Porządki po remoncie domu lub mieszkania. Jak walczyć z uporczywymi zabrudzeniami?
Kończąc remont domu czy mieszkania spodziewamy się, że powstanie długo wyczekiwana przez nas aranżacja wnętrza. Jednak efekt wizualny mogą zepsuć resztki materiałów budowlanych czy smugo na kafelkach. Drewno czy ceramikę trzeba czyścić ostrożnie i specjalnymi preparatami.
Autor: Mariusz Bykowski
Powierzchnie płytek są narażone na zarysowania podczas porządków, dlatego warto dobrać odpowiedni preparat i nie szorowac powierzchni szorstką gąbką
Planując remont, nie ominie Cię późniejsze sprzątanie resztek budowlanych. Bez dokładnego wyczyszczenia wszystkich powierzchni, wnętrze nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Znaczący wkład finansowy, który ponosimy, skłania nie tylko do precyzyjnego doboru materiałów wykończeniowych, ale również do dbałości o porządek i czystość po wykonaniu założonych zadań. Jednak mimo największej ostrożności podczas remontu, czy to pracując samemu, jak i korzystając z usług specjalistycznych ekip remontowych, może się zdarzyć, że dojdzie do pewnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń podczas używania produktów o konsystencji, nad którą nie można łatwo zapanować.
Najtrudniej pozbyć się zabrudzeń powstałych z pianek poliuretanowych, ale także silikonów – preparat ten pozostawia ciężkie do usunięcia smugi.
Sprzątanie po remoncie domu – najbardziej uciążliwa jest wymiana okien i drzwi?
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także uszczelnianie różnego rodzaju szczelin, przy obecnych rozwiązaniach oferowanych w zakresie technologii budowlanej, w głównej mierze opiera się o wykorzystywania wydajnych i trwałych pian poliuretanowych. Dzięki swoim właściwościom są łatwe w zastosowaniu i pozwalają na aplikowanie ich w słabo dostępnych miejscach. Mimo stosowania prawidłowych zabezpieczeń w postaci specjalistycznych folii i taśm ochronnych, może dojść do zabrudzenia nimi sąsiadujących powierzchni.
Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy prace modernizacyjne prowadzone są w użytkowanych wnętrzach – wtedy na zabrudzenia narażone są zarówno wykończone podłogi, jak i ściany. Jeżeli dojdzie do zabrudzenia tych powierzchni musisz je natychmiastowo usunąć.
Do mycia okien, luster oraz innych powierzchni płaskich typu blaty, stoły czy płytki na ścianach przyda się... myjka do okien. To urządzenie myjące naprawdę potrafi usunąć wiele zabrudzeń, szczególnie, gdy zastosuje się je w krótkim czasie od zanieczyszczenia powierzchni.
Co robić kiedy używane podczas remontu domu środki zaschną na podłodze, ścianie lub meblach?
Produkty silikonowe, mimo wielu zalet w zakresie wyjątkowo łatwego i efektywnego uszczelniania, są jednak wymagającym materiałem remontowo-wykończeniowym pod względem ich umiejętnej, a przez to i precyzyjnej aplikacji. Są niemal wszechobecne dzięki swoim sprawdzonym właściwościom i atrakcyjności cenowej. Mimo to, ich użycie powinno być przeprowadzane z należytą uwagą oraz ostrożnością.
Jeżeli zauważysz już zaschnięte smugi najlepiej zastosować preparat, który jest bezpieczny dla zabrudzonej powierzchni. Podłoża glazurowane, szkło oraz wszelkiego rodzaju ceramika sanitarna łatwo mogą ulec zarysowaniom podczas uporczywego ścierania zabrudzeń. Materiały wykorzystywane do montażu czy uszczelniania remontowanych miejsc muszą być solidne i trwałe, żeby dobrze spełniły swoje zdania. Niestety cechy te mają swoje minusy w momencie, gdy preparaty znajdą się na niewłaściwej powierzchni.