkaniny, którymi są pokryte, nawiązują trochę do lat 50. i 60., a wzory to mocna, abstrakcyjna grafika. Drugi nurt to meble bardziej klasyczne, proste kubiczne bryły o dużych gabarytach proponowane przez wielu producentów. Decydując się na indywidualne zestawianie mebli, nie musimy więc pozbywać się sprzętów po przodkach, ale wokół nich budować klimat wnętrza za sprawą dodatków.

Autor: BoConcept

Sofa, fotel, stolik, półki i dodatki dekoracyjne tworzące jedną, spójną całość. Mimo różnego stylu i charakteru, doskonale do siebie pasują (BoConcept).

Autor: serwisy prasowe firm

Kanapa Re-set3 R (Black Red White), dębowy stolik do kawy, lampa podłogowa z drewna Carrubo (Made in Italy), wazon ceramiczny GL4 (Casa Colonial), dywan wełniany Stone4 (CasaNova Collection).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak dobrać tkaniny do salonu

Liście, koła, pasy – wszystko w jednym wnętrzu w postaci wzorów i faktur. Nie tylko się nie kłócą, ale i prezentują się harmonijnie. Nie ma pstrokacizny. Łączymy różne materiały – welur, wełnę, akryl. Większość mebli jest prosta. Dominuje klasyka i nowoczesność, które wbrew pozorom doskonale się uzupełniają. Do tego tkaniny, drewno i szkło, czyli przewaga materiałów naturalnych. Nie można pominąć milczeniem ulubionego koloru stylistów z lat 50. – mocnego różu. W naszych zestawach odgrywa on ważną rolę. Zestawiony z odcieniami uspokajającej zieleni rozjaśnia wnętrze.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przy tak wyrazistych kolorach sprzętów i różnorodności faktur ściany powinny być kolorystycznie naturalne, tak by nie konkurowały ze sprzętami – najlepiej szare lub beżowe.

Autor: Marcin Czechowicz

Kanapa "Longo", fotel "Perkoz" oraz puf "Plum" znajdziemy w sklepach Iker. Dodatki takie jak ramki, poduszki czy wazony dostarczy nam BoConcept i Com40.

Autor: serwisy prasowe firm

Sofa rozkładana “Logo”, inspirowany amerykańskim pączkiem puf-stolik “Donut” z wyjmowanym środkiem i lampa podłogowa “Bdlove” proponuje Akademia Architektury. “Soyut 22 Pink”, różowy dywan z włókna Heat znajdziemy w sklepach Komfort, a stołeczek “Puppy XL” w 3FStudio.

Kształt mebli a materiał

Jeśli we wnętrzu ma panować harmonia, to musi w nim być coś, co spaja sprzęty zróżnicowane stylistycznie. W przedstawianych zestawach znalazły się sprzęty drewniane, szklane, jak również te wykonane z tworzyw sztucznych. Kanapy kryte tkaninami, wełniane i akrylowe dywany oraz aluminiowe gadżety. Niektóre z nich maja wymyślne kształty oraz uniwersalne zastosowanie. Wspólnym elementem są tu powtarzalne elementy – koła w postaci detali (pojemniki na stole, lustra) oraz miękkość form. Większość wyposażenia ma lekko zaokrąglone kształty, a jeśli trafia się prostokąt (na przykład stolik), to nie jest elementem dominującym. Drugim łącznikiem jest w tym przypadku kolor pomarańczowy. Pobudza apetyt, rozświetla ciemne wnętrza. Pozostawiony jednak sam, bez wsparcia ze strony innej barwy, może się okazać za nadto energetyzujący. Szybko też się znudzi. Dlatego dobrze jest komponować go ze stateczną szarością, która łagodzi moc żywych soczystych kolorów.

Autor: Marcin Czechowicz

Kolor pomarańczowy pobudza apetyt i rozświetla wnętrza. Nie może jednak zostać bez wsparcia innej barwy, gdyż szybko się znudzi. Szrości i beże, dodadzą mu elegancji. Kanapę "Dolce Sguardo", fotel "Lyra", stolik "Park" i lustra "Stars" znajdziemy w Studio Piu, natomiast dywan i wazony w BoConcept. 

Autor: serwisy prasowe firm

Sofa "Odeon" z możliwością wykończenia tkaniną, skórą lub alcantarą (Estima), stolik z półką "CLAW/5/9" (Black Red White), fotel "Yu" oraz dywan "Retocs 2" z wełny nowozelandzkiej wykonany ręcznie (CasaNova Collection), lampa stojąca "Zebra" z dodatkowym źródłem światła w podstawie (W Dobrym Stylu).

Aranżacja poddasza. Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

W nowo budowanych domach aranżacja poddasza sprowadza się zwykle do zaplanowania tam części nocnej....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

Kanapy i sofy: meble wypoczynkowe do salonu....

Kanapa to obok stołu najważniejsze meble w salonie. Wybieramy kanapy i sofy: sprawdź jak umeblować salon....