| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Mrówki w domu i w ogrodzie. Poznaj sposób na mrowki

Mrówki w domu i w ogrodzie. Poznaj sposób na mrowki

Mrówki żyją w doskonale zorganizowanych społeczeństwach. Mrówki w domu są niepożądane, mrówki w ogrodzie też mogą być uciążliwe i dlatego chcemy się ich pozbyć. Sposób na mrówki - jaki najlepszy?

Autor: Jupiterimages

Mrówki w domu i w ogrodzie są prawdziwym utrapieniem. Są jednak skuteczne sposoby, dzięki którym można się ich pozbyć

Jakie szkody wyrządzają mrówki w domu i w ogrodzie

 • uszkadzają drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda, 
 • uszkadzają i zanieczyszczają żywność,
 • przesuszają ziemię, drążąc w niej korytarze i budując gniazda,
 • odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory,
 • powodują (pośrednio) osłabienie roślin zasiedlonych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, ponieważ opiekują się tymi szkodnikami,
 • uszkadzają drzewa, budując gniazda w ich drewnie,
 • niszczą pąki i kwiaty w poszukiwaniu nektaru,
 • w czasie suszy ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin.

Sposób na mrowki: jak zniszczyć całą kolonię mrówek

Trzeba odnaleźć i zniszczyć gniazdo, zalewając je wrzącą wodą lub wraz z najbliższym otoczeniem, traktując insektycydem kontaktowym (Mrówkiller, POLCYP 0,4 SL, Mrówkofon, AgrEvo-Pylisty preparat przeciw mrówkom, AgrEvo-Płynny preparat przeciw mrówkom”, KAPO, ANT-STOP-przeciw mrówkom).

Jeśli są to gmachówki, trzeba też zniszczyć gniazda satelickie, bo inaczej kolonia zostanie szybko odbudowana – mrówki z gniazd satelickich wymieniają robotnice i potomstwo z gniazdem matecznym.

Jeżeli gniazda są trudne do odnalezienia, można wykładać przynęty z  wolno działającym środkiem owadobójczym (można go mieszać z miodem lub syropem) na trasach mrówek w ogrodach i w mieszkaniach. Zbieraczki zanoszą taki pokarm do gniazda i karmią nim inne robotnice, larwy i królowe. Najskuteczniejsze są trutki: Faratox, Faratox B, Lafarex K zawierające metopren – preparat hormonalny, który hamuje rozwój larw i poczwarek. Ponadto samice, które powstaną z larw karmionych trutką, są mniej płodne lub bezpłodne. Zadowalające wyniki dają też Maxforce Żel i Combat oraz przynęty zatrute boraksem lub kwasem borowym: Antifar, Boratox, Ekosan AK, Forbiotox, Formix I, Formix II, Gokirokku, Higiena 94, Skantox, Mizar, Monotox, Prusatox. Trutkę można też wykonać samodzielnie: wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7 (proporcja ta jest ważna, ponieważ nadmiar trucizny zniechęca mrówki, a jeśli jest jej zbyt mało, trutka nie jest skuteczna). Mimo stosowania od wielu lat przynęt ze związkami boru, mrówki nie uodporniły się na nie.

Domowe sposoby na mrówki: jak pozbyć się mrówek nie zabijając ich

Po pierwsze można stworzyć trudną do pokonania barierę:

 • zalepić otwory wokół rur wodociągowych i instalacji centralnego ogrzewania, uszczelnić spękania murów,
 • jeśli to możliwe, opryskać ściany i sufit mlekiem wapiennym,
 • opryskać powierzchnię wokół szczelin i otworów, którymi przedostają się do budynku, oraz ościeżnice drzwi, okien, wentylatory, przewody i kanały, listwy podłogowe. Najlepiej użyć do tego preparatów: ABC – płynny preparat na mrówki lub AgrEvo-Płynny preparat przeciw mrówkom, 
 • rozsypać na trasach przemarszu siekaną pietruszkę lub zmielony pieprz ziołowy, których zapachu nie lubią.

Po drugie nie wabić mrówek do pomieszczeń:

 • wrzucać odpadki organiczne do szczelnych pojemników na śmiecie,
 • przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach,

Można też mrowisko przykryć doniczką napełnioną suchą ziemią. Gdy mrówki przeniosą do niej potomstwo, doniczkę wyniesiemy poza ogródek.

Mrówki przynoszą także korzyści...

Pamiętajmy, że mrówki są dla nas pożyteczne – zabijają i zjadają liczne szkodliwe owady. Jeśli nie są bardzo uciążliwe – tolerujmy je nie tylko w ogrodzie, ale nawet w pomieszczeniach.

WARTO WIEDZIEĆ

Pamiętajmy, że mrówki są dla nas pożyteczne – zabijają i zjadają liczne szkodliwe owady. Jeśli nie są bardzo uciążliwe – tolerujmy je nie tylko w ogrodzie, ale nawet w pomieszczeniach.

Tuznajdziesz
Porównaj