Siemię lniane – owoc lnu. Na co stosuje się siemię lniane

2015-01-27 7:00 Michał Mazik

Siemię lniane (nasiona lnu) jako surowiec zielarski jest znane od dawna, bowiem ma szczególne właściwości zdrowotne. Dowiedz się, na co stosuje się siemię lniane. Właściwości zdrowotne siemienia lnianego.

Walka z nadwagą, odchudzanie, dieta i zdrowe żywienie to współcześnie tematy powszechne, z którymi mamy styczność na co dzień. Sprawdzając wszelkie cudowne diety, warto uświadomić sobie, że sama natura może dostarczyć niezbędnych „lekarstw”. W tym przypadku jest to siemię lniane.

Siemię lniane - nasiona lnu

Siemię lniane to spłaszczone, oleiste nasiona pozyskiwane z lnu zwyczajnego (łac. Linum usitatissimum). Mają szarobrązową barwę, a po zalaniu wodą ciemnieją i wydzielają charakterystyczny śluz.
Siemię lniane dawniej było popularnym i cenionym suplementem diety (chociaż zapewne nie znano jeszcze tego określenia), ale później jego popularność stopniowo spadała. Aż do dziś. Obecnie nasiona lnu wykorzystuje się w szerokim zakresie.

Siemię lniane – pomoc nasion lnu w walce z odchudzaniem

Nasiona lnu są bogate w tłuszcze, białka, błonnik pokarmowy, śluz, witaminy (m.in. B1, B6) i sole mineralne (Mg, Ca, Fe, Zn). Zawartość poszczególnych związków sprawia, że spożywanie ich w nawet niewielkich ilościach wywołuje uczucie sytości. Jest to kluczowy element w diecie odchudzającej. Ponadto siemię powleka (i tym samym ochrania) błony śluzowe żołądka, jelit i przełyku, utrudnia wchłanianie szkodliwych związków, działa lekko przeczyszczająco i obniża poziom cholesterolu we krwi.

Siemię lniane – zewnętrzne zastosowanie nasion lnu

Nasiona lnu bywają wykorzystywane także zewnętrznie, gdyż przyśpieszają regenerację naskórka. Stosując je można leczyć trądzik, trudno gojące się rany, ropnie i stany zapalne skóry. Śluz pozyskiwany z nasion lnu jest skuteczną odżywką do zniszczonych włosów.

Siemię lniane jest dostępne w formie naturalnej (całe nasiona), zmielonych ziaren, tabletek, kapsułek i gotowego oleju tłoczonego z nasion. Wybór konkretnej z nich zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

nasiona lnu siemie lniane
Autor: www.thinkstockphotos.com Nasiona lnu są bogate w składniki odżywcze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE