| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Firma w domu. Jaki projekt wybrać, gdy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w domu?

Firma w domu. Jaki projekt wybrać, gdy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w domu?

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, musisz wybrać odpowiedni projekt budynku mieszkalno-usługowego. Dom, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, powinien być przede wszystkim komfortowy dla wszystkich mieszkańców i przyjazny dla klientów odwiedzających część usługową. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając projekt budynku mieszkalno-usługowego.

Gdy chcesz założyć firmę w domu, w której będziesz przyjmować klientów, trzeba na nią przeznaczyć miejsce niezależne od mieszkalnej części domu. Praca i dom w takim układzie powinny stanowić osobne byty. Najlepiej, jeśli pomieszczenie przeznaczone na biuro czy inną działalność usługową mieści się w osobnym skrzydle. Jego powierzchnia powinna umożliwiać nie tylko swobodne wykonywanie pracy, ale także wydzielenie WC, a gdy jest to gabinet lekarski, również poczekalni.

Minimalna wielkość takiego pomieszczenia to 50-60 m2. Ważna jest też jego lokalizacja – punkt usługowy wymagający reklamy powinien być usytuowany od frontu, mieć duże przeszklone witryny i miejsce na szyld.

Zobacz także: Mała firma remontowa

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Architektura budynków mieszkalno-usługowych

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, część usługową możesz rozmaicie wkomponować w bryłę. Może być niewidoczna w symetrycznym budynku albo zajmować wydzieloną część w domu zaprojektowanym na planie litery T, L czy U. Strefę usługową planuje się od frontu – inaczej klienci jej nie zauważą.

Mimo że dom łączy funkcje mieszkalno-usługowe, musi mieć spójną architekturę – sprzyja temu wspólny dach i jednakowe wykończenie ścian. Ciepłe barwy elewacji zachęcają do odwiedzenia pomieszczenia usługowego.

Czytaj też: Pomysł na własny biznes w domu - jakie formalności?

Wykończenie budynku mieszkalno-usługowego

Właściciele domu z pomieszczeniem usługowym powinni dbać o wygląd swojej siedziby – robią to nie tylko dla siebie, ale też dla licznych gości odwiedzających dom. Czysta elewacja, starannie wykonane detale świadczą o tym, że gospodarz jest porządny i sumienny, więc można się spodziewać, że usługi przez niego świadczone również będą wysokiej jakości.

Wrażenie czystości i jasne barwy materiałów wykończeniowych mają szczególne znaczenie w przypadku budynków mieszkalno-usługowych, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna, sprzedaż artykułów spożywczych, a także tam, gdzie zaplanowano gabinet lekarski.

Konieczny parking

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu, należy pomyśleć o takim zaaranżowaniu działki, aby znalazło się na niej miejsce do parkowania samochodów dla klientów, również dla osób niepełnosprawnych. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych dostosowuje się do wymagań ustalonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Minimalne wymiary miejsca parkingowego to 2,3x5 m. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wygodne i komfortowe wnętrzebudynku mieszkalno-usługowego

Projekt domu z częścią usługową obowiązują takie same kryteria jak każdy inny. Zależnie od wielkości rodziny musi mieć on wystarczającą liczbę sypialni, łazienek oraz dodatkowe pomieszczenia. Powierzchnia wnętrz mieszkalnych nie może być ograniczana z powodu prowadzonej działalności. Ważne jest takie ich rozplanowanie, aby mieszkańcy nie czuli, że obce osoby ingerują w ich przestrzeń.

Zazwyczaj w projektach strefę dzienną planuje się na parterze, a prywatną na poddaszu. Tutaj jest podobnie. Pomieszczenie usługowe zajmuje tylko część parteru, lepiej byłoby też, gdyby do części mieszkalnej i usługowej prowadziły osobne wejścia – domownicy nie będą się mijać z klientami na schodach.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...