Kiedy tynkować, malować, kłaść podłogę? Właściwa kolejność prac wykończeniowych

2011-05-02 12:02
Kiedy tynkować, malować, kłaść podłogę? Właściwa kolejność prac wykończeniowych
Autor: Jupiterimages Właściwa kolejność prac wykończeniowych zaoszczędzi ci sporo nerwów

Na etapie wykończenia i urządzania domu musisz podjąć znacznie więcej decyzji niż podczas budowy. Im wcześniej zaczniesz planować, tym lepiej. Nie zwlekaj do ostatniej chwili z wyborami oraz  zakupami materiałów wykończeniowych i pamiętaj o właściwej kolejności prac wykończeniowych. To gwarancja skutecznego działania. Sprawdź, kiedy tynkować, malować, kłaść podłogę i wykonywać inne prace wykończeniowe.

1. Ściany działowe

Stan surowy to ostani moment na zmiany w planie remontu domu. Jeśli postanowiliśmy zrezygnować ze ściany działowej lub inaczej niż w projekcie podzielić pomieszczenie, od tego zaczynamy. Zawsze trzeba sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na dokumentację projektową, na przykład na przebieg instalacji.

2. Układanie instalacji

Kiedy ściany wewnętrzne stoją tam, gdzie powinny – rozprowadzamy instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną: kujemy bruzdy na podłączenia grzejników oraz wody. Układamy kable elektryczne, alarmowe, telewizyjne itp. Warto sfotografować lub sfilmować przewody po ułożeniu, żeby w razie potrzeby wiedzieć, którędy przebiegają. Kiedy zakryje je tynk, trudno będzie stwierdzić, gdzie się znajdują.

3. Parapety wewnętrzne

Robi się je na etapie końcowym wykonywania tynków. Osadzanie parapetów przed tynkami ma zwolenników, ale grozi zabrudzeniem lub nawet zniszczeniem parapetu.

4. Wylewki samopoziomujące

Wyrównują i przygotowują podłoże pod materiały posadzkowe. Na większość wylewek można wejść po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać trzy-cztery tygodnie. Bezpiecznie jest odczekać sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek.

Wylewki samopoziomujące nie zawsze są konieczne. Jeśli planujemy styk parkietu i podłogi ceramicznej, trzeba dostosować poziomy wylewek do różnych grubości materiałów posadzkowych.

5. Podkład podłogowy (po którym można chodzić)

Układamy warstwy izolacyjne podłogi (izolację przeciwwilgociową i termiczną w przypadku podłogi na gruncie, a akustyczną na stropie), rozprowadzamy rury c.o. Kładziemy szlichtę cementową. Przed zakryciem instalacji trzeba zrobić próby ciśnieniowe. Szlichtę należy zabezpieczyć, aby nie uległa zabrudzeniu podczas tynkowania

6. Tynkowanie ścian i sufitów (mokre tynki)

Tynkowanie tradycyjne należy do prac mokrych. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo. Często się je wykańcza gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe nakładane maszynowo pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez dodatkowych gładzi – są gotowe do malowania.

Tynki cementowo-wapienne schną krócej, gipsowe dłużej. Przed następnymi pracami, takimi jak układanie płyt g-k czy parkietu lub paneli podłogowych, powinny być suche.

7. Sprzątanie po mokrych i brudnych pracach

Porządek na budowie ułatwia prace i pozwala ocenić jakość ich wykonania. Sprzątając, zabezpieczamy to, co już jest gotowe. Trzeba zaplanować przerwę na wysychanie mokrych tynków i wylewek. Sprawdzony sposób w wypadku wykańczania nowego domu to: zacząć od mokrych tynków wewnątrz, po czym przenieść prace wykończeniowe na zewnątrz i wykonać ocieplenie oraz elewację w czasie, kiedy ściany i podłoga schną.

8. Suche tynki, sufity podwieszane

Płyty gipsowo-kartonowe można montować po wyschnięciu wylewek i tynków. W przeciwnym wypadku płyty będą chłonąć wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Płyty g-k wymagają szpachlowania na mokro i szlifowania. Powstaje przy tym dużo pyłu, który wszędzie się wciska. Warto osłonić pomieszczenia, w których nie wykonujemy tych prac.

9. Układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych

Na świeżym tynku można kłaść płytki już po kilkunastu dniach od jego ułożenia. Na zagruntowanej ścianie betonowej można układać płytki nie wcześniej niż trzy miesiące od zakończenia betonowania. Płyty g-k lub gipsowo-włóknowe dzień wcześniej powinny być zagruntowane. Te prace najlepiej powierzyć glazurnikowi.

10. Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie

Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża i zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby. Malujemy pierwszy raz ściany i sufity, zaczynając od sufitów.

Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C. W trakcie malowania temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 80%.

11. Układanie parkietu

Po zakończeniu prac mokrych sprawdzamy wilgotność pomieszczenia i wylewek. Dopiero kiedy jest sucho, układamy parkiet. Jeśli jest zbyt wilgotno, suszymy pomieszczenia (można wypożyczyć specjalne maszyny osuszające). Po ułożenia parkietu, a przed polakierowaniem, trzeba poczekać dwa-trzy tygodnie

12. Montaż drzwi i listew przypodłogowych

Należy go wykonać przed lakierowaniem drewnianej posadzki. Jeżeli drzwi są robione przez stolarza, skrzydła powinny być pomalowane i polakierowane przed montażem ościeżnic, aby zdążyły wyschnąć. Najczęstszym błędem przy montażu drzwi jest niedokładny pomiar otworu – wymierza się go po ułożeniu posadzki.

13. Szlifowanie i lakierowanie parkietu

Po cyklinowaniu i dokładnym odkurzeniu parkietu nakłada się podkład, a następnie lakier w dwóch warstwach w odstępie kilkunastogodzinnym. Utwardzenie lakieru następuje po jednym-trzech dniach. Można wtedy ostrożnie korzystać z lakierowanej powierzchni. Jednak dopiero po tygodniu-dwóch lakier uzyskuje pełną twardość i podłogę można w pełni eksploatować.

14. Drugie malowanie

Trzeba zasłonić styki futryn ze ścianami, listwy przypodłogowe, parapety, blaty kamienne itp. Niezastąpiona jest taśma malarska. Drugie malowanie powinno być bardzo staranne. Aby uzyskać dobry efekt, trzeba używać różnego rodzaju wałków i pędzli – na przykład na styku ścian z sufitem lub za grzejnikiem.

15. Montaż osprzętu elektrycznego, AGD, mebli wbudowanych (szaf, kuchni itp.)

Podczas ostatniego zazwyczaj etapy prac wykończeniowych pamiętajmy o zabezpieczeniu podłóg tekturą – unikniemy zniszczeń w trakcie montażu. Przykręcamy gniazda, włączniki, kinkiety. Montujemy okap, karnisze... Po montażu będą jeszcze konieczne poprawki, nie zakładajmy, że w czasie pracy nic się nie uszkodzi – to niemożliwe. Przygotujmy się na konieczność retuszy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE