| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Termowizja: czy Twój dom też potrzebuje badania kamerą termowizyjną?

Termowizja: czy Twój dom też potrzebuje badania kamerą termowizyjną?

Eksperci są zgodni: trudno przecenić znaczenie termowizji. Badanie specjalną kamerą termowizyjną pozwala w ciągu kilku, kilkunastu godzin ocenić stan izolacji termicznej, szczelność stolarki budowlanej czy wady instalacji grzewczych. Przekonaj się, czy Twój dom również potrzebuje interwencji termowizyjnej.

Każdy budynek emituje ciepło, które ucieka bezpowrotnie do atmosfery. W naszym interesie jest, aby było go jak najmniej, ponieważ wtedy zużyjemy mniej energii na ogrzewanie i obniżymy rachunki. Nawet jeśli sądzimy, że do budowy użyliśmy najcieplejszych materiałów, może okazać się, że przez błędy wykonawcze, izolacja nie jest tak skuteczna jak myśleliśmy. Cały efekt mogą psuć mostki termiczne w newralgicznych miejscach konstrukcji. Warto więc zainwestować w badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże miejsca, gdzie ciepło ucieka z domu.

W jakich warunkach można przeprowadzić badanie termowizyjne?

Aby badanie termograficzne mogło dojść do skutku, różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 15ºC. Przykładowo, przy temperaturze na zewnątrz +6ºC, wewnątrz domu powinno być nie mniej niż 21ºC. Stąd, najlepszy czas na wykonanie badania to jesień, zima i wczesna wiosna. Jednak sama temperatura to nie wszystko. Przy pomiarach na zewnątrz, znaczenie ma również pogoda i stopień nasłonecznienia. Prędkość wiatru nie powinna przekraczać 1 m/s, co znaczy, że warunki powinny być praktycznie bezwietrzne. Niebo powinno być zachmurzone, ale niedopuszczalne jest przeprowadzanie analizy w trakcie opadów. Kryteriów, które trzeba spełnić, jest zatem dużo. Z reguły badania termowizyjne są przeprowadzane nad ranem przed wschodem słońca, późnym wieczorem, a nawet w nocy.

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?

Najlepiej zrobić to dwa razy. Pierwszy - przed zaplanowaniem prac termomodernizacyjnych. Otrzymamy wtedy informacje o aktualnym stanie budynku i poznamy miejsca, które wymagają szczególnej uwagi. Może się okazać, że standardowe docieplenie nie spełni naszych oczekiwań. Oprócz ścian, powinniśmy zwrócić uwagę na fundamenty. Zła izolacja lub jej całkowity brak, powoduje powstawanie zawilgocenia i zagrzybienia w domu. Poprawianie błędów w izolacji fundamentów jest z reguły bardzo kosztowne, ale może się okazać niezbędne dla poprawy komfortu mieszkańców. Mostki termiczne mogą też występować na dachu, na przykład przy błędnie wykonanej obróbce komina.

Drugie badanie trzeba wykonać po zakończeniu termomodernizacji. Sprawdzimy wtedy jakość wykonanych prac i czy mostki cieplne faktycznie zostały pokonane. Dobrze poinformować ekipę wykonawczą, że planujemy przeprowadzenie takiej kontroli. Dzięki temu, możemy się spodziewać, że robota będzie wykonana dokładniej i staranniej. Taką analizę warto wykonać także dla nowego domu, aby zauważyć wszystkie błędy w wykonaniu izolacji, póki będą łatwiejsze do usunięcia. Kamera termowizyjna wykaże np. ewentualne nieszczelności wokół okien, niewystarczającą izolację balkonu czy złe spasowanie i uszczelnienie płyt styropianowych na ścianie.

Gdy kupujemy dom z rynku wtórnego, badanie termowizyjne pokaże ukryte wady i dowiemy się na przykład czy zawilgocony kąt pokoju nie został niedawno zamalowany. Koszt wykonania takiego badania okaże się małym procentem kwoty, jaką musielibyśmy wydać na generalny remont domu, zaraz po jego zakupie.

Termowizja nie tylko na zewnątrz

Badanie termowizyjne przeprowadzane jest na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczywiście kolory sygnalizujące miejsca ucieczki ciepła w obu tych przypadkach będą odmienne. Na termografie pokazującym budynek z zewnątrz miejsca ucieczki ciepła (o podwyższonej temperaturze) będą zaznaczone na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Na tym wykonanym wewnątrz domu, miejsce ucieczki ciepła (o niższej temperaturze) zostanie zaznaczone na kolor niebieski, granatowy albo fioletowy.

Sprawdzamy ocieplenie domu i nie tylko

Oprócz oceny izolacji termicznej budynku, kamerę termowizyjną można między innymi wykorzystać do wykrywania wad i uszkodzeń ogrzewania podłogowego, a także wycieków z systemu grzewczego.

Ile trzeba wydać na wizytę specjalisty z kamerą termowizyjną? Cena badania wraz z raportem dla domu jednorodzinnego to koszt około 500-600 zł. Niekiedy należy doliczyć do tego koszty dojazdu. Dobrze, aby raport był wykonany zgodnie z zaleceniami normy PN-EN 13187 i zawierał wszystkie niezbędne elementy. W innym przypadku, ewentualne reklamacje składane do firmy, która błędnie wykonała izolację, mogą zostać podważone i odrzucone. Jeśli nie zależy nam na otrzymaniu specjalistycznego raportu, a jedynie chcemy sprawdzić czy izolacja termiczna dobrze spełnia swoje zadanie, możemy zamówić jedynie przegląd obiektu. Zapłacimy za to około 150 zł za godzinę. Jak widać nie są to duże koszty, biorąc pod uwagę, ile możemy zaoszczędzić na walce ze skutkami mostków termicznych w naszym domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...