Zasady montażu stelażu do powieszenia ceramiki i armatury łazienkowej

2012-10-12 12:41
Zasady montażu stelażu do powieszenia ceramiki i armatury łazienkowej
Autor: Robert Szarapka Wewnątrz profili ustawia się stelaże instalacyjne – w tym przypadku do miski ustępowej ze spłuczką, bidetu i znajdującej się z drugiej strony ścianki umywalki

Jak solidnie zamocować ceramikę i armaturę łazienkową? Najwygodniej wykorzystać do tego specjalne stelaże podtynkowe albo narożnikowe. Ściankę zabudowuje się płytą gipsowo-kartonową. Ten sposób ukrycia spłuczki i zawieszenia miski ustępowej sprawia, że zajmują mniej miejsca i łatwiej utrzymać czystość.

Stelaże do mocowania ceramiki sanitarnej stały się właściwie standardowym wyposażeniem łazienek. Są niezbędne do zainstalowania takich sprzętów jak wiszące miski ustępowe i podtynkowe systemy spłukujące. To ich podstawowe zastosowanie. Ale na stelażach można zamocować praktycznie każdy element wyposażenia łazienki: umywalki, baterie, bidety, pisuary, uchwyty dla niepełnosprawnych. Po co? Bo pozwala to ciekawie zaaranżować wnętrze, upraszczając przy tym prace, a w nietypowych sytuacjach, np. gdy brakuje miejsca lub łazienka jest nieustawna, pomaga rozwiązać wiele problemów.

Ścianka ze stelażem w łazience

Umywalkę lub baterię ścienną można bez trudu przymocować do ściany. Pod warunkiem, że jest ona solidna. Ale wyobraźmy sobie lekką ściankę działową dzielącą łazienkę na przykład na część kąpielową i toaletową. Pomaga ona w aranżacji łazienki, w której brakuje miejsca na wygodne rozmieszczenie całego wyposażenia. Ścianka zwykle nie dochodzi do sufitu, by umożliwić dotarcie naturalnego światła do całego pomieszczenia. Najłatwiej zrobić ją z płyt gipsowo-kartonowych przykręconych do stalowych profili. Takie wykonanie nie zapewnia jednak wytrzymałości niezbędnej do zawieszenia na niej ciężkich elementów. W dodatku, ponieważ ścianka nie dochodzi do sufitu, nie jest zbyt stabilna.

Podobna sytuacja może się zdarzyć w łazience pod skosami. Miejsce o niepełnej wysokości można wykorzystać, umieszczając tam miskę ustępową. Jeśli ma być wisząca, trzeba przymocować ją do tzw. przedścianki wykonanej pod skośnym sufitem – zwykle także z płyt gipsowo-kartonowych. Również w tym wypadku problemem jest niewielka wytrzymałość takiej konstrukcji. I właśnie tutaj pomocne są specjalne stelaże instalacyjne do suchej zabudowy. Są to ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości i trwałości, które mogą przenosić obciążenia nie tyko przyboru sanitarnego, ale także jego użytkownika. Na obudowę stelaża można stosować pojedynczą płytę o grubości minimum 18 mm lub dwie warstwy płyt grubości 12,5 mm. Zapewnia to ściance sztywność – płyty nie będą się uginać, co mogłoby doprowadzić do pękania położonej na nich glazury.

Gdy ciasno w łazience - stelaż w obudowie

Czasami brakuje miejsca na swobodne rozmieszczenie wyposażenia łazienki. Rozwiązaniem takiego problemu może być usytuowanie na przykład miski ustępowej, ewentualnie umywalki, w narożniku pomieszczenia, albo nawet w narożniku między ścianą a wanną – częściowo w jej świetle – pod kątem 45º. Zwłaszcza w tym drugim przypadku prace ułatwi zastosowanie specjalnego stelaża narożnego. Można też wybrać stelaż uniwersalny i zamocować go za pomocą specjalnych uchwytów narożnych.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy chcemy wymienić urządzenia sanitarne bez gruntownego remontu całej łazienki, jest moduł z gotową obudową stelaża ze spłuczką do miski ustępowej wiszącej lub stojącej. Stosując go, unikamy kucia, tynkowania i uzupełniania glazury i terakoty koniecznych przy wykonywaniu obudowy stelaża z płyt gipsowo-kartonowych. Obudowa ma bardzo prostą, nowoczesną formę, do wyboru są trzy kolory: biały, czarny i miętowy. Dużą zaletą tego systemu jest łatwy dostęp do armatury i bezproblemowy montaż.

Zasady montażu stelażu do powieszenia ceramiki i armatury łazienkowej
Autor: Andrzej Szandomirski Stelaże nie tylko umożliwiają zastosowanie wiszących misek ustępowych i bidetów. Pomagają też w aranżacji łazienki, zwłaszcza w nietypowych sytuacjach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie