Coraz większą uwagę przykłada się do detali wykończenia łazienki. Częściej docenia się funkcjonalność ukrywania elementów podłączeniowych i gniazdek elektrycznych. Powierzchnia zbiornika WC czy styk miski sedesowej z kanalizacją - wszystkie te miejsca to przestrzeń, na której mogą gromadzic się bakterie. Na popularności zyskują systemy podtynkowe do montażu ceramiki i baterii łazienkowych. Na co zwrócić uwagę, dobierając tego typu rozwiązania, by w pełni wykorzystać ich potencjał?
Aranżacja małej łazienki w stylu minimalistycznym - sposób na elegancką ceramikę
Stelaże umożliwiające zabudowę przyłączy można wykorzystać do instalacji miski sedesowej, bidetu, umywalki i pisuaru. Ze względu na budowę tych systemów i sposób montażu wyróżniamy dwa rodzaje tego typu stelaży:
- Modele do zabudowy mokrej – są wykonywane z lekkich ram. Wymagają dodatkowego usztywnienia i wzmocnienia cegłami lub innym materiałem budowlanym. Model do zabudowy mokrej montowany jest we wnęce ściany, zapewnia więc oszczędność miejsca.
- Stelaże do zabudowy suchej – posiadają wysoką wytrzymałoś na obciążenia, przez co nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tego typu stelaże zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykańcza glazurą. Przy mocowaniu stelaży do zabudowy suchej powstaje funkcjonalna półeczka o głębokości ok. 15 cm.
Minimalistyczne wnętrze łazienki – jak oszczędzić miejsce i zapewnić odpowiednią estetykę?
Podtynkowy montaż baterii wannowych lub natryskowych zapewni przestronność i wysoki poziom higieny wnętrza. Tego typu armatura mocowana jest w specjalnej wnęce ściennej, dzięki czemu widoczne pozostają uchwyt baterii, ozdobna rozeta oraz - w przypadku modelu wannowego – jej wylot. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz miejsce w małej łazience, która wciąż będzie funkcjonalna. Dodatkowo ukrycie podłączeń i korpusu baterii ogranicza ich ekspozycję, a więc narażenie na negatywne działanie wody oraz uwalnia nas od obowiązku czyszczenia całej powierzchni armatury.
Systemy podtynkowe a kłopoty z eksploatacją – jak ich uniknąć?
Trzeba pamiętać, że masz ograniczony dostęp do zainstalowanych w ścianie elementów baterii. Dlatego ważne jest, by były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W przypadku korpusu baterii dobrze sprawdzi się mosiądz pokryty odpornym wykończeniem chromowanym. Wśród komponentów sterujących największą niezawodnością charakteryzują się natomiast regulatory ceramiczne minimalizujące ryzyko rozszczelnienia.
Meble do łazienki – jak zorganizować przestrzeń wokół umywalki?
Do niedawna syfony były elementem wyposażenia, którego estetyka ustępowała funkcjonalności, co nierzadko wiązało się z koniecznością jego zabudowania. W tym celu często stosowano ceramiczny postument dopasowany do umywalki. Alternatywą dla tego rozwiązania są zabudowane szafki podumywalkowe, dzięki którym zorganizujesz miejsce na łazienkowe akcesoria i środki czyszczące – nie będą one na widoku.
W łazience zawsze panuje wysoka wilgotność, dlatego warto wiedzieć, z jakich materiałów meble najlepiej kupować. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szafki z płyty MDF. Decydując się na zakup konkretnej szafki, sprawdź jej wymiary – może się okazać, że zabraknie kilku centymetrów, aby postawić opakowania ze środkami czyszczącymi.
Kolorystyka w nowoczesnej łazience w stylu minimalistycznym
W łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu zastosowanie znajdą meble o oszczędnej formie i kolorystyce, wyposażone w delikatne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem są także modele podwieszane, umożliwiające pozostawienie wolnej podłogi. Coraz częściej powstają jednak projekty syfonów łączące funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Dzięki eleganckim formom i chromowanym wykończeniom mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Decyzja o zabudowaniu tego fragmentu instalacji staje się w związku z tym kwestią preferencji i gustu.