Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

2012-05-10 13:50

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem ten rozwiązują elektryczne suszarki do ubrań lub pralkosuszarki, które dają możliwość ich wysuszenia w ciągu jednej lub dwóch godzin.

Pralko-suszarka Miele
Autor: materiały prasowe Pralko-suszarka WTZH 730 WPM seria Prestige: poj. prania 8 kg, suszenia 5 kg, dzięki programowi QuickPower Wash & Dry i technologii PowerWash 2.0., załadunek 4 kg będzie wyprany i wysuszony w czasie do 3 godzin bez przerywania cyklu prania, na wypranie i wysuszenie 5 kg wystarczy ok. 3,5 godz., silnik ProfiEco o dużej wydajności, zintegrowany system automatycznego dozowania detergentów – TwinDos, funkcja SteamCare wygładzane tekstylia parą w bębnie pralki, system CapDosing automatycznie aplikuje specjalistyczne środki w formie kapsułek dobrane do rodzaju tkanin wymagających szczególnego traktowania, funkcja ProgramManager pozwala dobrać odpowiednie parametry prania, zaś Plamy umożliwia dobranie programu prania do rodzaju zabrudzeń, cena 12 999 zł

Czy warto kupić elektryczną suszarkę do ubrań?

Cykl suszenia w typowej suszarce kondensacyjnej o ładowności 7 kg pochłania 4-5 kWh energii elektrycznej (co kosztuje niecałe 3 zł w taryfie całodobowej). Jeśli eksploatacja ma być tańsza, można kupić suszarkę z pompą ciepła pobierającą mniej więcej o połowę mniej energii – jej klasę energetyczną opisuje się często jako A-50%. Ale za takie urządzenie trzeba zapłacić blisko 3 tys. zł, czyli mniej więcej dwa razy tyle co za większość konwencjonalnych, z elektryczną grzałką, w klasie energetycznej C albo B.

By mniej płacić za energię, warto poszukać urządzenia wyposażonego w czujniki wilgotności, wstrzymującego pracę natychmiast po wysuszeniu zawartości. Suszarki do ubrań, mimo że wydają się bardzo pomocne, mogą sprawiać problemy. Tkaniny, szczególnie syntetyczne, często po suszeniu w nich są bardzo pogniecione, przez co trudne do uprasowania. Programy suszarek mają funkcję „do prasowania” – ubrania nie są suszone do końca i dzięki temu prasowanie jest łatwiejsze.

Lepsza suszarka czy pralkosuszarka?

Pralka z funkcją suszarki kosztuje niewiele więcej niż sama pralka i zajmuje tyle samo miejsca. Uruchamiając pralkę, można ją zaprogramować tak, by od razu wysuszyła pranie, a w przypadku osobnych urządzeń po upraniu trzeba je do suszarki przełożyć.

Trzeba pamiętać, że suszenie nie może się odbywać przy pełnym załadunku pralki (na przykład w pralkosuszarce o ładowności 7 kg można suszyć do 5 kg tkanin, a w niektórych modelach tylko połowę maksymalnego załadunku).

Dwa osobne urządzenia umożliwiają jednoczesne suszenie i pranie następnej partii ubrań w tym samym czasie. Osobne suszarki do ubrań zwykle są w stanie suszyć 7 kg, a niektóre nawet 9 kg tkanin w jednym cyklu, a więc o połowę więcej niż większość pralkosuszarek.

Zwolennicy osobnych urządzeń zwykle podkreślają ich większą niezawodność – awaria jednego z nich nie unieruchamia drugiego. Ale chyba marną pociechą jest możliwość suszenia, gdy nie działa pralka. Natomiast zepsucie elementu odpowiedzialnego za suszenie w pralkosuszarce niekoniecznie musi być równoznaczne z niemożnością uruchomienia samego prania.

Niektóre suszarki wyposażone są w specjalne kosze zapobiegające gnieceniu i zniszczeniu delikatnych tkanin.

Czy pranie w pralkosuszarce jest droższe niż pranie w samej pralce?

Pralkosuszarki charakteryzują się zwykle gorszą klasą energetyczną niż pralki. Ale nie znaczy to, że są bardziej energochłonne jako pralki. W pralkosuszarkach podczas przyznawania klasy rozpatruje się cykl z etapem suszenia, w trakcie którego pobór energii jest bardzo duży. Gdyby sprawdzić, ile energii potrzebuje pralkosuszarka do samego prania, okazałoby się, że mniej więcej tyle samo co jej odpowiedniki bez funkcji suszenia w lepszej klasie energetycznej.

Pozostałe podkategorie