Nowoczesna armatura łazienkowa. Jak dobrać armaturę do łazienki?

2016-08-30 16:48
Armatura łazienkowa Laveo
Autor: Laveo Elegancki minimalizm w klasycznej odsłonie: bateria umywalkowa Laveo REVELO oraz zestaw natryskowy na drążku Laveo SOLANO

Armatura łazienkowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna. Zobacz baterie o niestandardowym designie, które ucieszą oko i będą wygodne zarazem. Są one elementem wyposażenia łazienki, który ma nam służyć przez lata, warto więc poświęcić mu więcej uwagi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii łazienkowych?

Pod słowem „armatura” kryją się wszelkiego rodzaju zawory i kurki, jednak najczęściej używając go mamy na myśli baterie. Baterie są elementem wyposażenia łazienki, którego nie wymieniamy latami, a mimo to często przywiązujemy zbyt małą wagę do designu i funkcjonalności. Zarówno jedno jak i drugie jest niezwykle ważne i dla pełnego zadowolenia mieszkańców domu – musi iść w parze.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na baterię naścienną, podtynkową czy stojącą musimy pamiętać, że jej wymiary muszą pasować do umywalki. Zbyt wysoki lub zbyt wysoko zamontowany kran spowoduje ochlapanie ubrania, natomiast zbyt niski – uniemożliwi wygodne mycie rąk. Istotne jest, aby dobrze się przygotować do zakupu armatury i dokładnie wymierzyć zarówno zlew, jak i jego odległość od ściany (dotyczy to głównie baterii naściennych i podtynkowych). W przypadku prysznica lub wanny jedynym kryterium są nasze osobiste preferencje i wygoda.

Design armatury łazienkowej

Na rynku najczęściej spotykamy się z trzema głównymi rodzajami baterii: naścienną, stojącą, czyli montowaną do blatu lub zlewu, oraz podtynkową. Ta ostatnia zyskuje na popularności wraz z rozwojem stylu minimalistycznego, jest jednak najdroższą z trzech opcji. Bateria podtynkowa będzie idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących porządek i przestrzeń, gdyż (jak wskazuje nazwa) większa część baterii schowana jest pod ścianą. Do najczęściej wybieranych nadal należy jednak bateria stojąca. Jest stosunkowo tania, a jej montaż jest na tyle prosty, że nie wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu. Każda z opcji występuje w rozmaitych kształtach i wersjach kolorystycznych. Wybrać można również rodzaj strumienia wody.

Zarówno bateria umywalkowa, jak i bateria prysznicowa czy wannowa mogą stanowić element wystroju łazienki i nadawać jej unikalnego charakteru. Jako nieodłączny element wyposażenia, muszą nie tylko estetycznie wyglądać, ale też pasować do wnętrza. Żeby służyły nam długo – trzeba jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania. Kupując armaturę od sprawdzonych producentów mamy pewność, że jest ona dobrze zaprojektowana i wykonana z trwałych materiałów. Warto również spojrzeć na wybieraną armaturę pod kontem zużycia wody. Proste wybory mogą przyczynić się do znacznego obniżenia jej zużycia, dla przykładu wybór mieszacza jednouchwytowego zamiast klasycznych kurków jest w stanie zmniejszyć ilość zużywanej wody nawet o 30%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie