Ćmianki - zwalczanie. Jak się pozbyć owadów? Domowe sposoby na ćmianki

2023-09-20 8:05

Ćmianki to owady, które mogą pojawić się w mieszkaniu. Naturalnym środowiskiem ćmianek jest podmokły teren, bagna, ale przystosowały się do obecności człowieka i osiedlają się w domach, np. łazienkach czy kuchniach. I choć ćmianki są groźne, bo przenoszą patogeny, to można się łatwo ich pozbyć, ale trzeba wiedzieć, jak? Mamy domowe sposoby na ćmianki.

ćmianka
Autor: gettyimages Jak pozbyć się ćmianek z domu?

Spis treści

  1. Czym są ćmianki? Jak wyglądają?
  2. Skąd się biorą ćmianki w domu?
  3. Czy ćmianki są groźne dla człowieka?   
  4. Sprawdź, czy masz ćmianki w domu. Zrób test!
  5. Jak pozbyć się ćmianek z domu? Skuteczne są te sposoby

Czym są ćmianki? Jak wyglądają?

Niewielkie, bo maksymalnie 5 milimetrowe owady należą do grupy muchówek. Ciało pokryte mają włoskami, owłosione są także brzegi skrzydełek. Ćmianki występują w różnych odcieniach brązowego i szarego, aż do czarnego. Wyposażone są w prążkowane, długie czułki, natomiast ich skrzydełka w pozycji spoczynku ułożone są daszkowato. Ich wygląd przypomina ćmy, choć rozmiarami bliżej im do muszek owocówek. Samice składają jednorazowo do 100 jaj, natomiast dorosły owad żyje do pięciu dniu.

Naturalnym środowiskiem dla ćmianek są bagna czy tereny podmokłe w pobliżu rzek, jednak dostosowały się do przebywania w pobliżu człowieka i rozwijają się w brudnej, stojącej wodzie, w szambie czy gnojówce. To owady, które mają bardzo wysoką odporność na zanieczyszczenia wody i na brak tlenu. Muszki żywią się materią organiczną w formie płynnej, którą znajdą w brudnej wodzie.

Skąd się biorą ćmianki w domu?

Ćmianki pojawiają się także w domu. To owady, które są aktywne nocą i mogą przylecieć do wnętrza zwabione światłem. Z takim problemem borykają się zwłaszcza ludzie, którzy mieszkają blisko terenów podmokłych. Owady do osiedlenia zachęca także stojąca woda, w której rozkładają się resztki organiczne. Może to być nieużywany przez jakiś czas zlewozmywak, prysznic czy toaleta, ale także stojąca woda z nieużywanym od kilku dni mopem.

Owady pojawiają się tam, gdzie znajdą pożywienie, są to więc otwory sanitarne ze zgromadzonymi odpadkami - ściekami. W miejscu, w którym znajdą pożywienie składają także jaja. Niestety, trudno zobaczyć gniazdo larw, bo jest ono zanurzone w wodzie i założone jest w warstwie osadu, czyli powłoki organicznej. Jeśli nie chcemy, by w domu pojawiły się muszki, powinniśmy po prostu dbać o higienę i czyścić odpływy sanitarne.

Czy ćmianki są groźne dla człowieka?   

Ćmianki występujące w Polsce nie gryzą, są przystosowane do pobierania pokarmu w formie płynu i nie przebiją się przez skórkę człowieka. Natomiast są to owady, które żerują na nieczystościach i jeśli dostaną się do budynków mieszkalnych mogą przenosić bakterię E-coli i inne patogeny. Na szczęście nie zarazimy się od jednej muszki, ale większa liczba owadów może być już niebezpieczna.

Sprawdź, czy masz ćmianki w domu. Zrób test!

Jeśli w domu zauważymy malutkie muszki w łazience czy kuchni i podejrzewamy, że mogą to być ćmianki, powinniśmy poskrobać wnętrze odpływu, które pokryte jest szlamem i sprawdzić, czy są tam larwy. Możemy również zrobić prosty test. Wystarczy zakleić odpływ ściekowy plastrem i zostawić na noc. Jeśli rano zobaczymy, że od wewnętrznej strony będą przyklejone owady, to znak, że odkryliśmy gniazdo i powinniśmy zacząć działać.

Jak pozbyć się ćmianek z domu? Skuteczne są te sposoby

Usuwanie muszek i ich gniazd nie powinno być trudne.

  1. W pierwszej kolejności należy wyczyścić otwory ściekowe w domu, czyli usunąć mechanicznie warstwę osadu, który zgromadził się na odpływie zlewu, umywalki i oczywiście toalety. Możemy do tego użyć szczotki drucianej.
  2. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rur. Możemy to zrobić na kilka sposobów:
  • wlewamy do rur wrzątek, najlepiej zrobić to dwa razy dziennie;
  • przemywamy rury octem;
  • soda oczyszczona z solą – rozpuszczamy te składniki w wodzie i wlewamy do odpływu na noc;
  • używamy detergentu do czyszczenia toalet, jak domestos czy kret.

Takie działania powinny wystarczyć, aby pozbyć się szkodników z domu.

Pozostałe podkategorie