| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Firma w domu. Jaki projekt wybrać, gdy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w domu?

Firma w domu. Jaki projekt wybrać, gdy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w domu?

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, musisz wybrać odpowiedni projekt budynku mieszkalno-usługowego. Dom, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, powinien być przede wszystkim komfortowy dla wszystkich mieszkańców i przyjazny dla klientów odwiedzających część usługową. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając projekt budynku mieszkalno-usługowego.

Gdy chcesz założyć firmę w domu, w której będziesz przyjmować klientów, trzeba na nią przeznaczyć miejsce niezależne od mieszkalnej części domu. Praca i dom w takim układzie powinny stanowić osobne byty. Najlepiej, jeśli pomieszczenie przeznaczone na biuro czy inną działalność usługową mieści się w osobnym skrzydle. Jego powierzchnia powinna umożliwiać nie tylko swobodne wykonywanie pracy, ale także wydzielenie WC, a gdy jest to gabinet lekarski, również poczekalni.

Minimalna wielkość takiego pomieszczenia to 50-60 m2. Ważna jest też jego lokalizacja – punkt usługowy wymagający reklamy powinien być usytuowany od frontu, mieć duże przeszklone witryny i miejsce na szyld.

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Architektura budynków mieszkalno-usługowych

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, część usługową możesz rozmaicie wkomponować w bryłę. Może być niewidoczna w symetrycznym budynku albo zajmować wydzieloną część w domu zaprojektowanym na planie litery T, L czy U. Strefę usługową planuje się od frontu – inaczej klienci jej nie zauważą.

Mimo że dom łączy funkcje mieszkalno-usługowe, musi mieć spójną architekturę – sprzyja temu wspólny dach i jednakowe wykończenie ścian. Ciepłe barwy elewacji zachęcają do odwiedzenia pomieszczenia usługowego.

Wykończenie budynku mieszkalno-usługowego

Właściciele domu z pomieszczeniem usługowym powinni dbać o wygląd swojej siedziby – robią to nie tylko dla siebie, ale też dla licznych gości odwiedzających dom. Czysta elewacja, starannie wykonane detale świadczą o tym, że gospodarz jest porządny i sumienny, więc można się spodziewać, że usługi przez niego świadczone również będą wysokiej jakości.

Wrażenie czystości i jasne barwy materiałów wykończeniowych mają szczególne znaczenie w przypadku budynków mieszkalno-usługowych, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna, sprzedaż artykułów spożywczych, a także tam, gdzie zaplanowano gabinet lekarski.

Konieczny parking

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu, należy pomyśleć o takim zaaranżowaniu działki, aby znalazło się na niej miejsce do parkowania samochodów dla klientów, również dla osób niepełnosprawnych. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych dostosowuje się do wymagań ustalonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Minimalne wymiary miejsca parkingowego to 2,3x5 m. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wygodne i komfortowe wnętrzebudynku mieszkalno-usługowego

Projekt domu z częścią usługową obowiązują takie same kryteria jak każdy inny. Zależnie od wielkości rodziny musi mieć on wystarczającą liczbę sypialni, łazienek oraz dodatkowe pomieszczenia. Powierzchnia wnętrz mieszkalnych nie może być ograniczana z powodu prowadzonej działalności. Ważne jest takie ich rozplanowanie, aby mieszkańcy nie czuli, że obce osoby ingerują w ich przestrzeń.

Zazwyczaj w projektach strefę dzienną planuje się na parterze, a prywatną na poddaszu. Tutaj jest podobnie. Pomieszczenie usługowe zajmuje tylko część parteru, lepiej byłoby też, gdyby do części mieszkalnej i usługowej prowadziły osobne wejścia – domownicy nie będą się mijać z klientami na schodach.

Od pozwolenia do zakończenia budowy domu. Procedury budowlane trwają nawet 160 dni

Ile trwa załatwienie wszystkich procedur związanych z budową domu. Ministarstwo Transportu i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy...

Mały dom lepszy niż mieszkanie. Na co zwrócić...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Co taniej wychodzi: budowa piętra czy poddasza?

Dom piętrowy to więcej ścian i dodatkowy koszt stropu, poddasze to najczęściej droższa więźba i większa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.