| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Gnojówka - nawóz z pokrzyw i innych roślin. Sprawdzone przepisy na gnojówki roślinne

Gnojówka - nawóz z pokrzyw i innych roślin. Sprawdzone przepisy na gnojówki roślinne

Gnojówka z roślin to sprawdzony domowy preparat do zwalczania chorób i szkodników roślin, na przykład mszyc czy przędziorków. Gnojówką można również zasilać rośliny w okresie wegetacji - będą lepiej rosły. Podajemy przepis na gnojówkę - nawóz z pokrzyw, gnojówkę ze skrzypu oraz wywar z liści pomidora i wyciąg z cebuli.

Autor: Maria Muszalska

Gnojówki z roślin, na przykład z pokrzywy, skrzypu czy cebuli, to naturalne środki ochrony roślin, które z powodzeniem można stosować w każdym ogrodzie. To doskonałe preparaty do ochrony roślin w ogrodach ekologicznych. Poznaj przepisy na gnojówki roślinne. 

Gnojówka z pokrzywy (nawóz z pokrzyw)

Wypełnić ceramiczny lub plastikowy pojemnik świeżymi pędami i liśćmi pokrzyw (zbiera się je do momentu kwitnienia). Pokrzywy zalać wodą, codziennie mieszać. Po dwóch-czterech tygodniach przejrzysty roztwór jest gotowy. Do zasilania roślin gnojówkę należy dziesięciokrotnie rozcieńczyć. Gnojówka z pokrzyw może być używana do podlewania roślin przez cały sezon wegetacyjny.

Gnojówka ze skrzypu

Gnojówkę ze skrzypu przygotowuje się podobnie jak tę z pokrzywy. Świeże pędy skrzypu zalewa się wodą i odstawia na 2-4 tygodnie. W tym czasie preparat trzeba codziennie mieszać. Gnojówkę przed użyciem trzeba pięciokrotnie rozcieńczyć z wodą. Tak przygotowanym preparatem opryskuje się rośliny i glebę co trzy tygodnie przez cały okres wegetacji. Gnojówka ze skrzypu zwalcza mączniaka prawdziwego i inne choroby grzybowe roślin.

Wyciąg z cebuli

200 g łusek z cebuli zalewa się 10 l wody. Po trzech-czterech dniach preparat należy przecedzić i kilkakrotnie opryskać rośliny. Wyciąg z cebuli skutecznie zwalcza mszyce i przędziorki.

Wywar z liści pomidora

1 kg liści z pomidora gotuje się z 10 l wody przez 30 minut i odcedza. Wywar z liści pomidora niszczy gąsienice bielinka kapustnika, mszyce i przędziorki. Przed użyciem (opryskiem roślin) wywar musi być trzykrotnie rozcieńczony z wodą.

Polecamy film: Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Więcej filmów na Murator.tv

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Nawadnianie ogrodu - projekt i instalacja...

Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...